Μετάβαση στο περιεχόμενο

''Νομιμοποίηση'' - Τακτοποίηση Η/Χ και υπογείων...


HORiON

Recommended Posts

καλά κι εμένα μέσα από το υπουργείο μου είπαν ότι έμειναν οι η/χ στο 20% απλά στο 1,80 βάθος.

 

άκρη με το ράδιο αρβύλα δεν θα βγάλουμε αν δεν δούμε το ΦΕΚ τυπωμένο με τα ματάκια μας. Εγώ σε κάθε πελάτη που με παίρνει τηλέφωνο τους λέω "ραντεβού το σεπτέμβρη"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 254
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορεί να είναι η μειοψηφία αλλά υπήρχαν και υπάρχουν.

Σε πολύ ακριβές περιοχές στις οποίες είτε οι ενδιαφερόμενοι προέρχονται από το εξωτερικό και έχουν αυστηρούς τεχνικούς συμβούλους (που τους λαμβάνουν σοβαρά υπόψιν), είτε αυτό που αγοράζουν θέλουν να είναι 100% νόμιμο και πληρώνουν γι 'αυτό (π.χ. κάποιο πολιτικό πρόσωπο).

 

Εγώ πάντως, κάνοντας εκτιμήσεις από το 2006, έχω συνατήσει 1 (ολογράφως "μία") περίπτωση νόμιμου, ανοικτού Η/Χ, σε αρκετές 10άδες έως 1-2 εκατοντάδες περιπτώσεις που έχω δει. Και άλλη μία περίπτωση που ο κατασκευαστής δεν ήθελε και δεν ειχε υλοποίησει Η/Χ καθόλου. Όλοι οι άλλοι ήταν κλεισμένοι. Περιοχές από Κηφισιά και Εκάλη ώς Ν. Ιωνία και Άνω Λιόσια και κάθε είδους κατασκευή (ακριβή, φθηνή, της "σειράς", "υψηλής αρχιτεκτονικής"). Για να μην κοροϊδευόμαστε επιτέλους, είναι τόσο συντριπτικά διαδεδομένο το κλείσιμο τον Η/Χ που πλέον τίθεται θέμα αυτού που αποκαλούν οι δοκηγόροι "εθιμικό δίκαιο". Ο κόσμος εδώ και πολλά χρόνια, έχει απορρίψει τον "θεσμό" του Η/Χ. Ο νομοθέτης οφείλει να ακούει κάποιες φορές και τον κόσμο. Φυσικά με τα παραπάνω δεν εννοώ ότι η "λύση" που πάει να δόθεί είναι αξιοπρεπής.

 

Εγώ σε κάθε πελάτη που με παίρνει τηλέφωνο τους λέω "ραντεβού το σεπτέμβρη"
,

 

Και καλά κάνεις κατά τη γνώμη μου. Η περίπτωση του Σουφλιά σαν ΥΠΕΧΩΔΕ είναι πρωτοφανής πραγματικά! Όλο το χειμώνα κοιμάται και λες και το κάνει επίτηδες κάθε καλοκαίρι να έχουμε να ασχολούμαστε! Πέρυσι με τον τραγέλαφο του κτηματολογίου, που ηλιθιωδώς έβαλε όλη την Ελλάδα να τρέχει αδίκως (και πληρώνουμε το λάθος ακόμα), φέτος με τους Η/Χ. Ε νισάφι πιά! Η (αν-)αποτελεσματικότητα φαίνεται! Δεν είναι ανάγκη όλες τις μεγάλες αποφάσεις να τις παίρνετε καλοκαιριάτικα! Τραβάτε να κάνετε και κανά μπάνιο επιτέλους!

Link to comment
Share on other sites

Το εθιμικό δίκαιο διαδραματίζει (και κυρίως διαδραμάτιζε) πολύ σημαντικό ρόλο στην κουλτούρα του ελληνικού λαού. Όμως, μια κατ' εξακολούθηση -ευρέως διαδεδομένη- παρανομία δεν συνιστά -επ' ουδενί- άγραφο κανόνα. Σε παραπέμπω στο http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=90543&postcount=7 και στο http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=90581&postcount=11.

