Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή νομοθεσίας για ημιυπαίθριους


Recommended Posts

ποιο κακό είχε παραγίνει φίλε και πώς δηλαδή θα σταματήσει τώρα που μειωθηκε το ποσοστό κατά 5%?

 

δηλαδή θα νιώσει άσχημα τώρα ο κατασκευαστής να κλείσει τον η.χ επειδή είναι 2 μέτρα λιγοτερα? Ή θα τρομάξει επειδή έβαλε καποιο σαινι το 1,80 ελαχιστο βάθος?

 

Οσο για τα υπόγεια, το μόνο που κατάφερε είναι να δημιουργηθούν από αύριο πολύ χειρότεροι χώροι διαβίωσης. Ή μήπως ο άλλος που εχει μεζονετα δεν θα κανει διαφορα στο υπογειο?

 

σοβαρολογείτε ρε παιδιά?

 

Ξερετε τι ειναι ο η/χ, ποια η λογικη του και τι εξυπηρετει? Δηλαδη, ξαναλεω, επειδη το κρατος αδυνατει να ελεγξει τον παραβατη του νομου, τιμωρει εμενα που ειμαι νομιμος και μου στερει ή μου δυσκολευει τη χρηση εργαλειων αρχιτεκτονικης?

 

αυτα τα περι αναλογικου μοιρασματος δε, ειναι Τ Ε Λ Ε Ι Ω Σ Η Λ Ι Θ Ι Α. Σε διπλη μεζονετα τι νοημα εχει στον οροφο των υπνοδωματιων να υπαρχουν ημιυπαιθριοι. Ή μας λεει "παλιοπαιδια να βαλετε λιγοτερο τοτε δεν χρειαζεστε τοσο πολυ"?

 

Ο νομοθετης οταν εβαλε τους η/χ τι σκεφτοταν διαβασαν τα σαινια που αλλαξαν ετσι ελαφρια το νομο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 477
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ακούστε κι αυτό........σε όσες εφημερίδες διαβάζω περί του θέματος μας αναφέρουν σαν τους εμπλεκόμενους που κλείνουν τους Η/Χ.

 

Ενδεικτικά αναφέρω την Ελευθεροτυπία της Κυριακής

 

' οι μηχανικό κλείναν τους Η/Χ"

 

"οι μηχανικοί όμως βρήκαν πάλι τη λύση....θα μεγαλώνουν το σαλόνι"

 

το ΤΕΕ ούτε καν να διαμαρτυρηθεί προς τις φυλλάδες αυτές.

 

ΑΡΔ

Link to comment
Share on other sites

τα λεω στο βροντο εδω και 1 μηνα που ακουμε για την τροπολογια.

 

στην τηλεοραση, στο ραδιοφωνο και στο ιντερνετ, ολοι μας βαζουν στο ιδιο σακι με τους κατασκευαστες και με την πολεοδομια. Λες και κερδιζαμε εμεις κατι. Και επειδη το κοινο ειναι αμορφωτο, αγραμματο, ηλιθιο και ιδιαιτερο συγγενικο με τον πιθηκο τον αφρικανο, τα χαβει και λεει για τους απατεωνες τους μηχανικους.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά και χειρότερα κάθε φορά και πιο ηλίθιες τροπολογίες από ανθρώπους προφανώς άσχετους με κατασκευή, αγορά, σχεδιασμό, ΓΟΚ, πολεοδομίες.

Το "θεικό" είναι η παντελής αδιαφορία για τους μελετητές, τους ιδιοκτήτες, τους επιχειρηματίες που θέλουν ένα χρονικό διάστημα 6 μηνών στην καλύτερη περίπτωση να προγραμματίσουν και εκπονήσουν το τελικό πρότζεκτ. Δεν μας τους δίνουν.

Και φυσικά πλήρηης και η αδιαφορία για τις εξοντωτικά χρονοβόρες υποθέσεις στις οποίες εμπλέκεται το ΥΠΠΟ με την μορφή κάθε είδους έγκρισης, γιατί δεν είναι μόνο η αρχαιολογία κλασσικών αλλά τόσες εφορείες που γνωμοδοτούν για την μελέτη συνολικά με μέσο χρόνο έγκρισης το 6μηνο. ΄

Προσωπικά "χάνω" 5 μελέτες οι οποίες είχαν κλειστά γκαράζ και περίμενα στωικά το 8μηνο έγκρισης τους από ΥΠΠΟ. Θα τις ξανακάνω αν ο ιδιοκτήτης πεισθεί ότι δεν έφταιγα εγώ για την καθυστέρηση του ΥΠΠΟ και θα περιμένω πάλι 8μηνο για να τις καταθέσω στην πολεοδομία.

Αυτά τα σπασμένα ποιός τα πληρώνει?

Link to comment
Share on other sites

Ποση αληθεια και ποσος πονος κρυβεται σε αυτα.

Και εγω οπως και πολυ συναδελφοι που σεβομαστε την δουλεια μας και δεν ετοιμαζουμε φακελους σε 3 μερες (οπως ειπε ενας συναδελφος που θεωρει οτι δεν αξιζουμε τις καινουριες αμοιβες,γιατι "τι ειναι μια αδεια??3 μερες δουλειας!!!Βρε ουστ παλιο****) δουλευουμε μηνες και τωρα ειμαστε ξεκρεμαστοι.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι πρέπει να συνασπιστούμε και να ζητήσουμε διευκρινήσεις για όλους τους φακέλους που είτε είναι κολλημένοι σε διάφορες υπηρεσίες, πχ. αρχαιολογική, είτε έχουν γίνει εργολαβικά μέχρι τις 21/7/09. Πρέπει να απαιτήσουμε ειτε την απαλλαγή τους απο το νεο νομο είτε την παράταση της ισχυς του νέου νόμου μετά από κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα, για να μπορέσουμε να έχουμε πληρέστερη και σωστότερη ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

ποιο κακό είχε παραγίνει φίλε και πώς δηλαδή θα σταματήσει τώρα που μειωθηκε το ποσοστό κατά 5%?

