Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στήριξη καλωδίων σε δέντρο - επιτρέπεται ?


GeorgeS

Recommended Posts

 

Καλησπέρα σε όλους

Σε υπαίθρια ιδιωτική εγκατάσταση οπου τροφοδοτούνται containers έχουν χρησιμοποιηθεί υφιστάμενα δέντρα για την εναέρια όδευση των παροχικών καλωδίων που τροφοδοτούν τα container αυτά. Ο τεχνικός ασφαλείας είπε ότι αυτό απαγορεύεται και ζητάει να μην χρησιμοποιούνται τα δέντρα ως "στύλοι". 

Γνωρίζει κανείς τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις ? υπάρχει κάτι στον Κανονισμό ή τη Νομοθεσία ? 

Από την άλλη εγώ λέω, όταν σε κάτι σπίτια με κήπους και δέντρα που φωτίζονται με προβολείς κλπ ή όταν βάζουν κάμερες κλπ και τα καλώδια οδεύουν από τους κορμούς (πως αλλιώς θα γινόταν άλλωστε)  εκεί γιατί δεν λέει τίποτα ο τεχνικός ασφαλείας ?

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

46 λεπτά πριν, GeorgeS said:

... εγώ λέω, όταν σε κάτι σπίτια με κήπους και δέντρα .....

...εκεί γιατί δεν λέει τίποτα ο τεχνικός ασφαλείας ?..

 

σε σπίτια και τους κήπους τους δεν προβλέπεται η υποχρέωση Τεχνικού Ασφαλείας.

 

Η υπαίθρια "εγκατάσταση" σας τι χρήση ή λειτουργία παρέχει. Με βάση και αυτό οφείλει ο Τεχνικός Ασφαλείας να συμπληρώνει το σχετικό βιβλίο με τις όποιες παρατηρήσεις του

Με αυτό ξεκινάς και εσύ με ειδικότητα Ηλ/γος Μηχανικός  που δηλώνεις και θα βρεις τους σχετικούς κανονισμούς και νομοθεσίας.

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για ιδιωτικό βιομηχανικό χώρο όπου έχουν εγκατασταθεί containers (isobox) στα οποία εργάζονται άνθρωποι.  Το παροχικό καλώδιο ξεκινάει από τον πίνακα διανομής του κεντρικού κτιρίου αλλά καθώς τα containers είναι διάσπαρτα στην εγκατάσταση (επαρχία) η εναέρια όδευση σε κάποιο σημείο χρησιμοποιεί ως στύλο υφιστάμενο δέντρο.  Είναι όπως το παρακάτω σκίτσο. Τώρα τι χρήση έχει δηλωθεί δεν το ξέρω γιατί μας κάλεσαν γιαυτό το θέμα.. αλλά δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο αυτό.

aerial.jpg

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, GeorgeS said:

Πρόκειται για ιδιωτικό βιομηχανικό χώρο όπου έχουν εγκατασταθεί containers (isobox) στα οποία εργάζονται άνθρωποι.  Το παροχικό καλώδιο ξεκινάει από τον πίνακα διανομής του κεντρικού κτιρίου αλλά καθώς τα containers είναι διάσπαρτα στην εγκατάσταση (επαρχία) η εναέρια όδευση σε κάποιο σημείο χρησιμοποιεί ως στύλο υφιστάμενο δέντρο.  Είναι όπως το παρακάτω σκίτσο. Τώρα τι χρήση έχει δηλωθεί δεν το ξέρω γιατί μας κάλεσαν γιαυτό το θέμα.. αλλά δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο αυτό.

 

Σε ιδιωτικό βιομηχανικό χώρο ο επιχειρηματίας έπρεπε να έχει ήδη "κόψει κεφάλια" ... Δεν χρειαζόταν να απασχοληθεί ο τεχνικός ασφαλείας.

Το παροχικό καλώδιο δεν έχει καμία σχέση με το καλώδιο που τροφοδοτεί 1 λάμπα σε δέντρο κατοικίας, το οποίο και αυτό έχει διατάξεις ... δεν σκαρφαλώνει απλά δέντρα. 

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, ppanag said:

Σε ιδιωτικό βιομηχανικό χώρο ο επιχειρηματίας έπρεπε ...