 

Δεν κοιμάται το χειμώνα ο υπουργός (ίσως ασχολείται με σοβαρότερα θέματα από την προσπάθεια επίλυσης προβλημάτων της αρμοδιότητός του). Απλώς, τους θερινούς μήνες "περνούν" πιο εύκολα τα -αμφιβόλου αποτελεσματικότητος- νομοθετήματά του.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως, επιμένω πως υπάρχουν διαμερίσματα με Η/Χ ανοικτούς (έχω διευθύνσεις σε Κηφισιά, Βριλήσσια κ.α.).

Παλαιότερα ήταν λίγα (5 - 7%), τους τελευταίους 6 μήνες λαμβάνω μηνύματα πως έχουν κλείσει αντιπαροχές με Η/Χ τέτοιους ώστε να μην προσφέρονται για κλείσιμο. Ο κόσμος αρχίζει και προβληματίζεται.

Ίσως με την ενεργειακή πιστοποίηση να δούμε και Η/Χ να ξανανοίγουν...

Link to comment
Share on other sites

Οι κατασκευαστές (εξ όσων γνωρίζω) "χτίζουν" τις πολυκατοικίες εξ αρχής με κλειστούς Η/Χ.

Οι Η/Χ -σε πολλές περιπτώσεις- αποτελούν τμήμα κλειστού χώρου (δηλαδή δεν είναι ένα ολόκληρο δωμάτιο). Ως εκ τούτου μου φαίνεται δύσκολο να "ανοίξουν".

Link to comment
Share on other sites

Ημι-υπαίθριοι εκβιασμοί (από athens voice) άρθρο συναδέλφου (μου ειναι άγνωστος)

http://www.athensvoice.gr/politics/av,18223,%CE%97%CE%BC%CE%B9-%CF%85%CF%80%CE%B1%CE%AF%CE%B8%CF%81%CE%B9%CE%BF%CE%B9_%CE%B5%CE%BA%CE%B2%CE%B9%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%BF%CE%AF.html

 

από το editorial (http://www.athensvoice.gr/editorial/) μιλά για άλλο ο γεωργελές αλλά βρίσκει διαχρονικα την εφαρμογή του σε όλα

"Όταν η αγορά στηθεί, το επόμενο βήμα είναι να διευρυνθεί. Η καταπληκτική αυτή κυβέρνηση, που βρίσκεται πάντα «σε ευθεία σύγκρουση με τη διαπλοκή», ψηφίζει έναν παγκόσμιας πρωτοτυπίας νόμο. Νόμιμο είναι ό,τι είναι παράνομο."

Link to comment
Share on other sites

Το εθιμικό δίκαιο διαδραματίζει (και κυρίως διαδραμάτιζε) πολύ σημαντικό ρόλο στην κουλτούρα του ελληνικού λαού. Όμως, μια κατ' εξακολούθηση -ευρέως διαδεδομένη- παρανομία δεν συνιστά -επ' ουδενί- άγραφο κανόνα. Σε παραπέμπω στο http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=90543&postcount=7 και στο http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=90581&postcount=11.

 

Δε μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχουν οι προσωπικές απόψεις που εκφράζεις (με τις οποίες ίσως και να μη διαφωνώ) με το αν έχουμε να κάνουμε πλέον με "άγραφο κανόνα" όσον αφορά τους κλεισμένους Η/Χ. Όταν ο μέσος πολίτης της Αθήνας, δίνει οικονομίες μιας ζωής για να αγοράσει ένα χωράφι και περιμένει ...20 χρόνια την "ένταξη στο σχέδιο" για να μπορέσει να λύσει το στεγαστικό του πρόβλημα, αναμενόμενο είναι να εξαντλήσει κάθε περιθώριο ή και να περάσει τα όρια της "νομιμότητας", όταν αυτό γίνει. Στην προκειμένη να "βγάλει" το ένα επιπλέον δωμάτιο στον Η/Χ. Μπορεί να ακούγεται λαϊκισμός (και να είναι) αλλά οι διαδικασίες είναι απελπιστικά αργές. Πρέπει να το πάρουμε απόφαση ότι οι επιλογές είναι τρείς για την Αττική:

1) Την επεκτείνουμε καθ'ύψος (κάνοντας ελαστικότερους τους όρους δόμησης).

