Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιο πρόγραμμα για στατικά (μεταλλικές κατασκευές);


sundance

Recommended Posts

Προφανως αγγλικα θα εχει μονο σε τιτλους, κεφαλιδες κτλ.

Το τευχος του Rstab ειναι παραμετροποιησιμο.

Μια φορα κανεις τη μεταφραση και τελος.

Ειναι συνολικα 50 λεξεις.

 

Μη θες τωρα και το Μ, Q, N  να μεταφρασεις!!!

 

Στα μεταλλικα δεν εχει νοημα να μιλαμε για ικανοτικους, εκτος και αν σχεδιασεις κανενα βαρβατο συμμικτο ή κατι που σωνει και καλα θες να εχει q>1.5!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 455
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Sorry συνάδελφοι παρασύρθηκα για το σκυρόδεμα, τώρα είδα ότι μιλάμε για μεταλλικά!!! Οπότε συμφωνώ μαζί σας, απλά εκφράζω την ανησυχία μου για το θέμα της μετάφρασης και πόσο εύκολο είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

@terry

 

Έχω την αίσθηση πως στα μεταλλικά κάλλιστα μπορείς να λαμβάνεις 3<q<4 ,αν στο επιτρέπουν βέβαια και οι κατακόρυφοι σύνδεσμοι δυσκαμψίας (αποφυγή Λ π.χ.). Ωστόσο θα ήθελα να ρωτήσω το εξής πάνω στο θέμα:

 

1)διαφορετικό ανά διεύθυνση q μπορείς να λαμβάνεις κατά την επίλυση και με Ε.Α.Κ. ή μόνο με EC8? Το Metalcad σου δίνει επιλογή για διαφορετικό ανά διεύθυνση q μόνο στον EC8, ενώ το Instant και στον Ε.Α.Κ.

 

2)Όσο αφορά το θέμα των ικανοτικών που θίχτηκε. Σε ένα μονοώροφο μεταλλικό κτίριο από άποψη ικανοτικών ελέγχων-πλαστιμότητας υπάρχουν κάποιες απαιτήσεις που πρέπει να τηρούνται?

 

3)Βλέπω αυτόν τον καιρό το Metalcad, ωστόσο αν κάποιος χρήστης έχει χρησιμοποιήσει και το Metalcad και το Instant θα ήθελα να μου πει σε επίπεδο παραγωγής σχεδίων ποιο από τα 2 προγράμματα των κάλυψε περισσότερο. Το Metalcad δεν διαμορφώνει λεπτομέρεια σύνδεσης του χιαστί οριζόντιου και κατακόρυφου συνδέσμου με τον στύλο και μάλιστα δεν την υπολογίζει καν!!!! Επιπλέον από όσο έχω δει δεν κάνει παραγωγή τομών στην λεπτομέρειες παρά μόνο κατόψεων.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα σε μεταλλικο (για συμμικτο μιλαμε) πανω απο 1.5 δε θα επαιρνα.

1ον Επειδη δεν μπαινω στη διαδικασια να κανω ικανοτικους

2ον Εχω δει πως τα κατασκευαζουν (τουλαχιστον εδω). Οποτε για ποιες λεπτομερειες να μιλαμε? Ειναι ευτυχημα αν σου βαλλουν σωστα παχη λαμων, σωστες διαμετρους κοχλιων, ορθη ποιοτητα αγκυριων κτλ κτλ.

 

1) Ναι μπορεις, αλλα εισαι σιγουρος οτι θες?

 

2) Οτι οριζει ο κανονισμος

 

3) Το Ινσταντ δεν παραγει σχεδια. Μονο κατι απλοϊκα σχεδια συνδεσεων.

 

ΥΓ. Εγραψα οτι στα μεταλλικα δεν εχει νοημα το q>1.5, διοτι η κρισιμη φορτιση ειναι ο ανεμος. Αναφερομαι σε κλασσικα μεταλλικα στεγαστρα, χωρις παταρια.

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3)Βλέπω αυτόν τον καιρό το Metalcad, ωστόσο αν κάποιος χρήστης έχει χρησιμοποιήσει και το Metalcad και το Instant θα ήθελα να μου πει σε επίπεδο παραγωγής σχεδίων ποιο από τα 2 προγράμματα των κάλυψε περισσότερο. Το Metalcad δεν διαμορφώνει λεπτομέρεια σύνδεσης του χιαστί οριζόντιου και κατακόρυφου συνδέσμου με τον στύλο και μάλιστα δεν την υπολογίζει καν!!!! Επιπλέον από όσο έχω δει δεν κάνει παραγωγή τομών στην λεπτομέρειες παρά μόνο κατόψεων.