με τόσο έπρεπε έχω απορία αν ο Τεχνικός Ασφαλείας ζήτησε να δει σε σχέδια Οικοδομικής Άδειας αν υπάρχουν τα Container Isobox που είναι μόνιμοι χώροι εργασίας και εργαζόμενοι σε σταθερή βάση σ αυτά, αν έχουν προβλεφθεί εγκεκριμένες μελέτες Παθητικής και Ενεργητικής Πυροπροστασίας ...

Ειδικά αφού αφορά Βιομηχανικό χώρο.

 

Υ.Γ.

5 ώρες πριν, GeorgeS said:

...Τώρα τι χρήση έχει δηλωθεί δεν το ξέρω γιατί μας κάλεσαν γιαυτό το θέμα.. αλλά δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο αυτό.....

Αν έστω απλά δεις τα βασικά της σχετικής νομοθεσίας θα ανακαλύψεις ότι ΝΑΙ παίζει ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί,

@Didonis  τα container είναι εκει δηλωμένα για προσωρινή χρήση (άγνωστο όμως στη πραγματικότητα για πόσο). Το πως γίνεται η όδευση ενός παροχικού καλωδίου δεν νομίζω ότι εξαρτάται (επιμένω) από τη χρήση του κτιρίου.  Δηλ. για παράδειγμα η υπόγεια όδευση θέλει βάθος 70cm, φρεάτια, σήμανση, σωλήνα, στρώση από χαλίκι, άμμο κλπ... Δεν έχει σχέση αν αφορά κατοικία, βιομηχανία, νοσοκομείο, αποθήκη, στάβλο κλπ. 

 

@Bill22 το πρόβλημα είναι ότι ο ιδιοκτήτης ζήτησε από τον τεχνικό ασφαλεία από που προκύπτει ότι απαγορεύεται και ο τεχνικός δεν απαντούσε. Ούτε εγώ βρήκα κάτι στη Νομοθεσία ή τον Κανονισμό γιαυτό και άνοιξα το thread. Σε αυτές τις απομονωμένες εγκαταστάσεις, μπορώ να σας δείξω φώτο, συχνά τα εναέρια καλώδια στηρίζονται σε φυσικά στοιχεία καθώς είναι δύσκολο να έρθουν γερανοί να πακτώσουν κολώνες. Υπάρχουν καλώδια που στηρίζονται σε παλιές κατασκευές, σε βράχους κλπ. Ομοίως και σε κάποια στρατόπεδα.  Το παροχικό ξεκινάει από το μετρητή, πάει σε κολώνα και από την κολώνα εως τον οικίσκο (που φτιάχτηκε μεταγενέστερα)  στηρίζεται (εναέρια) σε δέντρα.

 

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση στο γιατί να απαγορεύεται η συγκεκριμένη εγκατάσταση είναι απλή

Τα δέντρα (όπως και όλα τα φυτά) έχουν την κακή συνήθεια να ψηλώνουν. Επίσης, όταν φυσάει, έχουν το ιδίωμα να κουνιούνται τα κλαδιά τους.

Συνεπώς, η όποια επισφάλεια, οφείλεται σε φυσικά αίτια.

Και δεν είναι μόνο ότι θα καεί το δέντρο, αλλά και όποιος άτυχος βρεθεί κοντά

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχει λογική προφανώς και μάλιστα απολύτως κατανοητή. Βέβαια επί της ουσίας το καλωδιο στηρίζεται απλώς και μάλιστα έχει και αρκετά μπόσικα ώστε ακόμα κι αν μεγαλώσει το δέντρο να μην δημιουργεί θέμα.. Anyway καταλαβαίνω τι λέει ο τεχνικός ασφαλείας, καταλαβαίνω και την πρακτική επίλυση που έδωσε ο εγκαταστάτης και για να πω την αλήθεια και εγώ θα το σκεφτόμουν γιατί δεν υπάρχει άλλη πρακτική λύση στο χώρο.  Η άλλη λύση είναι να γίνει μεταφορά κολώνων με γερανούς, πακτώσεις κλπ.

Ερώτηση κρίσεως λοιπόν. Αν απαγορεύεται αυτό, τότε λογικά δεν απαγορεύεται και οποιαδήποτε εγκατάσταση όπως στις φώτο παρακάτω ??????

 

 

 

 

 

eleccables.jpg

eleccables2.jpg

eleccables3.jpg

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.