Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Πρώτα απ' όλα, μπράβο σου αγαπητή συνάδελφε Irini που θέτεις το ερώτημά σου στο σωστό θέμα.

 

Δεύτερον· απλά είναι τα φορολογικά. Σύντομα θα σου φαίνονται πολύ εύκολα.

 

Τρίτον· η ΕΤΑ 115 χρησιμοποιείται για τον υπολογισμό των αμοιβών και των φορολογικών του

Μηχανικού, ενώ με την τιμή 44 υπολογίζονται τα φορολογικά του ιδιοκτήτη.

 

Τέταρτον· ο προϋπολογισμός με βάση την τιμή 115 ονομάζεται προϋπολογισμός αμοιβών, ενώ αυτός

με βάση το 44 είναι ο προϋπολογισμός έργου (ή πολεοδομίας).

 

Πέμπτον· πριν την έκδοση της άδειας δεν απαιτείται η πληρωμή της αμοιβής επίβλεψης (και του

αντίστοιχου ΦΕΜ, ΦΠΑ, ΤΣΜΕΔΕ). Πληρώνονται -όμως- όλες οι εισφορές του ιδιοκτήτη.

 

Έκτον· για το ΦΕΜ και το ΤΣΜΕΔΕ δεν έχω να προσθέσω κάτι σε όσα έγραψε ο καλός συνάδελφος avgoust.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@ erling : Το Τ.Α. πάει αναλογα με το Περιφερειακο Διαμερισμα που ανηκει το εργο. Το Τ.Ζ.? Το Σ.Ζ.?

 

@ Chilon : Σ'ευχαριστω που μου διευκρινισες τη διαφορα μεταξυ του ΕΤΑ 115 - Προυπολογισμος Αμοιβων και ΕΤΑ 44 - Προυπολογισμος Εργου. Καθοτι σκαλιζω και μαθαινω μονη μου τα των φοροτεχνικων, δεν καταλαβαινα τον παραπανω διαχωρισμο!

 

Εγω θα αφησω για αργοτερα τις αμοιβες των επιβλεψεων συν το αντιστοιχο ΦΠΑ, ΦΕΜ και ΤΣΜΕΔΕ.

Οποτε ολα τα υπολοιπα τα πληρωνω τωρα.

Και αν καταλαβα καλα ΕΤΑ 44 θα θεωρησω μονο για τον υπολογισμο του ΤΣΜΕΔΕ του ιδιοκτητη, τις Εισφορες στην εφορια και το ΙΚΑ, σωστα?!

Link to comment
Share on other sites

Irini, ο Σ.Ζ. είναι ανάλογος της Τ.Ζ. (σε τιμές του 1989) και της Τ.Α. (έκανα λάθος λέγοντας Μ.Τ.Ζ) για τον προϋπολογισμό εισφορών του ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

.

 

Δεύτερον απλά είναι τα φορολογικά. Σύντομα θα σου φαίνονται πολύ εύκολα.

 

Φίλε Chilon, το ότι είναι απλά, που το είδες δεν ξέρω και δεν σε καταλαβαίνω. Μπορείς σε παρακαλώ να απαριθμίσεις την διαδικασία των φορολογικών για μια απλή οικοδομική άδεια που πρέπει να κάνει ο/η κάθε νέος συνάδελφος, σε απλά βήματα 1-2-3...κλπ., και τι εμπλέκεται σε κάθε βήμα, ..έντυπα, υπογραφές, συντελεστές, υπηρεσίες και δεν συμαζεύεται? Τι ποσότητα άχρηστης πληροφορίας πρέπει να ξέρει κάποιος για να τα συμπληρώσει?

Θέλω να δω πόσο χρόνο και χώρο χαρτιού θα σου πιάσει για να το εξηγήσεις.

Το ότι έχουμε μάθει να το κάνουμε επειδή μας το υποχρέωσαν για να γίνουμε και εμείς ένα γρανάζι της γραφειοκρατίας, αυτό είναι άλλο θέμα.

Το άν είναι πράγματι δική μας δουλειά, των μηχανικών δηλαδή, όλα αυτά τα χαρτιά και οι υπογραφές των εντύπων των φορολογικών, άλλο θέμα.