 

Το MetlCAD και διαμορφώνει και υπολογίζει τη λεπτομέρεια σύνδεσης χιαστί, απλώς θέλει λίγο διόρθωση το τετράπλευρο του ελάσματος. Σου επισυνάπτω σχετικά σχέδια οριζόντιου και κατακόρυφου συνδέσμου, εκτός κι αν θέλεις κάτι άλλο. Επίσης έχει και χωριστούς διαλόγους για υπολογισμό και σχεδίαση κομβοελασμάτων ή άλλων συνδέσεων που μπορείς να τα εισάγεις στο σχέδιο της μελέτης.

post-544-0-07132000-1402321753_thumb.jpg

post-544-0-91064100-1402321768_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ήθελα να ρωτήσω τους συναδέλφους την γνώμη τους ανάμεσα στο stahl της cubus και το robot. Θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα η άποψη κάποιου που έχει χρησιμοποιήσει και τα δύο προγράμματα. Να σημειώσω ότι το stahl το διαθέτω αλλά προβληματίζομαι για την απόκτηση και του robot. Ευχαριστώ θερμά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

συνάδελφοι για το fespa στα μεταλλικα , εχει καποιος γνωση? σημερα ειδα οτι το προγραμμα για μεταλλικα πλεον ειναι αυτονομο και δεν χρειαζεται το μπετο.

Link to comment
Share on other sites

Μπα....

 

Εγω δε θα το επαιρνα.

Το θετικο ειναι οτι εχει σχετικη ευκολια στην εισαγωγη του φορεα, αλλα για κτηρια με καποια δυσκολια δεν κανει.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω τους συναδέλφους την γνώμη τους ανάμεσα στο stahl της cubus και το robot. Θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα η άποψη κάποιου που έχει χρησιμοποιήσει και τα δύο προγράμματα. Να σημειώσω ότι το stahl το διαθέτω αλλά προβληματίζομαι για την απόκτηση και του robot. Ευχαριστώ θερμά.

Μάλλον δύσκολα θα βρεις κάποιον που έχει δουλέψει και τα δύο αυτά προγράμματα γιατί είναι εξίσου ακριβά οπότε δεν νομίζω ότι θα το έχει κάνει κανείς...

 

Για το Robot που χρησιμοποιώ, μπορώ να σου πως ότι έχει πάρα πολλές δυνατότητες στα μεταλλικά και σε συνδυασμό με τις υπόλοιπες δυνατότητες που έχει ως πρόγραμμα (όχι σχετικές μόνο με τις περιπτώσεις αμιγώς μεταλλικών κατασκευών αλλά γενικότερα, βλ. επιφ. πεπερασμένα όπως και πολλά άλλα θέματα) θα σου το πρότεινα ανεπιφύλακτα, μιας και είναι και παλιό στον χώρο των μεταλλικών και πολυδουλεμένο (τόσο από χρήστες παγκοσμίως όσο και από την ομάδα ανάπτυξής του, άσχετα πως εξαγοράστηκε από την Autοdesk τα τελευταία χρόνια). Βέβαια, τέλειο δεν είναι κανένα πρόγραμμα αλλά αυτό έχει να κάνει με το τι ζητάει κανείς οπότε θα στρέψει και τις προτεραιότητές του ανάλογα. Το πρόγραμμα της Cubus δεν το έχω ακούσει γενικά να λανσάρεται ως δυνατό στον χώρο των μεταλλικών.  

Edited by Caan
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω για το Robot ότι ειδικά για αμιγώς μεταλλικά και για ξύλινα είναι πολύ καλό.

Για μπετό όμως θα προτιμούσα το FESPA. Τώρα για σύμμικτα μπορείς να εισάγεις ισοδύναμες ροπές αδράνειας σε διατομές στοιχείων και να κάνεις ανάλυση (εντατικά μεγέθη).  Η διαστασιολόγηση όμως θα γίνει αλλού ξεχωριστά (καμπτοδιατμητική αντοχή, έλεγχος επάρκειας διατμητικής σύνδεσης κτλ)  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.