Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικό πρόγραμμα φ/β ως 10kW σε κτίρια


Stelios.A

Recommended Posts

@mdiamant

 

Μήπως κάνεις κάπου λάθος?

Επειδή ο τρόπος που το είπες ήταν πολύ πειστικά μπήκα στο πειρασμό να το βάλω στο SD

Σε θερμοκρασίες απο -15 μέχρι +70 είσαι εντελώς ΟΚ

Η τάση των panels στους -15 είναι 493V που είναι το Voc

H Voc σε STC είναι 32,9 και ανεβαίνει κοντά στα 38 στους -15 οπότε πως θα καεί?

doing the maths

0,123 αύξηση τάσης/C από τα +25 πάς στο -15 οπότε 40 βαθμοί

40*0,123 (ο συντελεστής που έχει το πανέλο)=4,92

4,92 +Voc(32,9)= 38V/panel (περίπου)

 

Τώρα στην αρχική σου ερώτηση δεν γνωρίζω να υπάρχει κάτι τέτοιο, τα πανελα είναι ψιλοpassive και δεν γνωρίζω αν μπορούν να δεχθούν ελεγκτή ο οποίος να ανοίγει κύκλωμα απο μια θερμοκρασία και πάνω, ίσως και να υπάρχει. Το μόνο που ξέρω ότι προσαρμόζεται είναι Microinverter.

Φιλικά νομίζω ότι το παρακάνεις επιστημονικό από ότι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω μια απορία, ιδιοκτήτης κτιρίου το οποίο είναι νοικιασμένο ολόκληρο σαν κατάστημα, θέλει να εγκαταστήσει Φ/Β σύστημα στη στέγη αυτού και να εκμεταλλεύεται ο ίδιος τη παραγωγή ενέργειας. Στο κτίριο υπάρχει ένα ρολόι κατανάλωσης στο όνομα του ενοικιαστή (κατάστημα/επιχείρηση) Τι γίνεται τώρα αφού δεν θα υπάρχει ρολόι συμψηφισμού? Επίσης στην αίτηση που καταθέτεις στη ΔΕΗ αναφέρει "9. Υπευθυνη Δήλωση του Ν. 1599/86 στην οποία ο αιτών θα δηλώνει ότι: .... β) μέρος των θερμικών αναγκών σε ζεστό νερό .... Μόνο για την περίπτωση που ο συμψηφισμός γίνεται με μετρητή ιδιόκτητης κατοικίας" η τελευταία προϋπόθεση που αναφέρει μήπως παίζει ρόλο και στη συγκεκριμένη περίπτωση που αναφέρω?

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχει αναφερθεί το θέμα αυτό ξανά θέλω να ρωτήσω αν είναι ξεκάθαρο ότι σε σκεπές έχει καταργηθεί ο περιορισμός του 0,5m απόστασης του φ/β από την άκρη της σκεπής:roll:. Διότι σε επίμονες ερωτήσεις που έκανα σε εταιρίες προ μίας εβδομάδας επέμεναν ότι ισχύει το μισό μέτρο. Και μάλιστα δεν τους έπεισε:confused::confused: ούτε το σχετικό φυλλάδιο του ΣΕΦ ούτε και το απόσπασμα του ΦΕΚ 376 με ημερομηνία 6 Σεπτεμβρίου 2010 στο οποίο αναφέρεται:

 

‘Σε περίπτωση τοποθέτησης σε στέγη, αυτή θα πρέπει να γίνεται εντός του περιγράμματος της στέγης, ακολουθώντας την κλίση της, ώστε να εξασφαλίζεται η αισθητική εικόνα του κτιρίου’

 

Στο οποίο δεν αναφέρεται τίποτα για 0,5 μέτρο. Υπάρχει κάποιος που το ξέρει 100%? Ξέρει κανείς αν η ΔΕΗ δεν θα μου δημιουργήσει πρόβλημα με αυτό.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχει αναφερθεί το θέμα αυτό ξανά θέλω να ρωτήσω αν είναι ξεκάθαρο ότι σε σκεπές έχει καταργηθεί ο περιορισμός του 0,5m απόστασης του φ/β από την άκρη της σκεπής:roll:. Διότι σε επίμονες ερωτήσεις που έκανα σε εταιρίες προ μίας εβδομάδας επέμεναν ότι ισχύει το μισό μέτρο. Και μάλιστα δεν τους έπεισε:confused::confused: ούτε το σχετικό φυλλάδιο του ΣΕΦ ούτε και το απόσπασμα του ΦΕΚ 376 με ημερομηνία 6 Σεπτεμβρίου 2010 στο οποίο αναφέρεται:

 

‘Σε περίπτωση τοποθέτησης σε στέγη, αυτή θα πρέπει να γίνεται εντός του περιγράμματος της στέγης, ακολουθώντας την κλίση της, ώστε να εξασφαλίζεται η αισθητική εικόνα του κτιρίου’

 

Στο οποίο δεν αναφέρεται τίποτα για 0,5 μέτρο. Υπάρχει κάποιος που το ξέρει 100%? Ξέρει κανείς αν η ΔΕΗ δεν θα μου δημιουργήσει πρόβλημα με αυτό.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!

