Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικοί εξωτερικού


Recommended Posts

Φιλαράκο εσείς μας τα κάνατε τσουρέκια με την κλάψα σας. Κλάψε κλάψε, τάξε και κανά ψήφο, όλο και κάτι θα βγει...

 

Φίλε δεν κατάλαβες μάλλον..εμείς δεν κλαίμε, εσείς κλαίτε γιατί με 5 χρόνια εσείς και με 4 εμείς γυρνάμε και με Μαστερ..ποιός είπες ότι κλαίει?? Μάλλον εσείς κλαίτε να σας αναγνωρίσουν Μάστερ με το έτσι θέλω..

Εγώ στα 23 μου δούλευα σε εργοτάξιο υπέυθυνος για συνεργεία 60 ατόμων καθημερινά..εσύ ακόμα συζητούσες για τον Μάο και την Παπαρήγα στο ίδρυμα σου..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
Φιλαράκο...

Καταρχας, δεν είμαστε φίλοι...

 

εσείς μας τα κάνατε τσουρέκια με την κλάψα σας. Κλάψε κλάψε, τάξε και κανά ψήφο, όλο και κάτι θα βγει...Και μάθε να μιλάς σωστά. Οπως σου έμαθαν στην Αγγλία.....

Edit. με πρόλαβε ο barracuda

Κατα δευτερον, μια χαρά μιλάω... θα μπορούσα να 'γραφα κι άλλα...

 

Κουράστηκα όμως...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Evan, θέτεις ένα πολύ μεγάλο και καίριο ερώτημα.

Φυσικά και δεν θεωρώ ότι έχεις χλευαστική διάθεση, αντιθέτως σ' ευχαριστώ πολύ για το ερώτημά σου.

 

Πατρίδα είναι ο τόπος καταγωγής μας ή αλλιώς ο τόπος προέλευσης ή γέννησής μας. Είναι όλοι εμείς, οι Έλληνες· είναι οι παραδόσεις μας· είναι η γλώσσα μας· είναι η ιστορία μας· είναι η κοινωνία μας. Είναι η Ελλάδα μας.

 

Είμαι υπερήφανος που είμαι Έλληνας και αγαπώ την Πατρίδα μου γιατί (εκτός των άλλων) θεωρώ ότι το πρώτο βήμα για να διορθώσουμε τα κακώς κείμενα της ελληνικής κοινωνίας είναι αυτό (να την αγαπήσουμε).

Πιστεύω ότι όλοι ενδιαφερόμαστε για την κοινωνική πρόοδο.

Δεν συμφωνείς κι εσύ ότι αν δεν αγαπάς κάτι, δεν μπορείς να το βοηθήσεις να προοδεύσει;

 

Αντιλαμβάνομαι ότι όλ' αυτά (αγάπη για την Πατρίδα κ.λπ.) ακούγονται γραφικά στην εποχή της αποθέωσης του χρήματος, της ηθικοποίησης της διαφθοράς, της ηρωοποίησης κάθε είδους παρανομίας που αποσκοπεί στην απόκτηση χρήματος, της καταβαράθρωσης όλων των -πλην χρήματος- αξιών, της γελοιοποίησης εννοιών όπως "έννομη τάξη", "εντιμότητα" και "αλληλεγγύη".

 

Ελπίζω να απάντησα στο ερώτημά σου.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως αισθανόμαστε περήφανοι που είμαστε Έλληνες. Περήφανος που κουβαλάω και είμαι κληρονόμος ιστορίας χιλιάδων ετών. Απλά φαίνεται ότι η αναρχοπροπαγάνδα και η αριστερή μανία κατά του έθνους που διδάσκεται στους διαδρόμους και στα αμφιθέατρα του ΕΜΠ, σε κάποιους "ψαγμένους" βρίσκει απήχηση..(sorry για το off-topic)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε και φίλε (αν μου επιτρέπεις) agrafiot είναι αλήθεια -κατά την γνώμη μου- αυτό που λες.

(Είμαι βέβαιος ότι περιγράφεις μερίδα φοιτητών και όχι την πλειοψηφία τους.)