2) Την επεκτείνουμε κατ'έκταση (εντάσσοντας ταχύτατα και όχι με ρυθμό χελώνας όπως τώρα), νέες περιοχές στο σχέδιο, οι οποίες είναι σε αδικαιολόγητη εκκρεμότητα επί 10ετίες, ώστε να φθηνύνει η ακριβή πλέον για τα ελληνικά δεδομένα γη.

3) Δίνουμε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ σοβαρά κίνητρα σε 1,5-2 εκατομμύρια "Αθηναίους", να σηκωθούν να φύγουν από την Αθήνα.

Το 1 δεν το κάνουμε γιατί δε θέλουμε να γίνουμε ...Ν. Υόρκη. Λες και όπως είμαστε τώρα είναι καλύτερα...

Στο 2 είμαστε "διστακτικοί" γιατί δεν έχουμε λεφτά να φτιάξουμε παράλληλα υποδομές (το βλέπουμε τι σόι υποδομές υπάρχουν και στις ενταγμένες περιοχές...) ή μάλλον επειδή κάποιοι στο ελληνικό δημόσιο βαριούνται να δουλέψουν.

Να φροντίζαμε για το 3 λοιπόν; Η ενασχόληση πάντως με κουταμάρες όπως το αν θα επιβληθούν "τέλη" ή πρόστιμα για τις πολεοδομικές παραβάσεις δεν είναι η λύση στο πρόβλημα. Δηλαδή αν δε γίνει τίποτα με την "τακτοποίηση" και απλά ξαμοληθούν συνεργεία να καταγράφουν παραβάσεις επιβάλλοντας τα μέχρι τώρα ισχύοντα πρόστιμα (ανέγερσης-διατήρησης) αποκαθιστά τη νομιμότητα ή ακυρώνει το "έγκλημα" που επικαλείστε; Εγώ θα έβλεπα απλά εισροή χρήματος στα κρατικά ταμεία και τίποτα περισσότερο. Ό,τι ακριβώς πάει να γίνει και τώρα δηλαδή. Εκτός αν διαφωνούμε ως προς το ύψος του προστίμου. Θα "μαζεύονταν" οι μικροκατασκευαστές για κανά χρόνο και μετά πάλι τα ίδια (γιατί προφανώς δε γίνεται να φτιάξεις ακόμα ένα σώμα "ράμπο"-πολεοδόμων να γυρίζουν γύρω γύρω ες αεί).

Link to comment
Share on other sites

γιατί προφανώς δε γίνεται να φτιάξεις ακόμα ένα σώμα "ράμπο"-πολεοδόμων να γυρίζουν γύρω γύρω ες αεί).

 

delta force μηχανικών!!!

 

:lol::lol::lol::lol:

 

Κ μπλοκάκι κλήσεων!!!Μειώνεται κ η ανεργία έτσι......χαχαχα!!

Link to comment
Share on other sites

καλά εδώ οι διαδικασίες ένταξης είναι τόσο αργές που η ένταξη στο σχέδιο γίνεται ΑΦΟΥ έχει δομηθεί πυκνοκατοικημένος ιστός, φυσικά χωρίς ΚΑΜΜΙΑ υποδομή. Δηλαδή το πρωτοφανές (που στην Ελλάδα θεωρείται φυσιολογικό) να μπαίνουν στο σχέδιο περιοχές που είναι ήδη πυκνοδομημένες και πυκνοκατοικημένες.

 

είναι αυτό που λέει ο ζάβι περι απουσίας χωροταξικού και στρατηγικής σκέψης.

 

----------------------------------------------------------------------------

 

πάντως η φυγή από την Αθήνα των νέων (αυτό μετράει) νομίζω οτι σιγά σιγά γίνεται πραγματικότητα. Δηλαδη πριν 10 χρόνια δεν το συζήταγε κανείς, τώρα είναι θέμα συζήτησης σοβαρό και σε άλλα 5 εγώ πιστεύω θα την κάνουν πολλά παιδιά για επαρχία.

Link to comment
Share on other sites

το κλασσικό input=output

πάντως η φυγή από την Αθήνα των νέων (αυτό μετράει) νομίζω οτι σιγά σιγά γίνεται πραγματικότητα. Δηλαδη πριν 10 χρόνια δεν το συζήταγε κανείς, τώρα είναι θέμα συζήτησης σοβαρό και σε άλλα 5 εγώ πιστεύω θα την κάνουν πολλά παιδιά για επαρχία.

να μεινετε εκει που είστε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.