Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση Μικρομεσαίων Επιχειρήσεων και Μηχανικοί - Να παρέμβουμε


mechcon

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 147
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

"Ζητείται νέος μηχανικός, κάτω πενταετίας που να πληρεί τα κριτήρια επιδότησης με 80% για συνεργασία και αγορά εξοπλισμού που θα μεταπωλήσει σε μένα"

Και νόμιμο είναι εφόσον δεν παραβιάζονται οι όροι της επιδότησης (ας τους διαβάσουμε πρώτα) και ηθικό είναι κατά την δική μου ηθική (διαβάστε παρακάτω).

 

Βγαίνω στην αναφορά κε "Διοικητά", παραπονούμενος διότι:

α) μέχρι να κλείσω 5ετία απ' την εγγραφή μου στο ΤΕΕ δεν υπήρχε κανένα πρόγραμμα επιδότησης απ' αυτά που υπάρχουν σήμερα για τους νέους συναδέλφους (και καλά κάνουν και υπάρχουν), όταν μάλιστα η χώρα μας ελάμβανε από την Ε.Ε. υπερδιπλάσια χρήματα απ' ό,τι σήμερα και

β) τις επιδοτήσεις τις δίνετε μόνο στους έχοντες και κατέχοντες και όχι σ' αυτούς που έχουν πραγματική ανάγκη, με την αιτιολογία ότι όλοι είμαστε φοροφυγάδες, αναιρώντας την βασική αρχή του δικαίου ότι "ο καθένας είναι αθώος μέχρι αποδείξεως του εναντίου". Όταν μάλιστα δεν υπάρχουν επαρκείς αποδείξεις, πάλι είναι αθώος λόγω αμφιβολιών.

Τέλος, "μη κρίνετε εξ ιδίων τα αλλότρια", βλ. Βουλγαράκης.

 

είχα στείλει γράμμα στον ΟΑΕΔ με το οποίο τους περιέγραφα πως εγώ και κατα συνέπεια και άλλοι δεν έχουν πάρει επιδότηση μέχρι τώρα, ακολουθώντας την "προδιαγεγραμμένη πορεία" σπουδών. Σε κάποιο θέμα άλλο το έιχα γράψει και πήρα μια κουλή απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Πριν μια εβδομάδα πήρα την πρόταση για την επιδότηση απο το ΕΣΠΑ και το ύψος της επιδότησης είναι 4.000-8.000 ευρώ για τους μηχανικούς.Η υποβολή των προτάσεων θα γίνεται ηλεκτρονιικά μέσω της ιστροσελίδας http://www.ependyseis.gr

Link to comment
Share on other sites

Έχω το φυλλάδιο με την σχετική πρόταση του Υπουργείου,προσπάθησα να την προσθέσω στα αρχεία για να το μοιραστώ και με όποιον ενδιαφέρεται αλλά δεν προστέθηκε.Δεν ξέρω αν έκανα κάτι λάθος σαν νέα που είμαι στο φόρουμ ή απλά θέλει τον "χρόνο" του...

Link to comment
Share on other sites

@charita

To δεύτερο. Τώρα έχει εγκριθεί. Αν θέλεις κάνε επεξεργασία στo κείμενο του αρχείου και κάνε το λίγο πιο συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

http://espaengineers.wordpress.com/about/

 

Σημεία:

"Η Ομάδα Εργασίας για το ΕΣΠΑ που λειτουργεί στο ΤΕΕ...."

"Οι σελίδες δημιουργούνται μόνο από τα μέλη της Ομάδας εργασίας. ..."

 

http://espaengineers.wordpress.com/

 

Ενότητα:

"Επιστολή ΤΕΕ για το Πρόγραμμα Ενίσχυσης εν ενεργεία ελευθέρων επαγγελματιών"

 

Σημεία:

"Δημοσιεύθηκε από mechcon στο Ιουλίου 29, 2009"

 

Εσείς mechcon ανήκετε στα μέλη εργασίας της ομάδας του ΤΕΕ για το ΕΣΠΑ;

 

Σημεία:

"2.Οι μηχανικοί, λόγω του τρόπου φορολόγησής τους.....

θα πρέπει να μειωθεί στο ύψος των 20.000........"

 

"3. Επισημαίνεται ότι το πλαίσιο της τριετίας για το ποσοστό επιδότησης του 80% θα πρέπει να αυξηθεί στην πενταετία ."

 

"4.Επιπλέον, έχουμε την άποψη, ότι το ανώτατο όριο επιχορήγησης για μηχανικούς πρέπει να αυξηθεί......."

 

Σχολιάζω:

Για το 2,γιατί το ΤΕΕ δεν απαίτησε να επιβληθεί μόνο ανώτατο όριο στα ακαθάριστα έσοδα για να μην καταλήξει η επιχορήγηση μόνο στα χοντρά πορτοφόλια;Για τα τρία χρόνια όριο εξαίρεσης απο το κατώτατο όριο στα έσοδα η επιστολή του ΤΕΕ δεν αναφέρει τίποτα.

 

Για το 3,αυτό προυπήρχε ήδη στην πρόταση του υπουργείου,το ΤΕΕ το ζητάει;

 

Για το 4,δεν μπορεί το ΤΕΕ να το εξασφαλίσει με κάποιο τρόπο;

 

 

Αμφιβάλω αν το ΤΕΕ ασκεί πίεση στο υπουργείο.

Link to comment
Share on other sites

για το 2 συμφωνω.μαλλον τη 5ετια τη θεωρει δεδομενη για τα ορια εισοδηματων (?)

 

για το 3 συμφωνω και το επεσημανα κι εγω.

 

για το 4,αν δεις το απαιτει μιας και παρουσιαζει συνοπτικα τι εξοπλισμος απαιτειται και το ενδεικτικο κοστος.ειναι καλη σαν κινηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.