Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στήριξη καλωδίων σε δέντρο - επιτρέπεται ?


GeorgeS

Recommended Posts

1 ώρα πριν, GeorgeS said:

...

@Didonis  τα container είναι εκει δηλωμένα για προσωρινή χρήση ....

Άρα είναι αυθαίρετα αφού η χρήση τους είναι για εργάτες Βιομηχανίας ή Βιοτεχνίας και όχι κάτι το εργοταξιακό έργο 

Άρα μελέτες παθητικής και ενεργητικής πυροπροστασίας δεν υπάρχουν.

Να κάνετε ευχή να μη συμβεί κάτι διότι θα τρέχουν όλοι οι εμπλεκόμενοι και δεν θα φτάνουν. Αυτό ξέρω εγώ.  

1 ώρα πριν, GeorgeS said:

....Το πως γίνεται η όδευση ενός παροχικού καλωδίου δεν νομίζω ότι εξαρτάται (επιμένω) από τη χρήση του κτιρίου.....

Δεν θα σου κάνω εγω (αρχιτέκτονας) υπόδειξη πως να γίνουν οι οδεύσεις καλωδίων...... Συ είσαι ο ειδικός επ αυτού

Η χρήση που ανέφερα αφορά τι οφείλει να ελέγχει με βάση την Νομοθεσία ο Τεχνικός Ασφαλείας. 

Υποθέτω δεν το έχεις δει καν για να λες δεν υπάρχει σχέση με την χρήση του ακινήτου.

 

Κατά τ άλλα δες με προσοχή τι σου έγραψαν και οι άλλοι συνάδερφοι που αν μη τι άλλο την έχουν διαβάσει την νομοθεσία.

Ειλικρινά δεν έχω κάτι να προσθέσω πέραν της ευχής να μη έχετε κάποιο πρόβλημα εκεί.... κι ας μη ξεκινήσει από το καλώδιο στο δέντρο...... ας είναι απ οτιδήποτε άλλο.

Ο Τεχνικός Ασφαλείας αφού σας το έγραψε δεν θα είναι υπόλογος.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάτι μπερδεύεις.... ναι απαγορεύεται η χρηση που φαίνεται στις φωτογραφίες που επισυνάπτεις ( δεν θα μπω σε ανάλυσηόλωντων λόγων που δεν επιτρέπεται). 

Τώρα εσύ αν πιστεύεις ότι επιτρέπεται υπόγραψε και φέρε την ευθύνη των πράξεων και των υπογραφών σου 

Edited by Bill22
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Didonis said:

Άρα είναι αυθαίρετα αφού η χρήση τους είναι για εργάτες Βιομηχανίας ή Βιοτεχνίας και όχι κάτι το εργοταξιακό έργο 

Άρα μελέτες παθητικής και ενεργητικής πυροπροστασίας δεν υπάρχουν.

Να κάνετε ευχή να μη συμβεί κάτι διότι θα τρέχουν όλοι οι εμπλεκόμενοι και δεν θα φτάνουν. Αυτό ξέρω εγώ.  

Δεν θα σου κάνω εγω (αρχιτέκτονας) υπόδειξη πως να γίνουν οι οδεύσεις καλωδίων...... Συ είσαι ο ειδικός επ αυτού

Η χρήση που ανέφερα αφορά τι οφείλει να ελέγχει με βάση την Νομοθεσία ο Τεχνικός Ασφαλείας. 

Υποθέτω δεν το έχεις δει καν για να λες δεν υπάρχει σχέση με την χρήση του ακινήτου.

 

Κατά τ άλλα δες με προσοχή τι σου έγραψαν και οι άλλοι συνάδερφοι που αν μη τι άλλο την έχουν διαβάσει την νομοθεσία.

Ειλικρινά δεν έχω κάτι να προσθέσω πέραν της ευχής να μη έχετε κάποιο πρόβλημα εκεί.... κι ας μη ξεκινήσει από το καλώδιο στο δέντρο...... ας είναι απ οτιδήποτε άλλο.

Ο Τεχνικός Ασφαλείας αφού σας το έγραψε δεν θα είναι υπόλογος.

 

Αγαπητέ, το ερώτημα είναι πολυ συγκεκριμένο :  Αν επιτρέπεται η στήριξη καλωδίων σε δέντρα για τη τροφοδοσία ενός φορτίου. Το οποίο μπορεί να είναι ένας οικίσκος, μια κεραία, ενα container, μια αντλία κλπ.   Δεν ενδιαφέρει εδώ αν το κτίριο έχει μελέτες ενεργητικής ή παθητικής πυροπροστασίας ή οτιδήποτε άλλο.