 

δηλαδή θα νιώσει άσχημα τώρα ο κατασκευαστής να κλείσει τον η.χ επειδή είναι 2 μέτρα λιγοτερα? Ή θα τρομάξει επειδή έβαλε καποιο σαινι το 1,80 ελαχιστο βάθος?

Οσο για τα υπόγεια, το μόνο που κατάφερε είναι να δημιουργηθούν από αύριο πολύ χειρότεροι χώροι διαβίωσης. Ή μήπως ο άλλος που εχει μεζονετα δεν θα κανει διαφορα στο υπογειο?

 

σοβαρολογείτε ρε παιδιά?

 

Ξερετε τι ειναι ο η/χ, ποια η λογικη του και τι εξυπηρετει? Δηλαδη, ξαναλεω, επειδη το κρατος αδυνατει να ελεγξει τον παραβατη του νομου, τιμωρει εμενα που ειμαι νομιμος και μου στερει ή μου δυσκολευει τη χρηση εργαλειων αρχιτεκτονικης?

 

αυτα τα περι αναλογικου μοιρασματος δε, ειναι Τ Ε Λ Ε Ι Ω Σ Η Λ Ι Θ Ι Α. Σε διπλη μεζονετα τι νοημα εχει στον οροφο των υπνοδωματιων να υπαρχουν ημιυπαιθριοι. Ή μας λεει "παλιοπαιδια να βαλετε λιγοτερο τοτε δεν χρειαζεστε τοσο πολυ"?

 

Ο νομοθετης οταν εβαλε τους η/χ τι σκεφτοταν διαβασαν τα σαινια που αλλαξαν ετσι ελαφρια το νομο?

 

 

To κακό με τους η/χ .

Για πολυκατοικίες συμφωνώ, για διώροφα με αναλογική κατανομή και με 1,80

βάθος δεν θα αξίζει να το κλείσεις για να κάνεις WC.

Για τα υπόγεια συμφωνώ μαζί σου. Για τα ισόγεια parking συμφωνώ με τα σαϊνια.

Μια χαρά τραπεζάκι με καρέκλες χωράει στο 1,80. Εξάλλου μη μου πείς ότι όλοι οι ημιυπαίθριοι που έχεις κάνει είναι 2,50 βάθος.

Σε μιά πολυκατοικία στο Ηράκλειο Κρήτης τι νόημα έχει ο η/χ?

Επίσης αν θες οπωσδήποτε μεγαλύτερο για μια αρχιτεκτονική έμπνευση και γενικά σου χαλάει το σχέδιο κάνε τον, απλά θα προσμετρηθεί στη δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

φιλε spiderman εγω που μιλαω τοσο πολυ για το θεμα, περυσι περασα με πολυ κοπο 2 εργα, 1 εμπορικο κτιριο και 1 πολυκατοικια χωρις εξαντληση των η.χ στους πελατες μου. Το ενα απο αυτα μαλιστα δεν εχει κατατεθει ακομη, εχασαν το δικαιωμα στο 20% αλλα μελετη ΔΕΝ θα αλλαξουν αφου δεν το ειχαμε χρειαστει. θελω να πω εχω για μενα το δικαιωμα να μιλαω.

 

εδω ομως την κουβεντα την κανω επι αρχης. Δεν θα επρεπε να μας νοιαζει σαν μηχανικους και σαν πολιτες η λεπτομερεια, και το αν γινεται ή δεν γινεται η/χ στο 1,80, στο 1,95 ή στο 2,15.

 

Η ολη λογικη της ανοησιας αυτης ειναι μια: επειδη δεν μπορω να ελεγξω καμμια παρανομια, και εχει μερικα κακα παιδακια στη ταξη, θα τιμωρησω ΟΛΗ τη ταξη για να στρωσετε χαρακτηρα.

 

Ε αυτα τα περασαμε στα ηλιθια σχολεια μας, τα περασαμε στο στρατο, νομιζω υπομονη και διαθεση να τα περναμε σαν επαγγελματιες και ΣΑΝ ΠΟΛΙΤΕΣ δεν εχουμε, ουτε πρεπει να εχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου έτσι όπως το θέτεις.

Άκου δική μου περίπτωση:

Δουλειά δύο μηνών έτοιμοι όλοι οι φάκελοι εκτός στατικά. Εξοχική παραθαλάσσια κατοικία ΚΑΙ ΜΠΟΥΜ σκάει ο ...... ο περιφερειάρχης ένα Γ.Π.Σ.

όπου η απόσταση από αιγιαλό πάει στο συγκεκριμένο στα 95 μέτρα.

Δεν συνεχίζω γιατί εκνευρίζομαι (όταν το σκέφτομαι).

Link to comment
Share on other sites

σημερινή ενημέρωση από φίλο-συνάδελφο:

 

Πήρε παντού τηλ

 

ΥΠΕΧΩΔΕ, ΤΕΕ για διευκρινήσεις ............και

 

κανείς δε γνωρίζει να απαντήσει....:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.