Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιο πρόγραμμα για στατικά (μεταλλικές κατασκευές);


sundance

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 455
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Oχι συναδελφε...Αλλα το ΦΠΑ εκπιπτει....

 

Ναι συνάδελφε εκπίπτει αλλά εάν τα έξοδα είναι παραπάνω από τα έσοδα δεν επιστρέφεται σωστά? Ή κάνω κάποιο λάθος? Offtopic βέβαια αυτό...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μπορείς να εισάγεις δύναμη προέντασης, αλλά οι απώλειeς ελέγχονται-υπολογίζονται σε έξτρα xls.

 

Αυτά τα πρόσθετα xls πού υπάρχουν?

 

Είμαι πολλά χρόνια χρήστης του Robot και έχω να πω γενικά ότι είναι πολύ καλό (και σε καλή τιμή) αλλά όπως όλα τα προγράμματα κάνει λάθη που πρέπει να τα γνωρίζεις. Το καλό είναι ότι έχει πολύ αναλυτικό τεύχος οπότε τα λάθη βρίσκονται αν έχεις τις γνώσεις.

 

Το μελανό σημείο είναι η υποστήριξη και γι' αυτό φέτος δεν πλήρωσα τη συνδρομή και έμεινα στο v2010. Αν μου εγγυηθούν ότι τα λάθη που έχω εντοπίσει θα τα διορθόσουν τότε μόνο θα πληρώσω!!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Η έκδοση του SAP2000 v14.2.2 διαθέτει λεπτότοιχες διατομές. Γνωρίζετε εάν τροποποιεί αυτόματα την ενεργό διατομή ανάλογα με την φόρτιση;

 

Επίσης, στην περίπτωση που φτιάξουμε μια διατομή μόνοι μας που είναι μεν λεπτότοιχη αλλά δεν είναι από τις έτοιμες, θα κάνει αυτόματα την ενεργό διατομή ανάλογα με την φόρτιση;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

ήθελα κι εγώ με τη σειρά μου να ζητήσω τη γνώμη σας σχετικά με τα προγράμματα. Πριν λίγο καιρό αγόρασα το stereostatika θεωρώντας ότι μου αρκεί ένα στατικό πρόγραμμα αλλά στην πορεία προέκυψαν κάποιες δουλειές που αφορούν μεταλλικές κατασκευές και τώρα χρειάζομαι κι ένα πρόγραμμα μεταλλικών. Ο προβληματισμός μου είναι αν θα πρέπει να προτιμήσω τα μεταλλικά του Κωνσταντινίδη μαζί με το EC-Praxis ή να καταφύγω στη λύση ενός ανεξάρτητου προγράμματος για μεταλλικά όπως για παραδειγμα το Instant. Η λογική μου λέει ότι αν προσθέσω το module των μεταλλικών στο stereostatika τα δύο προγράμματα ίσως συνεργάζονται καλύτερα και τα αποτελέσματα θα έχουν μεγαλύτερη συνοχή σε ότι αφορά την προσομείωση του φορέα, είναι όμως αυτό επαρκές;; Δεν γνωρίζω το περιβάλλον εργασίας των μεταλλικών του Κωνσταντινίδη, αν είναι ευχρηστο ή όχι, αν προσφέρει αξιόπιστα αποτελέσματα ή αν έχει ελλείψεις. Απ'την άλλη πλευρά αν προτιμήσω ένα ανεξάρτητο πρόγραμμα μεταλλικών θα μου δίνει τη δυνατότητα συνεργασίας με το στατικό μου στις περιπτώσεις που θα απαιτείται;; Για παράδειγμα αν έχω ένα κτήριο από σκυρόδεμα και τον τελευταίο όροφο θέλω να τον φτιάξω μεταλλική κατασκευή πως θα γίνει η προσομείωση του φορέα αν τα δουλευω σε διαφορετικά προγράμματα;;

Edited by Irene~
Link to comment
Share on other sites

Για σκυρόδεμα και για συνήθη έργα όπως στην Ελλάδα το NEXT.

Για μεταλλικές και για συνήθη έργα όπως εδώ στην Ελλάδα το Robot αλλά και το ETABS, θέλει όμως modul για τις συνδέσεις.

Για εξειδικευμένα FEM και αν ποτέ χρειαστεί τότε, Abaqus, Ansys, Femap.

Για γεφυροποιία υπάρχουν πολλά, στην Ελλάδα χρησιμοποιούν το Sofistik.

Για σχεδιαστικό για λεπτομέρειες μεταλλικών υπάρχουν αρκετά, συνήθως τα επαγγλεματικά είναι το Tekla και το Strucad.

Edited by Mercedes
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Χάνω κάτι ;

Έβγαλε πρόγραμμα ο Κωνσταντινίδης για μεταλλικές ;

Eκτός αν εννοείς το Εtabs module του Stereostatika !!!;;;;

 

Το stereostatika περιέχει μεταλλικά,χωρίς το Etabs, αλλά αφορούν μόνο τη διαστασιολόγηση μελών. Για συνδέσεις πρέπει να πάρω το EC-Praxis.

Edited by Irene~
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.