Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιο πρόγραμμα για στατικά (μεταλλικές κατασκευές);


sundance

Recommended Posts

Είχα κατεβάσει τη δοκιμαστική έκδοση για ένα μήνα, αλλά δεν πρόλαβα να το δω δεξιοδικά. Βασικά 2-3 φορές άνοιξα το πρόγραμμα, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. Μου άρεσε αυτό που είδα στα βίντεο με τις ανεμοφορτίσεις, αλλά όπως έχω πει και πιο πάνω, αυτό το κάνει και το scadapro. Και φαντάζομαι ότι το κάνουν και άλλα προγράμματα, προφανώς. Δεν θυμάμαι αν επιλύει θεμελίωση, ούτε και τον αριθμό και το είδος των συνδέσεων.

Τώρα τελευταία βγήκε τελευταία έκδοση, οπότε μπορεί να ξαναδοκιμάσω, αν επιτρέπεται, όχι γιατί πρόκειται να το αγοράσω τώρα, αλλά για μελλοντικά.

Προτείνω να κατεβάσεις την έκδοση και να μας πεις λεπτομέρειες. Σημαντικό είναι και αν παράγει τεύχος στα ελληνικά, ποιότητα σχεδίων, λεπτομέρειες, εξαγωγή σε άλλα προγράμματα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 455
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για το Statics της Multisoft. Μου το έχουν συστήσει; Αξίζει η αγορά του ή μου προτείνετε κάτι άλλο;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα. Δεν έχω ασχοληθεί με μεταλλικά έως τώρα. Μου έτυχε μια μια δουλειά, που αφορά σε πτηνοτροφική μονάδα (κοτοστάσιο, 14m x80).Επείγομαι να αποφασίσω για το αν θα προβώ σε αγορά προγράμματος για μεταλλικά και ποιο θα είναι αυτό. Το budjet δεν είναι πολύ υψηλό, και θα ήθελα ένα πρόγραμμα για τη συγκεκριμένη δουλειά. Μπορεί κάποιος να βοθήσει? Και όταν σου λένε κάνε μου τα στατικά, τι ακριβώς θέλουν (από σχέδια κλπ)? Σχετικά με τη σύγκριση metalcad, fespa και scia τι γνώμη έχετε?

Link to comment
Share on other sites

Αν θες μονο απλα βιομηχανικα κτιρια να πας σε απλα προγραμματα που εχουν χαμηλες τιμες (π.χ. autostell)

 

http://eng.ccs.gr/el/logismiko/autosteel/?doing_wp_cron=1444796546.2197279930114746093750

Link to comment
Share on other sites

Κλίνω προς το Fespa15 το οποίο από ό,τι βλέπω έχει αναβαθμιστεί σε σχέση με τις προηγούμενες εκδόσεις (αυτόματος υπολογισμός ανέμου-χιονιού, υπολογισμός θεμελίωσης) και θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω μελλοντικά και σε άλλες κατασκευές, όπως κατοικίες κ.α. Αν κάποιος γνωρίζει ή ακόμα καλύτερα χρησιμοποιεί το συγκεκριμένο πρόγραμμα, θα ήταν πολύ χρήσιμη η άποψή του.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τα μεταλλικά έχουν πολλή δουλειά και θέλουν και σχετική εμπειρία. Εγώ π.χ. δουλέυω με το Statics (όχι το Metalcad). Κάνει τους ελέγχους αλλά οι διάφοροι συντελεστές που ζητάει ο Ευρωκώδικας για τους ελέγχους λυγισμού που είναι και όλο του ζουμί σπάνια είναι σωστοί. Φαντάσου ότι ένα μέλος έχει άλλος μήκος λυγισμού για καμπτικό λυγισμό άλλο μήκος λυγισμού για καμπτοστρεπτικό άλλο για στρεπτικό.