Το αν έχει διαβάσει ή όχι κανείς τη Νομοθεσία αποδεικνύεται με τη μνημόνευση των σχετικών διατάξεων. Τα γενικα "απαγορεύεται ή επιτρέπεται" κλπ δεν λένε τίποτα. Είναι σαν αυτά που γράφουν οι Υπηρεσίες "σύμφωνα με τους ισχύοντες Κανονισμούς ή τους κανόνες της Τέχνης και της Επιστήμης" εκ των οποίων οι μισοί που τα γράφουν αυτά δεν έχουν ιδέα ποιοί είναι αυτοί οι Κανονισμοί ή οι Διατάξεις.  Ο τεχνικός ασφαλείας λέει στον ιδιοκτήτη ότι απαγορεύεται χωρίς ομως να του απαντά στην ερώτηση από που προκύπτει αυτό.  Γιαυτό και έγινε η ερώτηση εδώ, αν ξέρει κανείς από ποιά διάταξη Νομοθεσίας ή Κανονισμό προκύπτει η απαγόρευση.

Επίσης εμείς, ουδεμία σχέση έχουμε με την εγκατάσταση. Εχει γίνει από προηγούμενο. Κληθήκαμε για άλλο θέμα και προέκυψε και αυτό και μας ζητήθηκε να πούμε τη γνώμη μας.

Edited by GeorgeS
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@GeorgeS Tα πραματα ειναι απλα , απο τη στιγμη που εχεις νεες ηλεκ γραμμες  κανε νεα υδε κ δειξε τις νεες οδεύσεις πάνω σε δέντρα , σε στύλους σε θάμνους  κ όπου αλλού νομίζεις εσύ.....ο τενικος αφαλειας δεν εχει κανενα λογο να σου υποδείχνει το το τι  κ πως....εκτος κ αν ειναι γνωστης της  νομοθεσιας κ ειδικα του ελοτ 60364......   

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, GeorgeS said:

Επίσης εμείς, ουδεμία σχέση έχουμε με την εγκατάσταση. Εχει γίνει από προηγούμενο. Κληθήκαμε για άλλο θέμα και προέκυψε και αυτό και μας ζητήθηκε να πούμε τη γνώμη μας.

Οπότε εσείς τελικά πού καταλήξατε? Ποια είναι η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

 

ΥΔΕ υπάρχει και μάλιστα ενεργή η οποία δείχνει και τις παροχές προς το container (δεν αναφέρει βέβαια το δέντρο). 

@ppanag Αυτό το θέμα δεν το γνωρίζω. Δέχομαι και κατανοώ τη θέση του τεχνικού ασφαλείας αλλά μου ζητήθηκε να βρω αν υπάρχει νομοθεσία ή κανονισμός που να το απαγορεύει. Το μόνο που βρήκα ήταν αμερικάνικος κανονισμός ο οποίος εξαιρεί τις προσωρινές εγκαταστάσεις αλλά δεν έχει σημασία γιατί αφορά πολιτείες των ΗΠΑ. Δεν σου κρύβω ότι σε οικίες όπου έχει ζητηθεί φωτισμός σε κήπους έχουμε εγκαταστήσει καλώδια σε δέντρα μοιραία καθώς αυτή ήταν η απαίτηση του πελάτη (φωτισμός στα δέντρα) με καλώδια καυτσούκ RNF  για εξωτερική χρήση και συρματόσχοινα. Ομως αυτές είναι ιδιωτικές κατοικίες με τη σύμφωνη γνώμη και του αρχιτέκτονα που ήθελε να δημιουργήσει ένα εντυπωσιακό φωτισμό περιβάλλοντος χώρου.  Στο 384 και στο 60364 δεν γίνεται αναφορά όμως για αυτές τις περιπτώσεις οι οποίες είναι πάρα πολλές ακόμα και στην Αθήνα (θα δείτε ταβέρνες και μαγαζιά με φωτιστικά στα δέντρα πάνω), καλώδιο από δέντρο σε δέντρο κλπ.  

