Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικό πρόγραμμα φ/β ως 10kW σε κτίρια


Stelios.A

Recommended Posts

Καλησπέρα,

το θέμα με τις πολεοδομικές παραβάσεις δεν είναι ότι έχουν γίνει (σχεδόν σε όλα τα σπίτια υπάρχουν κάποιες), αλλά ποιος θα ελέγξει στην περίπτωση των Φ/Β. Ποιος είναι αυτός που θα έρθει να ελεγξει αν το μέρος εγκατάστασης είναι νόμιμο ή οχι και σε περίπτωση που δεν είναι νόμιμο σε τι ενέργειες θα προβεί (πχ. δεν θα συνδέσει το σύστημα;)

Link to comment
Share on other sites

Σε εντός σχεδίου δεν ζητάνε άδεια, σε εκτός ζητάνε μαζί με το τοπογραφικό αν θυμάμαι καλά.

Συμβόλαια ζητάνε και στις 2 περιπτώσεις

 

Εμένα μου ζητήσαν και σε έντος σχεδίου την άδεια .....

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω εάν είναι σχετικό με το θέμα αλλά θα ήθελα κάποιος έμπειρος μηχανικός να με βοηθήσει.

 

Μου έχει ζητηθεί να δώσω μια προσφορά για μελέτη κι επίβλεψη Φ/Β συστήματος περίπου 10kw σε μια εταιρεία.θα μπορούσατε να εκτιμήσετε το ποσό που θα πρέπει να ζητήσω πάνω κάτω για ανάλογο σύστημα?Αρχική αίτηση,μονογραμμικό,χωροθέτηση,υπογραφή μηχανικού κατάλληλης προ υπογραφής σύμβασης κι επίβλεψη κατά την εγκατάσταση.

 

Δε γνωρίζω τιμές και δεν θα ήθελα να "σκοτώσω" τη δουλειά και φυσικά να μη πω κανά τρελό ποσό ώστε να τη χάσω.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω εάν είναι σχετικό με το θέμα αλλά θα ήθελα κάποιος έμπειρος μηχανικός να με βοηθήσει.

 

Μου έχει ζητηθεί να δώσω μια προσφορά για μελέτη κι επίβλεψη Φ/Β συστήματος περίπου 10kw σε μια εταιρεία.θα μπορούσατε να εκτιμήσετε το ποσό που θα πρέπει να ζητήσω πάνω κάτω για ανάλογο σύστημα?Αρχική αίτηση,μονογραμμικό,χωροθέτηση,υπογραφή μηχανικού κατάλληλης προ υπογραφής σύμβασης κι επίβλεψη κατά την εγκατάσταση.

 

Δε γνωρίζω τιμές και δεν θα ήθελα να "σκοτώσω" τη δουλειά και φυσικά να μη πω κανά τρελό ποσό ώστε να τη χάσω.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων..

 

Νομίζω Ρομανε οτι αυτά δεν λέγονται σε ένα Foroum σαν post. Στην τελική είναι το ερώτημα πόσο αξίζει ο χρόνος και η δουλειά σου.

Βέβαια έχω την εξής απορία, σε ανχώνει εαν θα χάσεις την δουλειά ενώ δεν γνώριζεις το πόσο θα κοστίσει άρα δεν έχεις εμπειρία στο θέμα. ?!?!?

Αφου δεν έχεις εμπειρία στο θέμα γιατί φοβάσαι οτι φοβάσαι μη χάσεις την δουλειά ?!?!

Δεν καταλαβαίνω, αλλά όπως και να έχει στείλε μου ενα pm και θα στα εξηγήσω αναλυτικά.

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

σε φωτοβολταικο συστημα οσο μειωνεται η θερμοκρασια των πανελ ανεβαινει η ταση τους.Αρα κυνδινευει να καει ο inverter αν ξεπερασουμε την μεγιστη ταση στην εισοδο του.

υπαρχει τροπος ελεγχου της θερμοκρασιας ωστε να ενεργοποιηται η λειτουργια των πανελ απο μια θερμοκρασια και πανω.Για παραδειγμα 25 βαθμους? και αν ναι ο ελεγκτης πρεπει να ειναι 1 σε καθε πανελ?

 

Αν δεν ειναι προβλημα υπαρχει κανεις που να εχει κανει κατι τετοιο σε διασυνδεδεμενο?

 

Ειμαι νεος στο χωρο.Για την ακριβια ασχολουμε 2 μερες.Θα μπορουσαι να με κατατοπησει καποιος στο θεμα αυτο

Link to comment
Share on other sites

ΑΥτό το έλέγχεις κατά την φάση διαστασιολόγησης,

Υπολογίζεις την Min Temp και απο εκεί με βάση του Θ.Σ υπολογίζεις τα πάντα άσε που όλα τα προγράμματα διαστασιολόγησης έχουν την παράμετρο της θερμοκρασίας ώστε να μην πάρεις το Inverter στο χέρι (και να μην αποζημιωθείς σε αυτή την περίπτωηση)

Link to comment
Share on other sites

στον inveret sunny boy 5000tl εχω 2 εισοδους και δεχεται max ταση Dc 550V.

εχω λοιπον 2 σειρες απο 13 πανελ (KYOCERA KC 200 GHT-2) σε σειρα αρα σε STC εχω 26,3*13=341,9V.

To ερωτημα μου ειναι οταν η θερμοκρασια απο 25 βαθμους πεσει στους 10

θα εχω ταση V=V25*(1-0.123*(10-25))=74.82V

 

αρα θα καει ο inverter.

 

Αυτο που ρωταω ειναι αν υπαρχει καποιος ελεγκτης ο οποιος να ενεργοποιει την λειτουργεια του Φ/Β απο μια συγκεκρημενη θερμοκρασια και πανω και αν αυτο μπαινει απευθειασ στον πινακα ελεγχου ή πρεπει να μπει ελεγκτης σε καθε πανελ ξεχωριστα?

 

Συμφωνω απολυτα με αυτο που μου ειπες

 

για αυτες τις συνθηκες που σου ειπα μπορεισ να μου δωσεισ καποια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.