Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω κάτι? Τι σημαίνει το ανταποδοτικό στην Πολεοδομία. Δίνεις κάτι για να πάρεις πίσω τι? Σε ποιο ταμείο μπαίνουν αυτά τα χρήματα?

 

Και στα Γρεββενά το έχουν, ένα ποσοστό επί του συμβατικού Π/Υ αλλά ήταν τίμιοι ως προς τον λόγο που το ζητούσαν. Για να αγοράζουνε χαρτικά και διάφορα.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη υπάρχει και η Διεύθυνση πολεοδομίας του Δήμου Κορδελιού που αφορά το συγκεκριμένο Δήμο.

 

Θεωρώ πάντως καλύτερο να είναι αποκεντρωμένες οι πολεοδομίες και όχι συγκεντρωμένες, όπως της Κεντρικής Πολεοδομίας Θεσσαλονίκης.

Η δουλειά προχωράει γρηγορότερα λόγω του μικρότερου φόρτου, οι ουρές και η αναμονή είναι μικρότερες και με την αμεσότερη επαφή με τον υπάλληλο μπορείς να συννενοηθείς καλύτερα και να δεις τι θέλει.

 

Βέβαια υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο για τα "μαγαζάκια" στο οποίο συμφωνώ μαζί σου

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα συμφωνήσω με τον Χάρη. jimis9497 το πρόβλημα της κεντρικής πολεοδομίας και ο λόγος για τον οποίο αργούν οι διαδικασίες είναι κατά τη γνώμη μου η δυσαναλογία προσωπικού και καθηκόντων και όχι καθαυτό το γεγονός ότι έχει μεγάλη περιοχή ευθύνης.

Αντίθετα, τις χειρότερες εντυπώσεις μου έχει αφήσει η Πολεοδομία Λαγκαδά. Κατ' αρχήν απόφοιτος ΤΕΙ μηχανολογίας ελέγχει τα πάντα (εκτός από τοπογραφικά) και το αστείο είναι ότι έχει άποψη και για την αρχιτεκτονική των κτιρίων!! Πρόγραμμα υπολογισμού των αμοιβών δεν υπάρχει και εμπιστεύονται ό,τι τους πάς. Αλλά το χειρότερο είναι πως οι υπάλληλοι εξυπηρετούν κατά απόλυτη προτεραιότητα τους τοπικούς μηχανικούς, ενώ αν εμφανιστεί κάποιος "ξένος" τον έχουν κυριολεκτικά γραμμένο. Μπορεί να τον στήσουν όλο το πρωινό και οι ίδιοι να τριγυρίζουν στο κυλικείο ή σε γραφεία συναδέλφων τους. Εμένα μάλιστα ένας ελεγκτής με συμβούλεψε να μην βιάζομαι και να πάω να φάω κανένα σουβλάκι με το σκεπτικό "να μην δουλέψουν και τα μαγαζιά";

Γι' αυτό χίλιες φορές καλύτερα στην Κεντρική Πολεοδομία παρά τις καθυστερήσεις της.

Link to comment
Share on other sites

Τα θέματα γενικά, τύπου τρόπου λειτουργίας (της κάθε) πολεοδομίας, επάνδρωσης πολεοδομιών, Ε.Π.Α.Ε., διαδικασίας έκδοσης οικοδομικών αδειών, αμοιβών μηχανικών, νομοθεσίας κλπ. είναι πολύ περίπλοκα και αγγίζουν την λειτουργία του κράτους (Ελλαδιστάν). Δεν ξέρω αν είμαστε έτοιμοι να ανοίξουμε μια τέτοια συζήτηση γνωρίζοντας εκ των προτέρων ότι δεν θα τελειώσει. Ολα είναι στραβά, ανάποδα και τοποθετημένα σε λάθος βάση.

Απλά όλοι κολυμπάμε σε ένα ποτάμι που είναι βέβαιο ότι θα μας βγάλει κάποτε στη θάλασσα με τα βαθιά νερά και τα μεγάλα ψάρια (μαμά μου!). Καλό θα είναι να εξοπλισθούμε όλοι έγκαιρα με βατραχοπέδιλα και άλλο εξοπλισμό και όσοι επιπλύσουμε. Κλείστε τα μάτια πρός στιγμή και κοιτάξτε έξω απο εδώ και δείτε τι συμβαίνει. Δείτε τις πόλεις, τα χωριά τα κτίρια στην Ευρώπη πως είναι φτιαγμένα. Πέστε μου αν υπάρχει πουθενά το ΚΗ' ψήφισμα. Που αλλού θέλεις 2 μέρες για να βγάλεις την αμοιβή σου και άλλες 3 για να πληρώσεις τις υπόλοιπες κρατήσεις. Σταματώ εδώ γιατί μου ανέβηκε η πίεση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Χμ...σκεφτομαι να επαναφερω τη συζητηση στον τιτλο του θεματος εδω : Αμοιβες και Πολεοδομια!