Τελικά απ' ολη τη συζήτηση το πραγματικό ερώτημα είναι ως τι θεωρείται το δέντρο.  Δηλαδή ένα έβαζε κάποιος έναν ξύλινο στύλο και στερέωνε εκεί το καλώδιο σε τι διαφέρει επί της ουσίας από ένα δέντρο ?  Οτι το δέντρο μεγαλώνει (μεταβάλλεται) ενώ ο ξύλινος στύλος θεωρείται σταθερό σημείο ?  θεωρείται κάτι άλλο ?  δεν ξέρω, εκτιμώ ότι μάλλον αυτός είναι ο λόγος.

Θα πω στον ιδιοκτήτη να κατεβάσουμε το καλώδιο στο έδαφος και να το υπογειοποιήσουμε. Εκεί προσανατολίζομαι.  Είναι η πιο εύκολη λύση, γιατί το να φέρουμε κολώνες με γερανούς εκει στο βουνό θα στοιχίσει στον ιδιοκτήτη ενα κάρο λεφτά, άσε που δεν θα φτάνει και το μήκος.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, GeorgeS said:

Στο 384 και στο 60364 δεν γίνεται αναφορά όμως για αυτές τις περιπτώσεις οι οποίες είναι πάρα πολλές ακόμα και στην Αθήνα (θα δείτε ταβέρνες και μαγαζιά με φωτιστικά στα

Ο Θεός φυλάει.... τα βλέπω συνεχώς... να ποτιζονται τα καλώδια και τα φώτα κιόλας για να μεγαλώσουν παράλληλα με τα δέντρα.... για ρελε διαρροής ούτε για δείγμα....

 

Επίσης πέφτεις στην παγίδα ότι επειδή το κάνουν οι άλλοι είναι σωστό.... δεν είναι... μου είχε πέσει ένα βιβλίο ηλεκτροτεχνιας( δυστυχώς δεν το θυμάμαι) που εξηγούσε την εναέρια όδευση και πόσο τόξο πρέπει να κάνουν τα καλώδια ( συστολή/ διαστολή) και πόσο δύναμη μπορούν να αντέχουν.... 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι λάθος παρ' ολα αυτά. Οχι επειδή το κάνουν πολλοί αλλά επειδή δεν βλέπω σοβαρό λόγο για τον οποίο είναι λάθος πλην του ότι τα δέντρα μεγαλώνουν (αν και εδώ εξαρτάται με τι ρυθμό).  Για παράδειγμα.  Σ' ένα τεχνητό τοιχό στη μάντρα ας πούμε στερεώνεις σωλήνες και περνάς τον τα καλώδια απο αυτόν. Αν ο τοίχος δεν ήταν τεχνητός αλλά ήταν φυσική πέτρα ή βράχος  πάλι δεν θα μπορούσες να το κάνεις ? φυσικά και θα μπορούσες... θα μπορούσε όμως και κάποιος να σου πει ότι δεν έχεις ελέγξει τη σταθερότητα, πόσο σαθρώς είναι, αν μπορεί να αποκοληθεί κλπ.

Στο παράδειγμά μας. Αν είχες έναν ξύλινο τεχνητό στύλο ή μια ξύλινη κατασκευή φτιαγμένα από το ίδιο υλικό (ξύλο)  του δέντρου σε τι δηλαδή θα διέφερε από το να στήριζες κατευθείαν σε ένα σταθερό σημείο του δέντρου ?  Η μόνη διαφορά είναι ότι το δέντρο μεγαλώνει.  Γιαυτό είπα παραπάνω ότι τελικά το ερώτημα είναι ως τι θεωρείται το δέντρο.

 

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, GeorgeS said:

.... ως τι θεωρείται το δέντρο.

ζωντανός οργανισμός ..... που θρέφετε, μεγαλώνει, πολλαπλασιάζεται  κλπ

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, GeorgeS said:

είμαι σίγουρος ότι είναι λάθος παρ' ολα αυτά. Οχι επειδή το κάνουν πολλοί αλλά επειδή δεν βλέπω σοβαρό λόγο για τον οποίο είναι λάθος πλην του ότι τα δέντρα μεγαλώνουν (αν και εδώ εξαρτάται με τι ρυθμό

Αφού δεν είσαι σίγουρος για αυτα που σου εφιστούμε την προσοχή, ως μηχανικός κάνε όπως νομίζεις με οτι αυτό συνεπάγεται με τα αποτελέσματα των πράξεων και των λεγομένων σου.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.