Το πως θα έπρεπε και πως θα μπορούσε να είναι η όλη διαδικασία των φορολογικών λιγότερο γραφειοκρατική είναι το ζητούμενο που θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι για μενα που προσπαθω να βγαλω για πρωτη φορα τα φορολογικα μιας αδειας, μου φαινεται σαν ενα τεραστιο βουνο. Ποσο μαλλον στη συγκεκριμενη περιπτωση που θελω να γινουν χωριστα οι αμοιβες μελετων και επιβλεψεων!

 

Ας δουμε λοιπoν τη διαδικασια αυτη που λες και συ SIRADRAB, απο την αρχη, βημα-βημα, καθως θα την κανω παραλληλα εγω στην πραγματικοτητα.

 

Στην Πολεοδομια υπαρχει ο φακελος των Φοροτεχνικων που ειχα καταθεσει οταν πρωτοκολλησα την αδεια.

 

Εκει μεσα υπαρχουν :

-Συνολο φορολογικων - αμοιβων

-Προυπολογισμος εργου

-Δαπανη μελετων

-Καθορισμος αμοιβης μηχανικου

-Σημειωμα καταθεσης εισφορων

-Πινακας 1 ΙΚΑ

-Φορολογικα ΙΚΑ

-Το επισημο εγγραφο του ΤΕΕ με το μπλε λοξο λογοτυπο του

-Η αποδειξη απο την ΕΤΕ για τις αμοιβες που ειχα πληρωσει τοτε

 

Επειδη στο χρονικο διαστημα που περασε απο τοτε, εχουν αλλαξει καποια δεδομενα (εμβαδα και ΕΤΑ), περναω στο civil τα σωστα δεδομενα και ξανατυπωνω τα 4 πρωτα εγγραφα που ανεφερα με ΕΤΑ 115 και τα επομενα 3 εγγραφα με ΕΤΑ 44.

 

Περναω ολες τις αμοιβες μελετων στο site του ΤΕΕ, και βγαζω μια νεα εντολη πληρωμης, με ΕΤΑ 115.

Ζηταω μετα απο το ΤΕΕ να μου εκδοσει μια εντολη πληρωμης με τη διαφορα της νεας αμοιβης απο την παλια.

 

Πληρωμες Εθνικης Τραπεζας :

1)Αμοιβη μελετων + ΦΠΑ (συμφωνα με τη διορθωμενη εντολη πληρωμης απο το ΤΕΕ)

2)ΤΣΜΕΔΕ ιδιοκτητη (οπως προκυπτει απο το civil, με ΕΤΑ 44)

3)ΤΣΜΕΔΕ μηχανικου (οπως προκυπτει απο το civil, με ΕΤΑ 115). Επειδη ομως για να εκδοθει τωρα η αδεια, θα πληρωσω μονο τις αμοιβες μελετων, στο ΤΣΜΕΔΕ του μηχανικου θα πληρωσω μονο το ποσο που αναλογει στις αμοιβες των μελετων.

 

Πληρωμες Εφοριας :

1)Σημειωμα καταθεσης εισφορων (μαζι με το γραμματειο που θα μου δωσουν απο το ΙΚΑ)

2)ΦΕΜ : Το πληρωνω στη ΔΟΥ του μηχανικου (εαν ειναι διαφορετικη απο αυτη του εργου). Το υπολογιζω με ΕΤΑ 115. Πληρωνω μονο το ποσο που αναλογει στις αμοιβες μελετων.

 

Πληρωμη ΙΚΑ :

Πηγαινω στι ΙΚΑ με τα εξης εγγραφα :

α)Πινακας 1 ΙΚΑ, Φορολογικα ΙΚΑ και Σημειωμα Καταθεσης Εισφορων* (που τα εχω εκτυπωσει απο το civil με ΕΤΑ 44)

β)Συμβολαιο

γ)Φωτοτυπια Ταυτοτητας ιδιοκτητη

δ)Φωτοτυπια ΑΦΜ ιδιοκτητη.