 

Εχω φτασει τωρα στον ελεγχο των φορολογικων, αλλα καθως προκειται για την πρωτη αδεια στην οποια ασχολουμαι αποκλειστικα εγω με τα φοροτεχνικα...εχω πελαγωσει!!

Στοχος μας ειναι να πληρωθουν ολες οι μελετες, να εκδοθει η οικοδομικη αδεια και να κοπει και το ΑΠΥ των μελετων μεσα στο 2009. Με το που θα μπει το 2010, θα πληρωθουν και οι επιβλεψεις και θα κοπει και το αντιστοιχο ΑΠΥ.

 

Οποτε, απ οτι εχω καταλαβει, η διαδικασια ειναι η ακολουθη :

 

-ΕΤΕ (πληρωνω αμοιβες μελετων + τσμεδε ιδιοκτητη + ενα % του δικου μου τσμεδε) :

Επειδη απο οταν προτοκολληθηκε η αδεια, εχουν αλλαξει ελαχιστα τα εμβαδα και εχει αλλαξει και το ΕΤΑ, ξαναβγαζω ολα τα εγγραφα των φοροτεχνικων απο το civil με 115 και 1,00. Εστω οτι το συνολο των αμοιβων των μελετων βγαινει 9000 Ευρω μαζι με το ΦΠΑ.

Κανω μια αιτηση στο ΤΕΕ, τους στελνω την αποδειξη των χρηματων που ειχα πληρωσει στην ΕΤΕ οταν κατεθεσα την αδεια, τους στελνω και το pdf που θα εχω βγαλει απο το ΤΕΕ για το ποσες ειναι συνολικα οι αμοιβες των μελετων, και τους ζηταω να μου στειλουν μια εντολη πληρωμης για να πληρωσω τη διαφορα. Σωστα?

Το ΤΣΜΕΔΕ του ιδιοκτητη θα το πληρωσω τωρα πριν εκδοθει η αδεια. Εκει ειναι που αλλαζω συντελεστες στο civil και αντι για 115 - 1,00 βαζω 44 - 0,75?

Και το ΤΣΜΕΔΕ το δικο μου το υπολογιζω με τους συντελεστες 44 - 0,75, ετσι? Τι ποσοστο ομως του ΤΣΜΕΔΕ μου θα πληρωσω τωρα και τι θα απομεινει να πληρωσω οταν πληρωσω τις επιβλεψεις?

 

-Εφορια (πληρωνω ενα % του ΦΕΜ + τις εισφορες στη ΔΟΥ) :

Το ΦΕΜ το υπολογιζω με 115 - 1,00, σωστα? Τι ποσοστο του ΦΕΜ θα πληρωσω τωρα για να εκδοθει η αδεια και τι θα πληρωσω μετα με τις επιβλεψεις?

Το σημειωμα καταθεσης εισφορων στην εφορια, το υπολογιζω με τους συνετλεστες 44 - 0,75, ετσι? Και το πληρωνω τωρα, πριν εκδοθει η αδεια.

 

-ΙΚΑ (το πληρωνω τωρα) :

Που βλεπω τι ποσο ειναι να πληρωσω στο ΙΚΑ? ΚΑι με τι συντελεστες θα εκτυπωσω τα εγγραφα?

 

S.O.S....εχω μπλεχτει ασχημα!!

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε και το ΦΕΜ και το ΤΣΜΕΔΕ μηχανικού υπολογίζονται επί του παραβόλου αμοιβής.

 

Δηλαδή αν προσκομίσεις στην πολεοδομία τραπεζικό παράβολο με αμοιβή μελέτης 1000Ε θα πας ΦΕΜ 1000*10% και ΤΣΜΕΔΕ 1000*3%.

 

Ομοίως και για την επίβλεψη.

Link to comment
Share on other sites

Ο.Κ.

Και οσον αφορα τους συντελεστες?

Σε ολα θεωρω ΕΤΑ 115 - 1,00,

εκτος απο : ΤΣΜΕΔΕ δικο μου, ΤΣΜΕΔΕ ιδιοκτητη, Εισφορες Εφοριας, οπου βαζω ΕΤΑ 44 - 0,75?

ΤΑ φορολογικα του ΙΚΑ με τι συντελεστες τα βγαζω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.