Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οπλισμένο Σκυρόδεμα και αντισεισμικές πατέντες


 

Πειστήκατε από την ευρεσιτεχνία; Ναι ή Όχι.  

22 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Πειστήκατε από την ευρεσιτεχνία; Ναι ή Όχι.



Recommended Posts

  • Απαντήσεις 291
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχει λόγος?

Εφόσον όλα είναι σύμφωνα με τους κανόνες δεν υπάρχει λόγος κλεισίματος.

Αν κάτι δεν σας αρέσει μην ασχολείστε.

Τα θέματα δεν κλειδώνονται χωρίς λόγο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι συνεργάτες Μηχανικοί. Ξέρω ότι το θέμα είναι κουραστικό γιατί έχει να κάνει με την έρευνα. Συμφωνείτε ή όχι με την ευρεσιτεχνία,εγώ πιστεύω ότι μόνο καλώ μπορεί να σας κάνει η ενασχόλησή σας με το θέμα, διότι άλλο η πεπατημένη, και άλλο η έρευνα στο άγνωστο. Συμφωνώ με την ψηφοφορία, αν και δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει? Τώρα άμα θέλατε να κλήση το θέμα δεν θα μου κάνατε ερωτήσεις. Όταν με ρωτάτε, εγώ έχω και την ευχαρίστηση, αλλά και την υποχρέωση να απαντάω. Μ.Φ.Χ Γιάννης-ίος

Link to comment
Share on other sites

Εχει δημοσιευθει σε διεθνή επιστιμονικα περιοδικα? Έχει ελενχθει από εργαστηρια? Από άλλους επιστιμονες?

 

Τεχνικη ορολογια Ελλινικη και Αγγλικη?

 

Θα με τρελανετε.

Link to comment
Share on other sites

Εχει δημοσιευθει σε διεθνή επιστιμονικα περιοδικα? Έχει ελενχθει από εργαστηρια? Από άλλους επιστιμονες?

 

Τεχνικη ορολογια Ελλινικη και Αγγλικη?

 

Θα με τρελανετε.

Σε επιστημονικά περιοδικά όχι. Έχει γράψει το ΚΑΡΦΙ 24/4/2009 και η PRESS time τον Ιούνιο. Αν ξέρεις κάποιο επιστημονικό περιοδικό να μου το πεις να το στύλο. Από εργαστήρια όχι από δικό μου πείραμα πάνω σε φορτηγό ναι. Μάταια ψάχνω να βρω στην Ελλάδα εργαστήριο για έλεγχο. Ούτε καν κάποιον, να κάνει τεστ προσομοίωσης στο πρόγραμμα ANSYS. Αν ξέρεις φίλε μου κάποιον να μου τον πεις, και εγώ θα αναλάβω τα έξοδα. Άλλους επιστήμονες ναι. Δεν υπάρχει κάποιος Έλληνας επώνυμος να μην τον έχω ενημερώσει. Άλλοι μου είπαν προχώρα...δεν μπορείς να σταματήσεις εκεί που έχεις φτάσει. Άλλοι ότι δεν έχω ιδέα από στατική. Άλλοι ότι δεν θα με αφήσουν οι συντεχνίες να προχωρήσω. Κανένας όμως δεν μου είπε ότι η ευρεσιτεχνία σου δεν είναι καλή για αυτόν ή εκείνο τον λόγω. Καλώ όποιον έχει αντίρρηση επώνυμο ή μη σε δημόσιο στατικό διάλογο. Μ.Φ.Χ Γιάννης - ίος Το πρόβλημα εγώ πιστεύω είναι ότι, είναι τόσο απλή ιδέα που και ένα παιδάκι το καταλαβαίνει. Το ερώτημα είναι πώς δεν το βρήκε τόσο καιρό κάποιος άλλος, μέσα σε τόσα παγκόσμια επιστημονικά αντισεισμικά συνέδρια, και το βρήκε ο μαστρογιάννης από την ΙΟ.

