Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιο πρόγραμμα για στατικά (μεταλλικές κατασκευές);


sundance

Recommended Posts

Το Metalcad είναι στατικό πρόγραμμα ενώ το Strucad και το Τekla είναι προγράμματα τρισδιάστατης μοντελοποίησης με κάποιους μικρούς ελέγχους (το Strucad που γνωρίζω).

Το Metalcad είναι συγκρίσιμο με το Instant καθώς και τα δύο είναι Ελληνικά προγράμματα.

Αν θες πιο εξεζητημένα πράγματα για μεταλλικά υπάρχουν τα Robot , Sofistik , Scia , Stahl (Statik της Cubus), Staad κτλ.

Προσωπικά από το Robot είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά αν θες ταχύτητα στη δουλειά σου μάλλον είναι προτιμότερο κάποιο Ελληνικό πρόγραμμα.

 

Διάβαζε και νωρίτερα posts από το δικό σουγια να βλέπεις και περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με αυτά που λές οτι γνωρίζεις. Μην συγκρίνεις άσχετα πράγματα....Τί σχέση έχει το Tekla και το StruCad με τα Sofistik, Scia, Stahl (Statik της Cubus), Staad κτλ.???????? ΟΕΟ???

 

Είναι σαν να ψάχνει κάποιος για jet-ski και να του λές ότι η Wrangler έχει τζίπ και για δρόμο ενώ η Yamaha παράγει το R1 που κερνάει τσάγια στα φανάρια......

 

Ημαρτον με όλους τους ξερόλες!!!!!

Ακου "το Strucad και το Τekla είναι προγράμματα τρισδιάστατης μοντελοποίησης με κάποιους μικρούς ελέγχους (το Strucad που γνωρίζω)." όταν λές γνωρίζεις, τί ακριβώς εννοείς?? Οτι έχεις δεί πώς γράφεται?? Κανέναν "έλεγχο" δεν κάνουν αυτά τα προγράμματα. Detailing είναι. Σχεδιαστικά δηλαδή....και παράγουν αυτόματα λίστες υλικών, σχέδια κοπής, μοντάζ κλπ....για κατασκευαστές δηλαδή....

 

 

Σου υπενθυμίζω την ύπαρξη του κανόνα Νο 9.

9. Οι δημοσιεύσεις μας εκφράζουν αποκλειστικά και μόνο τις προσωπικές μας απόψεις και όχι τις απόψεις του forum και των Διαχειριστών αυτού. Φροντίζουμε να τεκμηριώνουμε όσο γίνεται καλύτερα τις θέσεις μας ώστε να είναι κατανοητές από τα υπόλοιπα μέλη. Φυσικά και μπορούμε να εκφράζουμε ελεύθερα την όποια άποψή μας ακολουθώντας τους άγραφους κανόνες της ευγένειας και της καλής συμπεριφοράς, κόσμια, χωρίς βωμολοχίες, σεβόμενοι παράλληλα τους Όρους Εγγραφής, τους Κανόνες του Michanikos.gr και πρωτίστως τους συνομιλητές μας, μη προβαίνοντας σε προσωπικούς χαρακτηρισμούς και προσβολές, καθώς και αποφεύγοντας οποιαδήποτε ειρωνικά σχόλια που δεν προάγουν τη συναδελφικότητα και δεν ωφελούν σε τίποτα τη συζήτηση. Με τον ίδιο σεβασμό αναφερόμαστε και στα συλλογικά όργανα των μηχανικών καθώς και στις διοικήσεις αυτών.

Συνάδελφε το ύφος σου είναι αδικαιολόγητο.

 

Ευχαριστώ iovo

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 455
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διάβαζε και νωρίτερα posts από το δικό σου για να βλέπεις και περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με αυτά που λές οτι γνωρίζεις. Μην συγκρίνεις άσχετα πράγματα....Τί σχέση έχει το Tekla και το StruCad με τα Sofistik, Scia, Stahl (Statik της Cubus), Staad κτλ.???????? :confused::confused: ΟΕΟ???

 

Είναι σαν να ψάχνει κάποιος για jet-ski και να του λές ότι η Wrangler έχει τζίπ και για δρόμο ενώ η Yamaha παράγει το R1 που κερνάει τσάγια στα φανάρια......

 

Ημαρτον με όλους τους ξερόλες!!!!!

