Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικό πρόγραμμα φ/β ως 10kW σε κτίρια


Stelios.A

Recommended Posts

Προσοχή γιατί υπογράφεις Υ/Δ για νομιμότητα.

Αν κατά την φάση εγκατάστασης γίνιε καταγγελία και αρχίσουν και το ψάχνουν θα τραβάνε και εσένα και τον ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα συναδελφοι

 

Σκεφτομαι να εγκαταστησω φωτοβολταικο 10αρι στο σπιτι μου,

μονοκατοικια, και εχω ψαξει αρκετα το ολο θεμα, απλα

προσφατα εμαθα οτι ειναι στην ευχερεια της ΔΕΗ αν θελει να αγοραζει το ρευμα που παραγω και οτι αυτο μπορει πρακτικα να σημαινει οτι τελικα θα παραγω αλλα δεν θα το αγοραζει. Ουσιαστικα μπορει το συμβολαιο να διασφαλιζει την τιμη ανα Kwh αλλα υπαρχει απροσκοπτη πωληση του ρευματος στη ΔΕΗ ή τραβαει οποτε θελει και οσο θελει ασχετα με το ποσο παραγεις εσυ?

 

Ετσι οπως καταλαβαινετε δεν τιθεται θεμα επενδυσης αλλα σκλαβιας μαλλον και

το θεμα με εχει προβληματισει εντονα καθως ειμαι ετοιμος να καταθεσω για προεγκριση και το σκεφτομαι.

 

Καποιος που εχει συνδεθει αν μπορει να ενημερωσει με την εμπειρια του θα με βοηθουσε πολυ.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Που το διάβασες αυτό το "ειναι στην ευχερεια της ΔΕΗ αν θελει να αγοραζει το ρευμα που παραγω"; Δώσε link γιατί εϊναι πολύ σοβαρό και οριακά συκοφαντικό μη σου πω...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν το διαβασα αλλα μου το ειπε καποιος ο οποιος βεβαια δεν ειναι στο χωρο - συναδελφος και επειδη το θεμα ειναι η επενδυση προβληματιστηκα οπως καταλαβαινεις.

Προσπαθω να επιβεβαιωσω οτι η παραγωγη μου θα αγοραζεται απο τη ΔΕΗ

χωρις διακοπες οποτε να ξερω αν θα προχωρησω στην εγκατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Το σπεκουλεϊσιον πάει σύνεφο.

Ρε παιδια αυτά λένε σε υποψήφιους επενδυτές και χάνονται οι υποψήφιοι.

Ο μόνος τρόπος για να μην σου πάρει η ΔΕΗ το ρευμα είνια να σου κόψει την παροχή εκεί, δεν μπορεί να γίνει partially.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

Απο οτι καταλαβα το ρολοι εγκαθισταται και τιθεται σε λειτουργια απροσκοπτα

διοχετευοντας συνεχεια το παραγομενο ρευμα.

Αυτο φαινεται και πιο λογικο απλα ειμαι ετοιμος να προχωρησω και ακουω διαφορα που με τρελαινουν.

 

Και παλι ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγνώμη αν κάπου είναι γραμμένο ξανά αλλά δεν το βρήκα. Ενδιαφέρομαι να βάλω φωτοβολταικά σε ταράτσα που δεν έχει στηθαίο στη Σάμο, τι πρέπει να κάνω; Πρέπει να φτιάξω στηθαίο; Αν ναι, χρειάζεται άδεια μικρής κλίμακας απ την πολεοδομία;

Που μπορώ να βρω επίσημα αυτές τις πληροφορίες;;;

 

Σας ευχαριστώ πολύ!!!!

Link to comment
Share on other sites

>Τελικά είδα οτι έχει ξανα αναφερθει το θεμα αλλά κανείς δεν ξέρει σίγουρα!!!

 

Σε αυτό έχω καταλήξει και εγώ μιας και είχα ξαναρωτησή φίλε μου άλλα μάλλον δεν είναι αποσαφηνισμένο το θέμα....

Link to comment
Share on other sites

Εχώ μια στέγη που η κάτοψη της πραγματικότητας σε σχέση με αυτήν της άδειας έχει διαφορές. Στην στέγη χωράνε περισσότερα panel από ότι μπορώ εγώ να δείξω στο σχέδιο της άδειας. Εχω τον ενδιασμό στο αν θα πάω με το σχέδιο της πραγματικότητας στη ΔΕΗ ή με αυτό της άδειας.

Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει τι έκανε σε αντίστοιχη περίπτωση.

Ευχαριστώ.

 

 

Για έμενα πας με το πραγματικό ....

 

Προσοχή γιατί υπογράφεις Υ/Δ για νομιμότητα.

Αν κατά την φάση εγκατάστασης γίνιε καταγγελία και αρχίσουν και το ψάχνουν θα τραβάνε και εσένα και τον ιδιοκτήτη.

 

Υπογράφεις για νομιμότητα οτι το κτίριο υφίσταται νόμιμα ...

Ο καθε ηλεκτρολόγος μηχανικος η οποιοσδηποτε μηχανικός δεν είναι υποχρεος και δεν είναι εντεταλμενο όργανο να ελένξει τις πολεοδομίκες παραβάσεις καθε κτίσματος ... Υπογράφει οτι το σπίτι είναι νόμιμο δηλαδη υπάρχουν άδειες συμβόλαια και όχι πολεοδομικές παραβάσεις...Αν παμε με αυτη την λογική για να μην πω το 99.999% το 90% των σπιτιών που γίνονται αιτήσεις για φ/β δεν θα πρέπει να υπογραφούν λόγο πολεοδομικών παραβάσεων....

 

Τωρα και σε περίπτωση που γίνει καποια καταγγελία σκέφτομαι αν πάει η πολεοδομία σε ένα σπίτι λεω εγώ τώρα μονο τα φ/β δεν θα κοιτάξει ......

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.