Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράνομη στήριξη τέντας?


troufa

Recommended Posts

Γεια σας

Έχω ένα μπαλκόνι 2x10, δεύτερη εσοχή, του οποίου το σπίτι είναι ακόμα υπο κατασκευή. Όταν είχα βάλει πλακάκια στο μπαλκόνι, ο πλακάς δεν έβαλε καθόλου μόνωση από κάτω, ο καγκελάς μου στήριξε τους πείρους για τα κάγκελα αλουμινίου στο στηθαίο, με απλή σιλικόνη, και οι τεντάδες που μου έβαλαν τις κολώνες στήριξης τρύπισαν τα πλακάκια στο πάτωμα για να βάλουν βίδες που θα στήριζαν τις φλάτζες για τις κολώνες. 

Δεν ξέρω τι από όλα αυτά έφταιγε αλλά στο διαμέρισμα από κάτω μου, όταν έβρεχε, της έσταζε το ταβάνι (οι σταγόνες εμφανίζονταν στο ίδιο μοτίβο που έχουν οι αρμοί μου από πάνω) και της έβγαζε μουχλα ο τοίχος. Της πλήρωσα την πρώτη βαφή του δωματίου της και προσπαθώντας να αποφύγω την έσχατη λύση του να ξηλώσω όλο το μπαλκόνι, αγόρασα αδιαβροχοποιητικό εμποτισμού και το έβαλα σε όλους τους αρμούς. Δεν είχε κανένα αποτέλεσμα τελικά.

Αφού της πλήρωσα άλλη μια βαφή αποφάσισα οτι δεν γινόταν αλλιώς και ξήλωσα όλο το μπαλκόνι. Πλακάκια, τέντες και κάγκελα (οι πείροι που είχαν μπει με σιλικόνη στο στηθαίο, βγήκαν με λίγο τράβηγμα μόνο) όλα έφυγαν. Ήρθε καινούριος πλακάς, μου έχει περάσει 3 χέρια μόνωση και θα περάσουμε άλλο ένα όταν κατέβει λίγο η θερμοκρασία. Έβαλα καινούριους πείρους με τσιμεντοειδή ρητίνη και μετά από παρότρυνση του πλακά και σε συνενόηση με τον τεντά και έναν αρχιτέκτονα έβαλα τις κολώνες των τεντών να στηρίζονται στην έξω μεριά του μπαλκονιόυ μου, βιδομένες στην πλάκα του μπετού (Όπως φαίνεται στις φώτο) για να αποφύγω τρυπήματα και τυχών επαναλαμβανόμενα θέματα μόνωσης.

Δύο μέρες μετά άρχισαν τα οργισμένα τηλέφωνα και μηνύματα από την κάτω γειτόνισα, οτι αυτό που έχω κάνει είναι παράνομο και θα με πάει δικαστήρια και με το που φυσήξει θα τις σπάσει/λυγίσει και θα πέσουν πάνω της και θα σκοτώσουν κάποιον.

Πέρα από τους προαναφερθέντες τεχνικούς με τους οποίους συνεννοήθηκα μίλησα και με ένα μηχανικό ο οποίος δεν ήταν σίγουρος εαν είναι παράνομο αλλά μου είπε οτι δεν τίθεται θέμα επικινδυνότητας και με έναν δικηγόρο πολεοδομικού δικαίου ο οποίος με διαβεβαίωσε και εγγράφως και δεν διατρέχω κανένα κίνδυνο.

Θα μιλήσω μέσα στο μήνα με 2-3 μηχανικούς από κοντά αλλά θα ήθελα και την γνώμη σας.


20230729_180447.thumb.jpg.3ab698e1aa83d37e8276ecec8cbebb8e.jpg20230729_180439.thumb.jpg.3bc20f16a6694cd869412da5070ac42f.jpg20230729_180426.thumb.jpg.7f18a9e62800a6cd38c611872608eea9.jpg20230729_180418.thumb.jpg.380429d05dcd8cdd731acb7101dd676f.jpg

Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν, troufa said:

......20230729_180418.thumb.jpg.380429d05dcd8cdd731acb7101dd676f.jpg

Έχεις βάλει ως τίτλο στο θέμα σου  "Παράνομη στήριξη τέντας"

Το σωστό περιγραφικά θα ήταν "Χαζή στήριξη τέντας"

Δεν υπήρχε κανένας λόγος να γίνει η στήριξη με μια τσιγκολελέτα λίγων χιλιοστών σαν αυτό....

Οι εξυπνάδες του τεντά σου θα έχουν κόστος για εσένα τώρα.

Το βγάζει το πετάει και στηρίζει στο δάπεδο σου. Αν θέλεις το τεντόπανο να βγεί και πέραν του άξονα του εξώστη σου υπάρχουν και έτοιμες βιομηχανικές έτοιμες λύσεις χωρίς "πατέντες" 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

On 7/30/2023 at 8:47 PM, Didonis said:

Έχεις βάλει ως τίτλο στο θέμα σου  "Παράνομη στήριξη τέντας"

Το σωστό περιγραφικά θα ήταν "Χαζή στήριξη τέντας"

Δεν υπήρχε κανένας λόγος να γίνει η στήριξη με μια τσιγκολελέτα λίγων χιλιοστών σαν αυτό....