Ακου "το Strucad και το Τekla είναι προγράμματα τρισδιάστατης μοντελοποίησης με κάποιους μικρούς ελέγχους (το Strucad που γνωρίζω)." όταν λές γνωρίζεις, τί ακριβώς εννοείς?? Οτι έχεις δεί πώς γράφεται?? Κανέναν "έλεγχο" δεν κάνουν αυτά τα προγράμματα. Detailing είναι. ΣΧΕΔΙΑΣΤΙΚΑ ΔΗΛΑΔΗ....και παράγουν αυτόματα λίστες υλικών, σχέδια κοπής, μοντάζ κλπ....για κατασκευαστές δηλαδή....

 

Δεν καταλαβαίνω το ύφος σου.Αν δε γνωρίζεις Ελληνικά ή δεν καταλαβαίνεις είναι δικό σου πρόβλημα.Αυτό ακριβώς είπα ότι το Strucad και το Τekla δεν είναι στατικά προγράμματα.Το Strucad το δουλεύω από την έκδοση 9 και μπορείς να βάλεις στατικά φορτία και κάνει κάποιους ελέγχους αλλά παρόλαυτα δε το θεωρώ στατικό και δεν είναι στατικό πρόγραμμα.

Το Metalcad είναι στατικό πρόγραμμα ενώ το Strucad και το Τekla είναι προγράμματα τρισδιάστατης μοντελοποίησης

Η λέξη ''ενώ'' είναι αρκετή για να δείξει τη διαφορά.

Ημαρτον με όλους τους ξερόλες!!!!!

Μάλλον σε εσένα ταιριάζει γάντι.Ακόμη και λάθος να έκανα δε δικαιολογείται το ύφος της απάντησης σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω το ύφος σου.Αν δε γνωρίζεις Ελληνικά ή δεν καταλαβαίνεις είναι δικό σου πρόβλημα.Αυτό ακριβώς είπα ότι το Strucad και το Τekla δεν είναι στατικά προγράμματα.Το Strucad το δουλεύω από την έκδοση 9 και μπορείς να βάλεις στατικά φορτία και κάνει κάποιους ελέγχους αλλά παρόλαυτα δε το θεωρώ στατικό και δεν είναι στατικό πρόγραμμα.

Το Metalcad είναι στατικό πρόγραμμα ενώ το Strucad και το Τekla είναι προγράμματα τρισδιάστατης μοντελοποίησης

Η λέξη ''ενώ'' είναι αρκετή για να δείξει τη διαφορά.

Ημαρτον με όλους τους ξερόλες!!!!!

Μάλλον σε εσένα ταιριάζει γάντι.Ακόμη και λάθος να έκανα δε δικαιολογείται το ύφος της απάντησης σου.

 

Είναι σαν να ψάχνει κάποιος για jet-ski και να του λές ότι η Wrangler έχει τζίπ και για δρόμο ενώ η Yamaha παράγει το R1 που κερνάει τσάγια στα φανάρια......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδια ειμε νεος μηχανικος και 8α ηθελα να αγορασω ενα προγραμα για στατικη επιλυση σε μεταλικα κτηρια,αλλα εχω μπερδευτει,μαλλον για το robot λεω, αλλα εχω καποιες αποριες,1)το τευχος δεν ειναι στα ελληνικα? και αν οχι, για την πολεοδομια το γραφω στο χερι η μετραει και το αγγλικο? 2)δυνατοτητα εισαγωγης φορτειων με βαση τον ευρωκοδικα3 εχει? 3)ελενχο των συνδεσεων? 4)υπολογισμο θεμελειωεων διαθετει?(μαζι με το κτηριο) και αν οχι υπαρχει καποιο αλλο προγραμα για θεμελειωσεις μονο?5)πλαστικη μη γραμικη αναλυση μπορεις να κανεις? Υ.Γ: Εχω και το sap2000 ειναι ικανοποιητικο?Ευχαριστω προκαταβολικα και συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα ειμαι λιγο πανικοβλημενος!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια ειμε νεος μηχανικος και 8α ηθελα να αγορασω ενα προγραμα για στατικη επιλυση σε μεταλικα κτηρια,αλλα εχω μπερδευτει,μαλλον για το robot λεω, αλλα εχω καποιες αποριες,1)το τευχος δεν ειναι στα ελληνικα? και αν οχι, για την πολεοδομια το γραφω στο χερι η μετραει και το αγγλικο? 2)δυνατοτητα εισαγωγης φορτειων με βαση τον ευρωκοδικα3 εχει? 3)ελενχο των συνδεσεων? 4)υπολογισμο θεμελειωεων διαθετει?(μαζι με το κτηριο) και αν οχι υπαρχει καποιο αλλο προγραμα για θεμελειωσεις μονο?5)πλαστικη μη γραμικη αναλυση μπορεις να κανεις? Υ.Γ: Εχω και το sap2000 ειναι ικανοποιητικο?Ευχαριστω προκαταβολικα και συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα ειμαι λιγο πανικοβλημενος!!!!

