Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελάχιστο επιτρεπόμενο καθαρό ύψος


Recommended Posts

(Το θέμα μεταφέρθηκε στην ενότητα για ιδιώτες)

Γεια σας,

Σε μια νεα οικοδομη που χτιζεται τωρα, ποιο ειναι το ελαχιστο επιτρεπομενο υψος σε καθε διαμερισμα για να παρει αδεια και ρευμα (απο πλακακι μεχρι την γυψοσανιδα στο ταβανι)?

Επισης αν καποια διαμερισματα πληρουν αυτο το υψος και καποια αλλα οχι, παιρνει την μπαλα ολη την πολυκατοικια?

 

Βάζε τονισμό στα κείμενα σου για να μη κλειδώσει.

Πατάς τις 3 τελίτσες άνω δεξιά, επιλέγεις επεξεργασία και κάνεις την διόρθωση

Didonis.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

1. Ό,τι ίσχυε κατά το χρόνο έκδοσης της οικοδομικής άδειας

2. Η άδεια της πολυτοικίας (εφόσον έχει αποπερατωθεί) θεωρείται μια φορά για ρευματοδότηση

Link to comment
Share on other sites

Συνεπως με χρονο εκδοσης οικοδομικης αδειας το 2022, τι ισχυει? 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου καθώς και σε αυτό της αρχικής σου δημοσίευσης. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, El_Fadakis said:

Συνεπως με χρονο εκδοσης οικοδομικης αδειας το 2022, τι ισχυει?

Ο μηχανικός σας που έχει βγάλει την άδεια και  κάνει την επίβλεψη, τι σας απάντησε σε αυτή την ερώτηση (αυτός είναι αρμόδιος και υπεύθυνος )

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι γράφει η εγκεκριμένη από την πολεοδομία άδεια. Μπορείς να την βρεις και online.

Απάντηση καθαρή δεν γίνεται να δώσουμε αν δεν γνωρίζουμε χρόνο έκδοσης άδειας (και όχι ανέγερσης....) Σε γενικές γραμμές 2.50μ ελεύθερο για χώρους κύριας χρήσης. 

Τέλος τον έλεγχο του ακινήτου τον κάνει ο ελεγκτής δόμησης βάσει σχεδίων αδείας και αν δεν αντιστοιχει στα εγκεκριμένα, η οικοδομή σταματάει.

Εσένα το πρόβλημα σου ποιο είναι; Τι μετράς;

Edited by jbosdas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

11 hours ago, jbosdas said:

Ισχύει ότι γράφει η εγκεκριμένη από την πολεοδομία άδεια. Μπορείς να την βρεις και online.

Απάντηση καθαρή δεν γίνεται να δώσουμε αν δεν γνωρίζουμε χρόνο έκδοσης άδειας (και όχι ανέγερσης....) Σε γενικές γραμμές 2.50μ ελεύθερο για χώρους κύριας χρήσης. 

Τέλος τον έλεγχο του ακινήτου τον κάνει ο ελεγκτής δόμησης βάσει σχεδίων αδείας και αν δεν αντιστοιχει στα εγκεκριμένα, η οικοδομή σταματάει.

Εσένα το πρόβλημα σου ποιο είναι; Τι μετράς;

 

Η οικοδομική άδεια είναι του 2022. 

Σε υπο ανέγερση οικοδομή, κάποια σπίτια έχουν βγει με τελικό καθαρό ύψος 2,40 (πλακάκι με οροφή). Έχω αρχίσει να ανησυχώ για την αποπεράτωσή της. Ο μηχανικός μου λέει να μην ανησυχώ, γι' αυτό ζήτησα την γνώμη κάποιου άλλου.

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, El_Fadakis said:

... με τελικό καθαρό ύψος 2,40 (πλακάκι με οροφή). Έχω αρχίσει να ανησυχώ ...

με 2.40 τελικό καθαρά πλακάκι δάπεδου με πλάκα οροφής χρήσιμη η ανησυχία σου.....

προσοχή όμως.... κάπου έγραψες γυψοσανίδες ενώ σου γράφω πλάκα οροφής....

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Didonis said:

με 2.40 τελικό καθαρά πλακάκι δάπεδου με πλάκα οροφής χρήσιμη η ανησυχία σου.....

προσοχή όμως.... κάπου έγραψες γυψοσανίδες ενώ σου γράφω πλάκα οροφής....

Ναι έχεις δίκιο.

2.40 είναι πλακάκι με γυψοσανίδα. Δεν έχω πάει να μετρήσω αλλά νομίζω η γυψοσανίδα έχει κατεβάσει την πλάκα 6-7 πόντους, ίσα ίσα για να χωρέσουν τα ηλεκτρικά καλώδια που περνάνε από την οροφή.

Το δικό μου διαμέρισμα είναι πλακάκι με πλάκα 2.58. Γι' αυτό ανησυχώ, αν π.χ. υπάρχει πρόβλημα σε 1 διαμέρισμα, το λογικό είναι ότι κολλάει ολόκληρη την οικοδομή και όχι μόνο κομμάτι της.

Link to comment
Share on other sites

βγες στο μπαλκόνι και μέτρα απο το κάτω μέρος της πλάκας του μπαλκονιού μέχρι το κάτω μέρος της πλάκας του επόμενου μπαλκονιού. Ετσι εχει μικτο υψος μεταξύ των ορόφων. Αυτό το συγκρίνεις το ότι γράφει στην άδεια (στις τομες) και έχεις την πραγματική εικόνα. Γυψοσανίδες και πλακάκια δε βγάζουν οικοδομές αυθαίρετες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.