Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οριοθέτηση οικοπέδου με τσιμεντοκολωνες


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Ως νέος τοπογράφος μηχανικός που δεν έχω ασχοληθεί καθόλου μέχρι στιγμής με τοπογραφικά έχω την εξής απορία:

έχω ένα οικόπεδο στο οποίο δεν υπάρχει κτίσμα. Ο ιδιοκτήτης θέλει να βάλει τσιμεντοκολωνες στα όρια του οικοπέδου. 
 

μπορει κάποιος να μου πει ποια είναι η διαδικασία που θα ακολουθήσω; Αποτύπωση με gps ή με total station; 


Χρειάζεται άδεια για να βάλει περίφραξη ή τσιμεντοκολωνες;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους.

Καλώς ήρθες στην παρέα.

Για να βάλετε μόνιμους τσιμεντοπασάλους σίγουρα θέλεις Άδεια από την πολεοδομία.

Για την αποτύπωση: Εδώ παίζουν πολλά πράγματα ρόλο. Είναι πλήρως "περιχαρακωμένο το οικόπεδο? Μπορείς να κάνεις αποτύπωση και με GPS για να δίξεις την υπάρχουσα κατάσταση αλλά και να κάνεις τους ελέγχους σου ως προς την γεωμετρία του οικοπέδου κλπ.

Ειναι το οικόπεδο από κάποια διανομή μετά από παραχώρηση? Τότε πρέπει να φροντίσεις να οριοθετήσεις σωστά & σύμφωνα με τα στοιχεία που δίνει για την περιοχή η υπηρεσία που παραχώρησε το οικόπεδο (πχ τοπογραφική υπηρεσία του Υ.Γ.).

Πάντα πρέπει να ξέρουμε από που προέρχεται το οικόπεδο που εξετάζουμε. 

Είναι σε κάποιο Ρυμ. Σχέδιο ? Εγώ θα το μετρούσα στο σύστημα (datum) στο οποίο είναι σχεδιασμένο και το Ρυμ. Σχέδιο. (συνήθως αυτά είναι σε σύστημα ΗΑΤΤ). 

Είναι από Π.Ε? θα πρέπει και σ' αυτή την περίπτωση να το χειριστείς ανάλογα!........

  

 

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το μπέρδεμα του κυρίου, έχει προκύψει σε σχέση με τα εκτός σχεδίου και τα εντός και τη σύνταξη εξαρτημένου ή μη, τοπογραφικού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.