Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιθανό λάθος κατά την οριοθέτηση οικοπέδου σε αγορασμένο ακίνητο-Ευθύνες σε εργολάβο και τοπογράφο μηχανικό


liley

Recommended Posts

2 λεπτά πριν, liley said:

.... Στο τρίτο την πάτησα 😂

Δεν πειράζει με το 500€ που ζητάει φτηνά θα σας βγει το μάθημα..... 

Σου είχα γράψει και στην αρχή σχετικά τα ελάχιστα βήματα να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
Μόλις τώρα, Didonis said:

Δεν πειράζει με το 500€ που ζητάει φτηνά θα σας βγει το μάθημα..... 

Σου είχα γράψει και στην αρχή σχετικά τα ελάχιστα βήματα να κάνεις.

500 ευρώ η δικηγόρος και 500 η ηλεκτρονική ταυτότητα του σπιτιού. Μετά δήλωση στο κτηματολόγιο και ότι κοστίσει. Απλώς εξαρχής δεν κατάλαβα πως είναι δυνατόν να πληρώσω αυτά τα 30 εκατοστά για να τα αγοράσω ενώ τα έχω ήδη πληρωμένα. Θέλω να πω ότι το τοπογραφικό μου έχει και τα 30 αυτά εκατοστά μέσα. Οι 3 λύσεις λύσεις πάντως που είχε δώσει ο γείτονας ήταν ή να μας γκρεμίσει την περίφραξη ή να να αγοράσουμε τα 30 εκατοστά (στο οποίο επιμένει η δικηγόρος) ή να μας τα κάνει δωρεά (με το οποίο δε συμφωνεί η δικηγόρος του αλλά ο ίδιος επιμένει ότι αν γίνεται και έτσι να μας το κάνει). Γιαυτό είμαι επιφυλακτική. 

Τέλος πάντων. Εγώ τα χαρτιά τα έχω μαζέψει. Περιμένουμε απάντηση και από τους άλλους 2 για να προχωρήσουμε και να τελειώνουμε. 

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, liley said:

500 ευρώ η δικηγόρος και 500 η ηλεκτρονική ταυτότητα του σπιτιού. Μετά δήλωση στο κτηματολόγιο και ότι κοστίσει. ...

φτηνά σου λέω.....

Έχει υπάρξει περίπτωση που κάποιος έκτισε σε λάθος Οικόπεδο.

Στο όμορο με το δικό του.

Τον είχε δει ο ιδιοκτήτης όταν το έκτιζε, δεν είπε τίποτα.... και όταν τελείωσε μπήκε ο πραγματικός ιδιοκτήτης στο έτοιμο σπίτι που είχε φτιάξει ο άλλος...

και δεν του χρωστάει και τίποτα....

Εσάς ο όμορος της κάθετης θα μπορούσε να ζητάει +10000 ή όσα θες για μείωση της συνολικής αξίας του ακινήτου του και ψυχική οδύνη και ότι άλλο απο την νομική φαρέτρα θα μπορούσε να βρει ο δικηγόρος του....

το τι και το πότε θα κέρδιζε ή μή είναι άλλου πάτερ ευαγγέλιο.... εκεί όμως να δεις έξοδα σε μηχανικούς και δικηγόρους για να την γλυτώσεις.

 

όπως σου είπα και στην αρχή φτηνή (φιλική θα έλεγα) λύση σου παρέχει

Και ηλεκτρονική ταυτότητα έτσι κι αλλιώς μαξ την επόμενη 5 ετία θα πρέπει να την κάνουν όλοι για τα ακίνητα τους.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Didonis said:

Κανόνες που δεν κάνει να ξεχνάμε

  • Όταν αρρωσταίνουμε ή όταν έχουμε γέννηση πάμε σε δικό μας Γιατρό
  • Όταν έχουμε Δικαστήρια πάμε με δικό μας Δικηγόρο
  • Όταν αγοράζουμε σπίτι ή θέλουμε κάτι για σπίτι πάμε σε δικό μας Μηχανικό.....

μόνο σε έκτακτες περιπτώσεις καταφεύγουμε σε ότι υπάρχει δίπλα μας εκείνη την ώρα....

 

Στην πράξη θα συμφωνήσω μαζί σου (καθώς την έχω πατήσει) και σίγουρα όταν κάποιος επαγγελματίας λειτουργεί για λογαριασμό σου, καλό είναι να τον επιλέγεις εσυ ... Αν πχ θές να χτίσεις ένα σπίτι, καλό είναι να αποτανθείς σε κάποιον που γνωρίζεις (χωρίς αυτό σημαίνει πως δε θα την πατήσεις καθώς για όλους έρχεται η πρώτη φορά που συνεργάζονται με κάποιον που δε γνωρίζουν) . Στον έλεγχο νομιμότητας κτιρίων κλπ όμως όπου ο μηχανικός λειτουργεί  τυπικά για λογαριασμό του κράτους, δε θα έπρεπε να κάνει καμία διαφορά και το παραγόμενο ''προιόν'' θα έπρεπε να είναι ενιαίο ανεξάρτητα απο το ποιός πληρώνει ... Μπορεί να είναι ευχολόγιο αλλά έτσι θα έπρεπε να είναι ...

Link to comment
Share on other sites

Να θυμίσω ότι, οποιοδήποτε διαχωριστικό (πλην τοίχων αντιστήριξης, και με τις νόμιμες προϋποθέσεις) μεταξύ καθέτων ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.