Εκει συμπληρωνω την "Αιτηση-Δηλωση Απογραφης Οικοδομοτεχνικου Εργου".

Μου δινουν τον Α.Μ.Ο.Ε. και μου κοβουν γραμματειο πληρωμης της προκαταβολης. Πληρωνω το γραμματειο στην εφορια και παιρνω πισω απο το ΙΚΑ τον Πινακα 1 και το Σημειωμα Καταθεσης Εισφορων θεωρημενα για να τα προσκομισω στην Πολεοδομια μαζι με το γραμματειο πληρωμης της προκαταβολης των ενσημων.

 

Με οοοολα αυτα τα χαρτια που θα εχω μαζεψει απο τα παραπανω, θα εχω ενα πληρη φακελο φορολογικων για να προχωρησω στον ελεγχο στην Πολεοδομια. Σωστα?!

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΣΜΕΔΕ του μηχανικού προκύπτει από τις εντολές πληρωμών του ΤΕΕ.

Την πληρωμή του ΙΚΑ την κάνεις στο ΙΚΑ και όχι στην εφορία.

Επίσης, φορολογικά ιδιοκτήτη μπορείς να πληρώσεις στην εφορία του μηχανικού αλλά όχι το ανάποδο.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι βλέπω έχεις το Civil. Οπότε δε χρειάζεται να αλλάζεις την Ε.Τ.Α από 44 σε 115. Ασ' την 44 και θα δεις ότι τις αμοιβές και το ΦΕΜ τα βγάζει για το 115 ;)

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΣΜΕΔΕ του μηχανικού προκύπτει από τις εντολές πληρωμών του ΤΕΕ.

Την πληρωμή του ΙΚΑ την κάνεις στο ΙΚΑ και όχι στην εφορία.

Επίσης, φορολογικά ιδιοκτήτη μπορείς να πληρώσεις στην εφορία του μηχανικού αλλά όχι το ανάποδο.

 

Μισο λεπτο.

Εγω θα περασω ολες τις αμοιβες μελετων στο ΤΕΕ και θα βγαλω μια εντολη πληρωμης Α.

Πανω στο ποσο αυτης θα πληρωσω το ΤΣΜΕΔΕ που αναλογει,σωστα?!

Γιατι μετα θα ζητησω απο το ΤΕΕ να μου δωσουν μια "διορθωμενη" εντολη πληρωμης Β, οπου θα φαινεται οτι πρεπει να πληρωσω τη διαφορα αναμεσα στην εντολη πληρωμης Α και σε αυτα που ειχα πληρωσει οταν προτοκολλησα την αδεια για ναπερασω πληροτητα.

 

Αφου το ΙΚΑ το πληρωνω εκει, στην εφορια πληρωνω μονο το ΦΕΜ, σωστα?

 

Απ' ό,τι βλέπω έχεις το Civil. Οπότε δε χρειάζεται να αλλάζεις την Ε.Τ.Α από 44 σε 115. Ασ' την 44 και θα δεις ότι τις αμοιβές και το ΦΕΜ τα βγάζει για το 115 ;)

 

Ωπ! Καινουριο Tip. Δεν το ηξερα αυτο. Θα το τσεκαρω να δω καιθα σου πω εντυπωσεις και αποτελεσματα!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι συναδελφοι καλημερα,

θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με την αμοιβη ξενωνα πριν κατατεθει οικ. αδεια.Συγκεκριμμενα αποφασισα για φορολογικους λογους να κοψω αποδειξη στον ιδιοκτητη για την αμοιβη μελετης του ξενωνα μεσα στο 2009 γνωριζοντας οτι λογω γραφειοκρατιας (ΕΟΤ, αρχαιολογιες, ΕΣΠΑ, κτλ) θα αργησει να κατατεθει η αδεια. Πρεπει ομως τωρα να πληρωσω ΦΠΑ και ΦΕΜ. Οταν θα ερθει η ωρα της αδεια θα τα δεχτουν στην πολεοδομια ή θα πρεπει να ξαναπληρωσω ΦΠΑ και ΦΕΜ ?

Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.