Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικό πρόγραμμα φ/β ως 10kW σε κτίρια


Stelios.A

Recommended Posts

Γειά σας και από εμένα!

Το άφησα για λίγο διάστημα το θέμα με τα Φ/Β και άρχισαν ξανά να προκύπτουν απορίες.

Σε οικόπεδο εντός σχεδίου σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων (πληροφορία μάλλον για την ιστορία) υπάρχουν 2 κτίσματα. Μια κατοικία και μια αποθήκη και τα 2 με κεραμοσκεπή. Στην κατοικία έχει ήδη τοποθετηθεί Φ/Β 10KW και λειτουργεί άριστα από τον Ιούνιο.

Ο ιδιοκτήτης ρωτάει αν μπορεί να βάλει και στην αποθήκη.

Γνωρίζω πως δε μπορεί να βάλει δεύτερο οικιακό στο ίδιο οικόπεδο.

Σε περίπτωση που χωρίσει το οικόπεδο στα 2 μπορεί να γίνει οικιακό στην αποθήκη σε άλλο όνομα;

Η χρήση του κτίσματος ως αποθήκη (με την προϋπόθεση ότι με την κατάτμηση θα αποκτήσει δικό της ρολόι) επιτρέπει την εγκατάσταση οικιακού έως 10KW;

Link to comment
Share on other sites

Η ΔΕΗ χαρακτηρίζει την υπαίτια κατάτμηση αρνητική περίπτωση σύνδεσης φ/β.

Στη δικιά σου περίπτωση θα έλεγα τα εξής:

1. Αν ο πελάτης σου χωρίσει το οικόπεδό του και το δωρίσει/πουλήσει σε ένα από τα παιδιά του ή στη γυναίκα του χωρίς να κρατήσει κανενός είδους κυριότητα ή επικαρπία τότε θεωρητικά, από τη στιγμή που δε θα φαίνεται στη νέα αίτηση ότι στο διπλανό οικόπεδο ο ιδιοκτήτης και τώρα δωρητής/πωλητής έχει φ/β, μπορεί να γίνει ανεξάρτητη μελλοντική αίτηση

2. Θα πρέπει να αντισταθμίσει τα συμβολαιογραφικά έξοδα και την εφορία που θα πληρώσει για την κατάτμηση

3. Την ηλεκτροδότηση της αποθήκης => σχέδια, άδεια κλπ

 

Πρέπει να πάρει την απόφαση μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!

Ας μου πει κάποιος εάν εχει αλλάξει κάτι σχετικά με τις αποστάσεις από τα όρια της στέγης ή του δώματος συμφωνα με το νεο ΦΕΚ.

Γιατι σύμφωνα με τον ΣΕΦ στην στέγη τα φωτοβολτϊκά τοποθετούνται εντός του περιγράμματος της στέγης χωρις καποιν περιορισμό σε αντίθεση με ότι ισχυε (0,5m απο την ακρη της στεγης) και στην περιπτωση δώματος 0,5m απο το στιθαίο σε αντίθεση με ότι ισχυε (1m από το στηθαιο).

 

http://www.helapco.gr/library/18_10_10/Solar_Roofs_Q&A_18Oct2010.pdf

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει όπως ακριβώς τα γράφεις, μόνο που η ευθύνη της νομιμότητας της εγκατάστασης περνάει στο μηχανικό/εγκαταστάτη και φυσικά στον ιδιοκτήτη.

 

Στη σελιδα της ΔΕΗ θα βρεις τις ΥΔ που χρειάζεται να υπογραφούν και τις καινούργιες αιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ζω και εργαζομαι στην κινα , σε εναν γνωστο εδοσα τα δικαολογητικα να κανει αιτηση στην αρμοδια ΔΕΗ για 100 kw στο νησι αγκιστρι -σαρωνικος , διασυνδεδεμενο νησι απο τα μεθανα. Μοθ ειπε οτι πηγε στη ΔΕΗ , και πρωτα του ειπαν οτι δεν υπηρχε σχετικη μελετη για το νησι αυτο απο τηεν ΡΑΕ για τοισ ανγκεσ σε ισχυει. Βρηκα ενα σχετικο ΦΕΚ που ΡΑΕ ανφερει για το αγκιστρι τα επιτρεπομενα ορια σε αναγκεσ εγκαταστηενης ισχυς.

Ο γνωστος κσανα πηγε και ο αρμοδιος του ειπε οτι δεχονται για τα νησια μονο αιτησεις 10 κw.

ετσι ειναι? γνωριζει καποιος?

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, όπως σου τα είπε είναι.

 

Αυτή τη στιγμή δεν γίνονται δεκτές αιτήσεις για τα διασυνδεδεμένα νησιά που αφορούν εγκαταστάσεις Φ/Β πάρκων εκτός από αυτές που αφορούν τα οικιακά.

 

Ενδέχεται κάποια στιγμή να αρχίσουν να γίνονται δεκτές, εφόσον τελειώσουν οι μελέτες που πραγματοποιεί η ΡΑΕ και αν υπάρχει περιθώριο στην συγκεκριμένη περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία λοιπόν! Που είναι αυτή η απόφαση που αναφέρει τις αλλαγες αυτές? Οτι δηλαδή η σκεπη μπορεί να καλυφθεί ολόκληρη και ότι σε δώμα η ελάχιστη απόσταση είναι 0,5μ από το στηθαίο. Ωστε να το δείξω στον υπάληλο της ΔΕΗ.