Link to comment
Share on other sites

Και σου αξίζουν συγχαρητήρια για τους προβληματισμούς σου πάνω σε αυτό το ευαίσθητο θέμα. Όμως το να προκαλείς σ΄ένα "δημόσιο στατικό διάλογο" το θεωρώ υπερβολή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Aggelosss1978 έχεις δίκαιο ότι είμαι υπερβολικός, και αυτό γιατί δεν ξέρεις τι έχει συμβεί. Το φυσιολογικό θα ήταν, όταν πριν ενάμιση χρόνο που απασχόλησα τους αρμόδιους φορείς και τους έδωσα εξηγήσεις για την ευρεσιτεχνία, να μου πουν, ναι σε βοηθάμε γιατί αξίζει η ιδέα σου, ή δεν αξίζει γιατί δεν είναι σωστή εκεί. Όταν τα πανεπιστήμια δεν με βοηθάνε γιατί δεν είμαι φοιτητής. Όταν το κράτος κάνει το τρελό παπί. Όταν τα μέσα ενημέρωσης μου λένε ας μας πάρει τηλέφωνο ένας επώνυμος για να το δημοσιεύσουμε, και οι επώνυμοι δεν παίρνουν γιατί, δεν ξέρω τι φοβούνται. Ε.αισθάνομαι πολύ μόνος. Εσείς είστε οι μόνοι που μέσα από τον διάλογο με βοηθήσατε να καταλάβω ορισμένα πράγματα. Δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο, απλώς είχα μια ιδέα απλή και την κατοχύρωσα. Από δω και πέρα όμως χρειάζομαι την βοήθειά σας, την επιστημονική. Οι γνώσεις μου σταματούν εδώ. Φυσικά χρειάζομαι μία επιστημονική ομάδα όπου θα εργασθούμε όλοι μαζί για τις αστοχίες της ευρεσιτεχνίας. Και όταν πάει καλά δόξα το θεό θα πάει όλη η ομάδα καλά. Και αυτό το χρηματοδοτεί και η Ευρωπαική Ένωση. Εγώ όμως μόνος μου δεν μπορώ. Χρειάζονται 3 με4 άτομα για να ιδρύσουν επιστημονική ομάδα, με της κατάλληλες γνώσεις. Άμα όμως θέλετε το συζητάμε και αυτό. Μ.Φ.Χ Γιάννης - ίος Φίλοι Μηχανικοί. Μήπως ξέρει κάποιος από εσάς εάν το πρόγραμμα ANSYS ή κάποιο άλλο πρόγραμμα έχει μέσα πεπερασμένα στοιχεία, τέτοια ώστε να δοκιμάσω την ευρεσιτεχνία. Δηλαδή στοιχεία όπως γεώτρηση για τις αγκυρώσεις, ή κύματα love. http://img269.imageshack.us/img269/6382/gamato.gif

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την ψηφοφορία, αν και δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει?

2sgn108VOTE.gif

Σε επιστημονικά περιοδικά όχι. Έχει γράψει το ΚΑΡΦΙ 24/4/2009 και η PRESS time τον Ιούνιο.
excuse%20me.gif

 

Το ερώτημα είναι πώς δεν το βρήκε τόσο καιρό κάποιος άλλος, μέσα σε τόσα παγκόσμια επιστημονικά αντισεισμικά συνέδρια, και το βρήκε ο μαστρογιάννης από την ΙΟ.

404.gif

 

 

Γιάννης_ιος, η εύρεση χρηματοδότη προϋποθέτει την κατάλληλη διαφήμιση - προώθηση του προϊόντος

(στην προκειμένη περίπτωση, της ευρεσιτεχνίας).

Διαφημιστής δεν είμαι, αλλά (όπως και όλοι οι επαγγελματίες) φροντίζω να παρουσιάζω σωστά την δουλειά μου

για να έχω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

 

Αν και είμαι νεότερός σου, θα ήθελα να μου επιτρέψεις να σου πω ότι ο τρόπος με τον οποίο παρουσιάζεις την ιδέα

σου είναι ανεπαρκέστατος, ούτε καν στοιχειωδώς ικανοποιητικός.

Η βελτίωση του τρόπου παρουσίασης δεν εντάσσεται στους κύριους σκοπούς του forum, γι' αυτό δεν θα επεκταθώ.

 

Ελπίζω να μην παρεξήγησες το ύφος του σχολίου μου.

 

 

Caution.gif

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Chilon Δεν παρεξηγώ τίποτα. Μου αρέσει ο τρόπος που απαντάς. Δείχνει άνθρωπο έξυπνο με χιούμορ. Τώρα γιατί δεν σε έπεισα, και γιατί δεν με έπεισε ο τρόπος επικοινωνίας μας ως προς την ευρεσιτεχνία, αυτό είναι γιατί τελειώσαμε διαφορετικές σχολές. Πράγματι μετά από προσπάθειες που έκανα, έγραψε από μισή σελίδα το καρφί, και η PRESS. Διαφήμιση.Εάν πας στο google και γράψεις Enterpraies Europe Network Tie Rod Θα καταλάβεις ότι γίνετε μεγάλη διαφήμιση από πολλές χώρες για την ευρεσιτεχνία. Αν πάλη γράψεις στο google στα Ελληνικά, αντισεισμικά συστήματα, εκεί να δεις διαφήμιση. Και δεν ιδρώνει το αυτί κανενός? Πράγματι την τελευταία παράθεση την πιστεύω, για τον εξής λόγο. Γιατί δεν με έπεισε κανείς περί του αντιθέτου Αντιθέτως έχω πείσει εγώ μερικούς. Την ψηφοφορία την έκανα για να ικανοποιηθούν αυτοί που δεν συμφωνούν, γιατί όλοι οι άλλοι απλώς προβληματίστηκαν, και ο προβληματισμένος δεν ψηφίζει. Εγώ πάντως ένα οικόπεδο που έχω θα το πουλήσω για το πείραμα, και την διεθνή κατοχύρωση. Μ.Φ.Χ Γιάννης-ίος

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.