Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανύψωση κτιρίου ξύλινης κατασκευής (πολύ μικρού μεγέθους) λόγω διαφορικής καθίζησης του εδάφους έδρασης


 

Recommended Posts

Ακόμη κι αν υπάρχουν "τέτοιες" εταιρείες και κατασκευαστές, το κόστος της (σωστής) επισκευής θα είναι πολλαπλάσιο της ανακατασκευής.

Συνεπώς, και λαμβάνοντας υπόψιν όλα τα στοιχεία που παρέθεσες, ισχύει η πρότασή μου.

Edited by tetris
διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την πρότασή σου, αλλά άλλο πράγμα ρωτάω.
Λες όμως αυτό
https://fb.watch/lXTGrb-KQr/

να κοστίζει πάνω απο 1000 ευρώ/τμ;

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος-βλ κανόνες συμμετοχής
Link to comment
Share on other sites

εντυπωσιακό μεν, ημίμετρο δε

από τη στιγμή που έχεις (όπως είπες) έδαφος (σε αρκετό βάθος) με φερτά υλικά, θεώρησε τη συνεχή καθίζηση δεδομένη.

εκτός κι αν κάνεις πασσάλωση, οπότε ξεφεύγουμε...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, αλλά αν κάνει άλλα τριάντα χρόνια να κάτσει 8 πόντους, είμαι εντάξει. Άσε που αν κάνω αυτήν την υπερύψωση και δώσω και 3-4 πόντους παραπάνω (τύπου... "προένταση", προκαθίζηση!), θα κρατήσει ικανοποιητικά και παραπάνω. 

Αλλά..., ναι, συμφωνώ..., κατεδάφιση, εξυγιανση εδάφους, πασσάλους για σταθεροποίηση, νέα άδεια οικοδομής και κατασκευή κλπ. Δεν τα κάνω, αν δεν εξαντλήσω άλλες λύσεις. Οι οποίες είναι απλές. Να! Αυτό: 

https://fb.watch/lXTGrb-KQr/ ...και άλλα (πολλά) παρόμοια.

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος-βλ κανόνες συμμετοχής
Link to comment
Share on other sites

On 23/7/2023 at 8:16 ΜΜ, kibari said:

Δεν τα κάνω, αν δεν εξαντλήσω άλλες λύσεις. Οι οποίες είναι απλές. Να! Αυτό: 

https://fb.watch/lXTGrb-KQr/ ...και άλλα (πολλά) παρόμοια.

Εεεε αν είναι απλές κάντες ρε αδελφέ!

Και αν είναι και άλλα (πολλά) παρόμοια σημαίνει ότι ήδη τα βρήκες, τι ρωτάς εμάς εδώ και δεν σου αρέσουν και οι απαντήσεις κιόλας;

Προσωπικά είχα να σου προτείνω χειροπιαστά πράγματα που έχω ξανακάνει, αλλά δεν το κάνω γιατί είσαι αγενής με τους συναδέλφους μου!

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ilias said:

Εεεε αν είναι απλές κάντες ρε αδελφέ!

Και αν είναι και άλλα (πολλά) παρόμοια σημαίνει ότι ήδη τα βρήκες, τι ρωτάς εμάς εδώ και δεν σου αρέσουν και οι απαντήσεις κιόλας;

Προσωπικά είχα να σου προτείνω χειροπιαστά πράγματα που έχω ξανακάνει, αλλά δεν το κάνω γιατί είσαι αγενής με τους συναδέλφους μου!

...ό,τι κατέβει στον καθ' ένα, γράφει...

  • Upvote 1
  • Downvote 9
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα επιμένεις.

Ο συνάδελφος στα έγραψε σταράτα .

Πρέπει να καταλάβεις ότι δεν μπορεί να είσαι αγενής με συναδέλφους που δεν έχουν να κερδίσουν τίποτα δίνοντας σου συμβουλές. Το Φόρουμ δεν πουλάει τίποτα μόνο προσφέρει γνώσεις.

Εγώ το κατάπια την πρώτη φορά αλλά τώρα μαντεύω οτι θα οδηγηθούμε σε πάγωμα της διαδικασίας συνομιλιών από τους συντονιστές .

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, kfil said:

Ακόμα επιμένεις.

Ο συνάδελφος στα έγραψε σταράτα .

Πρέπει να καταλάβεις ότι δεν μπορεί να είσαι αγενής με συναδέλφους που δεν έχουν να κερδίσουν τίποτα δίνοντας σου συμβουλές. Το Φόρουμ δεν πουλάει τίποτα μόνο προσφέρει γνώσεις.

Εγώ το κατάπια την πρώτη φορά αλλά τώρα μαντεύω οτι θα οδηγηθούμε σε πάγωμα της διαδικασίας συνομιλιών από τους συντονιστές .

Ποιές συμβουλές; "γκρέμιστο και ξαναφιάχτο"; Το ξέρω. "Πήγαινε σε μηχανικό"; Μα... αυτό ρωτάω!

Αν διαβάσεις τι συμβουλή ζητάω στην πρώτη δημοσίευση, δεν υπάρχει μία (1) απάντηση σε αυτό που ρωτάω. Βρες μία απάντηση στην ερώτησή μου. Απλά δεν γνωρίζουν το (συγκεκριμένο) θέμα, δεν γνωρίζουν εναλλακτικές λύσεις και προφανώς δεν γνωρίζουν (ούτε εγώ, γι αυτό ρωτάω) ούτε μηχανικό ούτε εταιρεία που να αχολείται με ΑΥΤΕΣ τις λύσεις. Απλά, γράφουν για να γράφουν. Αν νομίζεις οτι βοηθούν λέγοντας "γκρέμισ' το κλπ" ή "πήγαινε σε μηχανικό (  να βρω έναν στον τηλεφωνικό κατάλογο; ή κάποιον που ασχολείται με ΤΕΤΟΙΑ θέματα;), τι να πω... 

Από εμένα, αυτά, ευχαριστώ για την ...βοήθεια που πήρα, αλλά περίμενα οτι θα υπήρχε κάποιος γνώστης ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΩΝ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΕΠΕΜΒΑΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΚΕΥΩΝ.

  • Upvote 1
  • Downvote 8
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.