Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή fan coil


christinak90

Recommended Posts

Καλημέρα,

Είμαι μηχανολόγος μηχανικός σχετικά νέα στο επάγγελμα και έχω αρχίσει σιγά σιγά να κάνω μελέτες κλιματισμού. Θέλω να ρωτήσω λοιπόν πως ακριβώς γίνεται η επιλογή των fan coils; 

Εγώ αυτό που κάνω είναι να επιλέξω με βάση τις απώλειες και τα ψυκτικά που έχω βρει για κάθε χώρο. Πρέπει η επιλογή που θα κάνω να καλύπτει τα ψυκτικά στο 100% ή είναι εντάξει και με το 50%;

Μετά από το climacontrol.gr επιλέγω το μοντέλο με βάση τα χαρακτηριστικά της χαμηλής ταχύτητας ( για κατοικίες). Είναι σωστό αυτό; 

Τέλος την κεντρική αντλία πως μπορώ να την επιλέξω; Έχετε κάποια πρόταση;

 

Σας ευχαριστώ 

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, christinak90 said:

Εγώ αυτό που κάνω είναι να επιλέξω με βάση τις απώλειες και τα ψυκτικά που έχω βρει για κάθε χώρο. Πρέπει η επιλογή που θα κάνω να καλύπτει τα ψυκτικά στο 100% ή είναι εντάξει και με το 50%;

...και στην μεσαία ταχύτητα του ανεμιστήρα.

4 ώρες πριν, christinak90 said:

Τέλος την κεντρική αντλία πως μπορώ να την επιλέξω; Έχετε κάποια πρόταση;

Μία είναι η μέθοδος. Από την συνολική μελέτη ψυκτικών απωλειών της κατοικίας. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Konstantinos IB said:

...και στην μεσαία ταχύτητα του ανεμιστήρα.

Μία είναι η μέθοδος. Από την συνολική μελέτη ψυκτικών απωλειών της κατοικίας. 

Έχει κάποια σημασία αν θα επιλέγω την χαμηλή ή την μεσαία ταχύτητα; από τι εξαρτάται;

Επίσης πως θα επιλέξω την αντλία από την συνολική μελέτη ψυκτικών απωλειών ακριβώς; εννοώ ότι σε ένα χώρο το fan coil που θα βάλω θα είναι σίγουρα μεγαλύτερο από τις απώλειες και τα ψυκτικά που έχω βρει στη μελέτη. Οπότε την αντλία θα την επιλέξω με βάση το σύνολο των fan coils που έχω βάλει ή με βάση το σύνολο των ψυκτικών της μελέτης;

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, christinak90 said:

Έχει κάποια σημασία αν θα επιλέγω την χαμηλή ή την μεσαία ταχύτητα; από τι εξαρτάται;

Χαμηλή ταχύτητα ανεμιστήρα σημαίνει λιγότερος θόρυβος (π.χ. εγκατάσταση σε υπνοδωμάτια). 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, persepolis88 said:

Χαμηλή ταχύτητα ανεμιστήρα σημαίνει λιγότερος θόρυβος (π.χ. εγκατάσταση σε υπνοδωμάτια). 

....αλλά και μεγαλύτερο μέγεθος FCU (απαιτείται μεγαλύτερος χώρος εγκατάστασης), και πιό ακριβό!

Επιλέγουμε με τη δεύτερη ταχύτητα, καθώς αυτό αποτελεί την "χρυσή τομή"!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, christinak90 said:

Οπότε την αντλία θα την επιλέξω με βάση το σύνολο των fan coils που έχω βάλει ή με βάση το σύνολο των ψυκτικών της μελέτης;

Με βάση τα ψυκτικά φορτία.

Καλό είναι να ελέγξουμε και την θερμική απόδοση της ΑΘ στην ελάχιστη εξωτερική θερμοκρασία του τόπου εγκατάστασης και τη θερμοκρασία προσαγωγής που απαιτεί η συγκεκριμένη εγκατάσταση (ενδοδαπέδιο ή FCU ή θερμ. σώματα χαμηλών ή υψηλών θερμοκρασιών).... (μάλλον FCU στην περίπτωσή μας!)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ετεροχρονισμό δεν βάζετε ....καθόλου?

Αναφέρομαι σε μεγάλα κτίρια... γραφεία ..κλπ

Edited by mixmentzos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μια ερώτηση και εγώ, τρέχετε το δισωλήνιο για την θέρμανση αλλά μέχρι ποιο σημείο? Δηλαδή προχωράτε με τους υπολογισμούς και το επιλύετε? Δεν έχουν προηγηθεί οι υπολογισμοί για την ψύξη? Επίσης το πρόγραμμα δεν έχει επιλογή fan coil στο δισωλήνιο, πώς το αντιμετωπίζετε αυτό? Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.