 

Ο υπολογισμός του μήκου λυγισμού γίνεται με τους περίφημους συντελεστές C1, C2, C3 οι οποίοι δεν μπορούν να μπούνε σε πρόγραμμα. Εγώ με λίγα λόγια έχω φτιάξει excelaki που κάνει έλεγχο διατομής με βάση τα βιβλία του Βάγια και από βιβλιογραφία.  Έτσι...

 

1) Φτιάχνω το μοντέλο μου και  το τρέχω με το Statics.

2) Χιόνι και άνεμο...τα υπολογίζω σε άλλο exel και τα βάζω στο πρόγραμμα γιατί δεν υπάρχει γεννήτρια φορτήσεων ευρωκώδικα.

3) Αφού τρέξω το μοντέλο ελέγχω κάθε κρίσιμη διατομή με το exelaki που έχω. Τεγίδα, ζευκτό, υποστύλωμα, χιαστί για την χειρότερη διατομή. 

4) Στην συνέχεια μπαίνω στο τεύχος και πειράζω ό,τι πιστεύω απαιτείται.

5) Συνδέσεις Robot. Πολύ καλό και σου φτιάχνει τευχάκια για τις συνδέσεις με σχήμα.

6) Αφού τελειώσω με επίλυση και συνδέσεις ξεκινάω detailing (βασικά πράγματα) διατομές σε κλίμακα 1:25 με τις οπές και αποστάσεις κοχλιών.

 

Όλα αυτά για απλά βιομηχανικά. Το αποτέλεσμα είναι να έχω σιχαθεί τα μεταλλικά αφού έχουν απίστευτη φασαρία και αμοίβονται......της πλάκας. Στην πράξη ένας έμπειρος μεταλλάς αυτήν την δουλειά την κάνει σε μισό χρόνο και βρίσκει διατομές εμπειρικά. Άσε δε που ο καατασκευαστής σου λέει τις διατομές και προσπαθείς εσύ να τις επαληθεύσεις.

 

Το Statics βέβαια είναι μπετατζίδικο πρόγραμμα και στο λένε οι άνθρωποι της Multisoft να πάρεις το Metalcad που είναι το μεταλλικό τους απλά εγώ για οικο0νομικούς λόγους δουλεύω με εξελάκια και ταλαιπωρούμαι. Αν μου έρχονταν όγκος δουλειάς θα το σκεφτούμουνα.

 

Γενικά πιστεύω και τα βαρβάτα προγράμματα π.χ. Etabs, Robot έχω δουλέψει έχουν πολλή δουλειά αφού εσύ πρέπει να ορίζεις μήκη λυγισμού κ.τ.λ. . Ίσως το ΦΕΣΠΑ να είναι το πιο βολικό. Δεν το έχω δουλέψει και δεν ξέρω.

Edited by Gousgounis
Αναφορά σε πειρατικό λογισμικό
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  Και τα εντατικά των κόμβων πως τα βρίσκεις από το Statics για να τα μεταφέρεις στο Robot ;

 

έχουν απίστευτη φασαρία και αμοίβονται......της πλάκας.

 

E ναι γιατί εξαρτάται τι  μελέτη κάνεις ....

Link to comment
Share on other sites

Αν θες ψάχνεις το τεύχος....αλλά υπάρχει και γραφικό περιβάλλον που δείχνει τα μεγέθη. Δείχνει και περιβάλλουσα. Από την ανάλυση δεν έχω παράπονο και αρθρώσεις βάζεις όπου θες. Με την διαστασιολόγηση έχω πρόβλημα.

 

Spy μιλάω για μικρά βιομηχανικά στην επαρχία π.χ. 25 Τον. Δεν πληρώνουν παραπάνω...ούτε θέλουν καλή μελέτη. Ούτε ζητάνε διαστασιολόγση με τεκλα κ.τ.λ. που δεν ξέρω κιόλας αλλά δεν την ζητάνε έτσι και αλλιώς. Φυσικά για μεγάλα έργα αλλάζει το πράγμα.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.