 

Εχει καταργηθεί για τις στέγες το μισο μέτρο και στις ταράτσες απο ένα μέτρο έγινε μισό....Θα το βρεις στο ΦΕΚ Αρ.φυλλου 376 6/9/2010 στο αρθρο 2.....

Στην ΔΕΗ δεν θα έχεις κανένα απολύτος πρόβλημα :)

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει πρόβλημα αν σε μια υποσυστοιχία τοποθετήσουμε 2~3 πλαίσια επι συνόλου π.χ 12 με διαφορετική κλίση των πλαισίων?

 

εναλλακτικά μπορούν να τοποθετηθούν τα πλαίσια αντι καθετα οριζοντίως (δηλ το μηκος παραλληλα στο έδαφος) ενω τα υπόλοιπα να είναι κανονικά?

 

αυτά τα 2~3 θα μπουν ξεχωρα απο τα υπόλοιπα αλλά θα συνδεθούν μαζι με την υπολοιπα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω μια απορία, ιδιοκτήτης κτιρίου το οποίο είναι νοικιασμένο ολόκληρο σαν κατάστημα, θέλει να εγκαταστήσει Φ/Β σύστημα στη στέγη αυτού και να εκμεταλλεύεται ο ίδιος τη παραγωγή ενέργειας. ……..?

Όταν η εγκατάσταση γίνεται από επιχείρηση τότε δεν υπάρχει η υποχρέωση εγκατάστασης θερμοσίφωνα., ισχύει πράγματι μόνο για τις ιδιωτικές κατοικίες.

Για τον συμψηφισμό πρέπει να έχουμε ταύτιση στην ιδιοκτησία του οικιακού φ/β συστήματος και του ρολογιού κατανάλωσης της ΔΕΗ. Στην προκειμένη περίπτωση η επιχείρηση από τη στιγμή είναι ενοικιαστής δεν μπορεί να αιτηθεί γιατί δεν έχει τίτλο κυριότητας, ο ιδιοκτήτης του κτιρίου δεν αιτείται γιατί δεν έχει παροχή. Σα λύση θα ήταν να γυρίσει το ρολόι παροχής στο όνομά του και να ενσωματώσει την κατανάλωση του ρεύματος στα κοινόχρηστα, όπως π.χ. η θέρμανση κλπ.

υπάρχει πρόβλημα αν σε μια υποσυστοιχία τοποθετήσουμε 2~3 πλαίσια επι συνόλου π.χ 12 με διαφορετική κλίση των πλαισίων?

εναλλακτικά ………….?

Η διατύπωση της ερώτησής σου δε με βοηθάει 100% να καταλάβω τι εννοείς, αλλά :

1. Δεν τοποθετούμε πλαίσια με διαφορετική κλίση στο ίδιο tracker ενός μετατροπέα. Αν έχεις μετατροπέα με δύο trackerς τότε τα πλαίσια της μία κλίσης στον έναν και της άλλης κλίσης στον άλλο tracker

2. Όσο τα πλαίσια βρίσκονται στην ίδια επιφάνεια (κατεύθυνση) με την ίδια κλίση δεν παίζει κανένα ρόλο (μόνο οπτικό) το αν τοποθετούνται όρθια ή landscape.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα.

 

Έχω μια ερώτηση περισσότερο τεχνικής φύσεως.

Σχεδιάζω ένα οικιακό 6.9 kw σε ταράτσα που θα λειτουργεί με 3 μονοφασικούς SMA. Με μία πρώτη ανάγνωση η καταλληλότερη επιλογή inverter θα ήταν 3 SB 2.500. Δουλεύοντας όμως στο SD και στο PVSyst μου δίνουν καλύτερα αποτελέσματα για 3 SB 2100 TL παρόλο που η μεγ.ισχύς τους δεν θα φτάνει τα 6.9. Θα ήθελα τη γνώμη κάποιου συνάδελφου που έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο θέμα

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.