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από εμένα!

Το άφησα για λίγο διάστημα το θέμα με τα Φ/Β και άρχισαν ξανά να προκύπτουν απορίες.

Σε οικόπεδο εντός σχεδίου σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων (πληροφορία μάλλον για την ιστορία) υπάρχουν 2 κτίσματα. Μια κατοικία και μια αποθήκη και τα 2 με κεραμοσκεπή. Στην κατοικία έχει ήδη τοποθετηθεί Φ/Β 10KW και λειτουργεί άριστα από τον Ιούνιο.

Ο ιδιοκτήτης ρωτάει αν μπορεί να βάλει και στην αποθήκη.

Γνωρίζω πως δε μπορεί να βάλει δεύτερο οικιακό στο ίδιο οικόπεδο.

Σε περίπτωση που χωρίσει το οικόπεδο στα 2 μπορεί να γίνει οικιακό στην αποθήκη σε άλλο όνομα;

Η χρήση του κτίσματος ως αποθήκη (με την προϋπόθεση ότι με την κατάτμηση θα αποκτήσει δικό της ρολόι) επιτρέπει την εγκατάσταση οικιακού έως 10KW;

 

Σε παρόμοια περίπτωση η απάντηση της ΔΕΗ ήταν πως δεν γίνεται να μπει στο καθεστώς του ειδικού προγράμματος μια σκέτη αποθήκη. Η ύπαρξη χωρου κυριας χρήσης είναι προϋπόθεση για να γίνει εγκατάσταση και σε βοηθητικούς χώρους. Άμα διαβάσεις προσεκτικά τα αντίστοιχα ΦΕΚ θα δεις (δεν το έχω μπροστά μου τώρα) ότι αναφέρει πως επιτρέπονται και σε βοηθητικούς χώρους του κτιρίου , εννοώντας της οικίας ή της επιχείρησης.

 

Αν σκεφτείς κάποια εναλλακτική ενημέρωσε γιατί με ενδιαφέρει και εμένα! :)

Link to comment
Share on other sites

Σε παρόμοια περίπτωση η απάντηση της ΔΕΗ ήταν πως δεν γίνεται να μπει στο καθεστώς του ειδικού προγράμματος μια σκέτη αποθήκη. Η ύπαρξη χωρου κυριας χρήσης είναι προϋπόθεση για να γίνει εγκατάσταση και σε βοηθητικούς χώρους. Άμα διαβάσεις προσεκτικά τα αντίστοιχα ΦΕΚ θα δεις (δεν το έχω μπροστά μου τώρα) ότι αναφέρει πως επιτρέπονται και σε βοηθητικούς χώρους του κτιρίου , εννοώντας της οικίας ή της επιχείρησης.

 

Αν σκεφτείς κάποια εναλλακτική ενημέρωσε γιατί με ενδιαφέρει και εμένα! :)

 

Το έψαξα σήμερα όλη μέρα και πήρα τις εξής απαντήσεις. Όπως είπες εσύ και ο/η tsilena πριν, πραγματικά δε γίνεται γιατί βοηθητικός χώρος υπάρχει όταν έχει κάποιον κύριο να εξυπηρετήσει. Στη συγκεκριμένη περίπτωση λοιπόν δε γίνεται.

Το βρήκα το ΦΕΚ και διάβασα επίσης σχετικό και στις ανακοινώσεις της ΔΕΗ.

Μίλησα και με την Πολεοδομία και έμαθα τα εξής: αν η αποθήκη που σε περίπτωση κατάτμησης, μείνει μόνη της στο οικόπεδο, μπορεί να αλλάξει χρήση σε κατοικία με το νόμο της Μπιρμπίλη. ΟΜΩΣ, στη δική μου περίπτωση και για την πληροφόρησή σας σε περίπτωση που έχετε κάτι παρόμοιο, η αποθήκη μας έχει χτιστεί 2πλάσια από αυτή που φαίνεται στην οικ. άδεια. Άρα δεν εντάσσεται σε αυτό το νόμο περί τακτοποίησης, γιατί πρόκειται για αυθαίρετη δόμηση εκτός νομίμου περιγράμματος. Μπορεί όμως να γίνει η παρακάτω απλούστατη και πολύ σύντομη διαδικασία (!!!!!) Συμβολαιογραφική πράξη για δωρεά ή παραχώρηση σε τέκνα ή σύζυγο, εξαίρεση από κατεδάφιση αυθαίρετου τμήματος, νομιμοποίηση αυθαιρέτου και αλλαγή χρήσης από αποθήκη σε κατοικία....

Είναι πολύ απλό νομίζω και απορώ πως το κάνω τόσο μεγάλο θέμα κάτι τόσο πανεύκολο!!!

(Που θα μου πάει δε θα βρεθεί ποτέ κάποιος που θα μου αναθέσει μελέτη και επίβλεψη ουρανοξύστη!!;;)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.