Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμομόνωση


noutsaki

Recommended Posts

Δεν ξέρω το πρόγραμμα της 4Μ , αλλά είχα φτιάξει ένα πρόχειρο excelακι , όταν τέλειωσα τη σχολή πριν 6 χρόνια με βάση τις σημειώσεις της Οικοδομικής ΙΙ του Αραβαντινού.

Αν θυμάμαι καλά ο Κανονισμός σου δίνει 3 επιλογές (συντελεστές) για τα ai και aa.

- Σε επαφή με το έδαφος

- Σε επαφή με χώρο Χ.Θ.

- Σε επαφή με τον εξωτερικό αέρα.

Link to comment
Share on other sites

X.X.Θ. = Χώρος Χαμηλότερης Θερμοκρασίας

0,14 , εφόσον πρόκειται για τοίχο και 0,20 αν πρόκειται για δάπεδο (πάνω από μη θερμαινόμενο χώρο).

Αυτοί οι συντελεστές ισχύουν αν λύνεις σε kcal.

Aν έχεις προσθήκη καθ'ύψος και ο κάτω όροφος είναι θερμομονωμένος για μένα το σωστό είναι να λύσεις το σύνολο ( περίβλημα του κτιρίου).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι η προσθηκη δεν ειναι καθ' υψος...

Ουσιαστικα αυτον το συντελεστη εψαχνα.Σ'ευχαριστω πολυ.

 

─────────────────

Διευκρινίστε την ειδικότητά σας.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια αφελέστατη ερώτηση?

Η μελέτη θερμομόνωσης όπως την ξέραμε μέχρι τώρα δεν έχει καταργηθεί από 01/06/2010? Νομίζω οτί με τον ΚΕΝΑΚ η μελέτη θερμομονωσης έχει ονομαστεί μελέτη ενεργειακής απόδοσης των κτηρίων. Και τότε δεν μιλάμε για μια ξερή μελέτη θερμομόνωσης αλλά αλλάζει ο συντελεστής ανάλογα με τις κλιματολογικές συνθήκες.

Εκτός αν κατάλαβα λάθος το topic.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όσοι είχαμε Αραβαντινό με εξελάκι κάνουμε την δουλειά... :) :) :)

 

πιο εξελάκι ?

 

Πότε έδινε ο τρελιάρης εξελάκι ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Να κάνω μια αφελέστατη ερώτηση?

Η μελέτη θερμομόνωσης όπως την ξέραμε μέχρι τώρα δεν έχει καταργηθεί από 01/06/2010? Νομίζω ότι με τον ΚΕΝΑΚ η μελέτη θερμομόνωσης έχει ονομαστεί μελέτη ενεργειακής απόδοσης των κτηρίων. Και τότε δεν μιλάμε για μια ξερή μελέτη θερμομόνωσης αλλά αλλάζει ο συντελεστής ανάλογα με τις κλιματολογικές συνθήκες.

Εκτός αν κατάλαβα λάθος το topic.

 

Ρε παιδιά, την ίδια απορία έχω κι εγώ. Πριν καμιά βδομάδα, ρώτησα στις Πολεοδομίες Δήμου Αθηναίων και Ζωγράφου και μου είπαν ότι δεν έχουν κάποια εγκύκλιο σχετική με την εφαρμογή του ΚΕΝΑΚ όσον αφορά την μελέτη ενεργειακής απόδοσης. Στην ιστοσελίδα του ΤΕΕ πάλι, δεν έχω δει κάποια ανακοίνωση. Το μόνο που είχα δει ήταν η ανακοίνωση για υποβολή παρατηρήσεων στα σχέδια των σχετικών Τ.Ο.Τ.Ε.Ε.

Έχω την εντύπωση πάντως πως θα πρέπει πρώτα να εκδοθούν αυτές οι Τεχνικές Οδηγίες και μετά να εφαρμοστεί ο νόμος.

Μπορεί πάλι και να κάνω λάθος.

- Θέλω να καταθέσω φάκελο για νέα διώροφη οικοδομή στη Γλυφάδα και δεν ξέρω τι να κάνω.

Γνωρίζει μήπως κανείς συνάδελφος τι ισχύει αυτή την στιγμή;

- Επίσης έχει καταλάβει κανείς τι θα ισχύει για τις προσθήκες σε ήδη αποπερατωμένα υφιστάμενα κτίρια; Λέει ο ΚΕΝΑΚ ότι στο εξής καταργείται η μελέτη θερμομόνωσης. Αυτό θα ισχύει μόνο για νέα και ριζικά ανακαινιζόμενα κτίρια ή και για τις προσθήκες;

Αν για παράδειγμα κλείσω τμήμα Ισογείου για χρήση κατοικίας, έχω και ένα αποπερατωμένο και συνδεδεμένο με τα δίκτυα Α' όροφο και όλο μαζί πλέον γίνεται μεζονέτα, τότε τι κάνω:confused:

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω από το προηγούμενο post.

Λέει ο ΚΕΝΑΚ στο άρθρο 8 § 2.2: "Για τα νέα ή ριζικά ανακαινιζόμενα κτίρια που ενσωματώνουν στο κέλυφος παθητικά συστήματα, πέραν αυτών του άμεσου κέρδους (νότια ανοίγματα), τα συστήματα αυτά δεν λαμβάνονται υπόψη στους υπολογισμούς του μέσου συντελεστή θερμοπερατότητας (Um) ως έχουν, αλλά αντικαθίστανται με αντίστοιχα συμβατικά δομικά μη διαφανή στοιχεία με θερμικά χαρακτηριστικά, όπως ορίζονται στον Πίνακα Γ.1".

Καλά, ας πούμε ένα τοίχο μάζας να τον αντικαταστήσω με ένα συμβατικό τοίχο.

Με τι U όμως; Τον μέγιστο επιτρεπόμενο για την κλιματική ζώνη;

Και έστω έτσι.

Όμως ένα θερμοκήπιο προσαρτημένο σε κτίριο ή ένα ηλιακό αίθριο με τι θα το προσομοιάσω αφού λέει "αντίστοιχα συμβατικά μη διαφανή στοιχεία";

Και τελικά, όταν υπάρχουν τέτοια δομικά στοιχεία, που και πως προσμετράται το ηλιακό κέρδος από αυτά;

Συγγνώμη που ρωτώ εδώ, αλλά αν θέλει κάποιος mod ας το μεταφέρει σε άλλη ενότητα και ας ανοίξει νέο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.