 

1) To τεύχος στο Robot Μillenium έβγαινε στα Ελληνικά αλλά όταν το αγόρασε η Αutodesk και έβγαλε το Autodesk Structural Analysis δεν έβγαζε.Μάλλον το ξεχάσανε αλλά ο αντιπρόσωπος εδώ το ετοιμάζει και πιθανό να είναι ήδη έτοιμο σε κάποιο μελλοντικό update.

2) Nαι

3) Ναι

4) Ναι (αλλά στα μεμομονωμένα πέδιλα με συνδετήρια δοκό θέλει ''χεράκι'' ή επίλυση με μπετονένιο πρόγραμμα

5) Ναι αλλά νομίζω πρέπει να έχεις την έκδοση Professional..

Link to comment
Share on other sites

1) to τεύχος στο robot Μillenium έβγαινε στα Ελληνικά αλλά όταν το αγόρασε η Αutodesk και έβγαλε το autodesk structural analysis δεν έβγαζε.Μάλλον το ξεχάσανε αλλά ο αντιπρόσωπος εδώ το ετοιμάζει και πιθανό να είναι ήδη έτοιμο σε κάποιο μελλοντικό update

Νομίζω ότι και πάλι βγαίνει στα Ελληνικά. Κάποιος μάλιστα συνάδελφος σε πιο πριν ποστ το είχε ανακοινώσει.

Αν κάνω λάθος δεν ξέρω, αλλά έτσι θυμάμαι τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ παιδιά..ειστε φοβεροί!!!..Αλλη μια ερωτηση,το sap2000 ειναι ικανοποιτικο για μεταλικά? (συνδεσεις κ.τ.λ) η μονο την ανάλυση(ελαστικη, δυναμικη) οσο αναφορά τα εντατικα μεγεθη μπορει να μου δωσει?

Link to comment
Share on other sites

Το Robot 2010 τυπώνει κανονικά τεύχος + ενώσεις στα ελληνικά. Επίσης και πολλές επιλογές μέσα στο πρόγραμμα είναι στα ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Για την επιλογή προγράμματος το πρώτο πράγμα που κοιτάμε είναι τι έργα έχουμε σκοπό να κάνουμε.

Αποθήκες? Μικρά κτίρια? Πολυώροφα κτίρια? Κτίρια με βαριές Γερανογέφυρες? Γέφυρες? Σιλό? Μικτά κτίρια? Σε πέδιλα? Σε ραντιέ? Σε πασσάλους?

Μετά κοιτάμε βασικά πράγματα ανάλυσης που εξαρτώνται από το τύπο του έργου που θέλουμε να κάνουμε Αν για παράδειγμά κάνει μη γραμμικές, αν μπορεί να λύσει καλώδια κτλ.

Μετά κοιτάμε τις ευκολίες που έχει με βασική βασικότατη να μπορεί να κάνει σενάρια για παραγωγή συνδυασμών σύμφωνα με τον ευρωκώδικα. Αν μπορεί να κάνει τα κόλπα του αντισεισμικού χωρίς πολύ βαβούρα κτλ.

Τρίτον και τελευταίο αν μπορεί να κάνει συνδέσεις και τεύχη στα ελληνικά.

Το θέμα επικοινωνίας στατικού σχεδιαστικού δεν το θίγω γιατί είναι θέμα γούστου.

Μη ξεχνάμε ότι για τους περισσότερους η χρήση των προγραμμάτων και η στατική είναι και θέμα βιοπορισμού.

Αν δεν τίθεται οικονομικό θέμα καθόλου τις λύσεις τις ξέρουμε όπως και το κόστος ανα σταθμό εργασίας.

Ίσως αν τα εργοστάσια με τον αθέμιτο ανταγωνισμό τους καθώς και κάποιοι προφέσορες έβγαιναν από τη μέση η συζήτηση να ήταν διαφορετική.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.