Οι εξυπνάδες του τεντά σου θα έχουν κόστος για εσένα τώρα.

Το βγάζει το πετάει και στηρίζει στο δάπεδο σου. Αν θέλεις το τεντόπανο να βγεί και πέραν του άξονα του εξώστη σου υπάρχουν και έτοιμες βιομηχανικές έτοιμες λύσεις χωρίς "πατέντες" 

Χαζή σαν όλους εκείνους που πάνε και τις στηρίζουν στα κάγκελά τους? ή σαν αυτούς που τις βάζουν με 2 βίδες στα πλακάκια και ότι πιάσει από κάτω? Γιατί τέτοια είναι όλα γύρω μου. 

Εγώ όμως ρώτησα αν θα μπορώ να έχω πρόβλημα. Εκείνη λέει θα με πάει δικαστήρια και άλλες τέτοιες επειλές. Θέλω να ξέρω τι ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

στο αρθρο 16. παρ 4 του ΝΟΚ ως ισχύει αναφέρει 

4.      Κατακόρυφα στηρίγματα κινητών προστεγασμάτων επιτρέπεται να κατασκευάζονται σε οποιαδήποτε θέση, ακόμα και σε τμήματα εξωστών που βρίσκονται πάνω από κοινόχρηστους χώρους, εφόσον τα στηρίγματα αυτά εδράζονται στους εξώστες και δεν εξέχουν από το περίγραμμά τους.

Εσας  εδράζονται εμμέσως στο περίγραμμα και προεξέχουν αυτού. Τυπικά είστε παράνομος 

ως προς την εφαρμογή αυτής της λύσης δεν το έχω ξαναδεί και μου προκαλεί εντύπωση ο τρόπος στήριξης. Ο μάστορας έδωσε ρέστα! και τσιγκολέλετα και σπάσιμο στον κάθετο σωλήνα. Πολυ φοβάμαι ότι σε δυνατό άνεμο και ανοικτή τέντα θα έχουμε ιπτάμενα αντικείμενα.

Η πιο safe λύση (για να μην έχουμε τηλεφωνήματα απο τον απο κάτω) είναι τέντα με βραχίονες. 

Ελπίζω να καταφέρετε να βρείτε κάποια λύση

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

On 30/7/2023 at 8:47 ΜΜ, Didonis said:

Το σωστό περιγραφικά θα ήταν "Χαζή στήριξη τέντας"

Ακόμη πιο σωστό: Επικίνδυνη (χωρίς ερωτηματικό)

Διότι, πέραν των διατάξεων του ΝΟΚ, η συγκεκριμένη στήριξη είναι άκρως επισφαλής. Ακόμη και θύματα μπορεί να υπάρξουν σε περίπτωση κακοκαιρίας

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, troufa said:

....θα με πάει δικαστήρια ......Θέλω να ξέρω τι ισχύει.

Άμα σε πάει σε δικαστήρια θα ισχύει ότι αποφασίσει το δικαστήριο.

Άμα σε πάει πριν γίνει κάποια ζημιά σε τρίτους θα σου στοιχήσει μόνο μερικές φορές το κόστος της τέντας σου σε δικηγόρους, παράβολα, τεχνικές εκθέσεις μηχανικών κι άλλα....

Άμα σε πάνε με ζημιά τότε τα πράγματα είναι ακόμα πιο σοβαρά. 

Αλλά δείχνεις να ξέρεις τι κάνεις οπότε κάνε ότι θες....

Υ.Γ.

1 ώρα πριν, tetris said:

Ακόμη πιο σωστό: Επικίνδυνη (χωρίς ερωτηματικό)

.....

Με πιάνουν οι ευγένειες μου και θέλω να μη τρομάξουν πάρα πολύ ..... 

Το τσιγκολελέτα όμως εξακολουθεί να είναι τσιγκολελέτα και στοίχημα ο τεντάς θα της είπε εγγύηση δεν θα πάθει τίποτα.....

Στοίχημα 2ον ακόμα και αυτή η βάση τσιγκολελέτας θα έχει στηριχθεί με 2 Βίδες ούπα οι οποίες ούτε καν θα είναι από ατσάλι με σημαντική διατομής.... (στοιχίζουν πάνω από 1€ η κάθε βίδα και δεν τις έχουν ποτέ διότι είναι ακριβες). Οπότε και τίποτα να μη πάθει η τσιγκολελέτα βάση οι βίδες θα πάθουν ......

Δεν το κρατάει καν η απλή βαρύτητα ...... (αλλά είπαμε δεν θέλει να το ονομάζουμε χαζή στήριξη το προσβάλαμε )

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η βάση, είναι πρακτικά το άκρο αναρτημένης στήριξης (στην άνω πλάκα) του τούμπο ενός τεντόπανου (σαν αυτές δηλαδή, που κρεμανε και τα στόρια).

Ουδεμία σχέση έχει με την όποια στήριξη επί δαπέδου, στηθαίου κ.λπ. Του 'ρθε του μάστορα να κάνει τον πολυμήχανο Οδυσσέα και να τζαμάρει...

Edited by JohnnyHoliday
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.