 

Χωρίς να έχω την εντύπωση ότι είμαι ο τροχονόμος του forum ή πιο έξυπνος από οποιονδήποτε, εκφράσεις του τύπου "μας τα κάνατε τσουρέκια" ή "εσείς κλαίτε (για τα δικαιώματά σας)", δεν ταιριάζουν σε μορφωμένους ανθρώπους και δεν προσφέρουν τίποτα.

(Σημείωση: Δεν αποτελεί δικαιολογία η χρήση τέτοιων εκφράσεων ακόμα και αν έγινε με την αφορμή κάποιου προσβλητικού σχολίου)

Link to comment
Share on other sites

Ένας μα ένας, θα βρεθεί κάποια στιγμή να παραδεχτεί ότι ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΕΔΩ και γι' αυτό πήγε να σπουδάσει έξω. . .

 

Όποιου του τσούζει ας φάει καρπούζι (είναι και της εποχής).

 

Επίσης θα παρακαλούσα να μη γίνεται ταύτιση και τσουβάλιασμα των Αγγλικών βιομηχανιών με τα Γερμανικά Πολυτεχνεία. Η ταύτιση παρά είναι ατυχής.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ να επανέλθετε στο θέμα για να μην κλειδωθεί.

 

Όσοι μιλάτε για απόφοιτους ξένων πανεπιστημίων έχετε δίκιο. Δεν θα έπρεπε να είμαστε και να ασκούμε εδώ.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τα εξής:

α) Γιατί μιλάτε για πανεπιστήμια τα οποία στην χώρα τους είναι 70ά ή 80ά και τα συγκρίνετε με τα ελληνικά; Οι κατατάξεις αυτές αφορούν μόνο την χώρα και οι συγκρίσεις ομοεθνή ιδρύματα.

β) Η λίστα κατάταξης ελληνικών πανεπιστημίων, υπάρχει;

γ) Τί σχέση έχει το 70ο παν/μιο της Αγγλίας με το 5ο της Ελλάδας; (Αυτό μετράει!)

δ) Αν η ζωή τα φέρει έτσι ώστε να πρέπει να ασκήσετε στην Αγγλία, θα έχετε το δικαίωμα; Ναι! Το αντίστροφο γιατί φέρνει γκρίνια;

ε) Γιατί μεγάλα έργα στην Ελλάδα γίνονται από ξένους μηχανικούς και όχι από Έλληνες;

στ) Με ποιά προσόντα αμφισβητούνται:

- Οι αποφάσεις των αλλοδαπών υπουργείων παιδείας κρατών σαφώς πιό ανεπτυγμένα και πιό αδιάβλητα από το ελληνικό,

- Οι αποφάσεις αρμόδιων φορέων της ημεδαπής (ΔΟΑΤΑΠ-ΤΕΕ) στο ποιός είναι ικανός να ασκήσει ένα επάγγελμα.

 

Η σύγκριση είναι τελείως άτοπη. Για να βγάλουμε συμπεράσματα, θα πρέπει ο ίδιος οργανισμός που βαθμολόγησε τα Αγγλικά πχ παν/μια καταρχάς να βαθμολογήσει το επίπεδο σπουδών στις δύο χώρες, βγάζοντας ένα λόγο και μετά με τα ίδια κριτίρια βαθμολογίας των αγγλικών παν/μιων, να βαθμολογήσει και τα ελληνικά. Τα αποτελέσματα των ελληνικών παν/μίων, θα πρέπει κατόπιν να πολλαπλασιαστούν με τον παραπάνω λόγο και έτσι να κάνουμε την σύγκριση.

Θέλετε να βγάλετε τον λόγο αυτό μόνοι σας; Διαιρέστε την συνολική βαθμολογία του Imperial με αυτή του ΕΜΠ.

 

Μέχρι να γίνει αυτό, νομίζω πως άδικα φωνάζουμε όλοι μας!

 

 

Και πάλι το ξαναλέω: όσοι ήρθαμε από το εξωτερικό, κάναμε λάθος. Σήμερα, μετά από 7 χρόνια, θα διαχειριζόμασταν έργα πολλών εκατομμυρίων λιρών και δεν θα ασχολούμασταν με την καμπύλωση και τις αγκυρώσεις...

 

Ένας μα ένας, θα βρεθεί κάποια στιγμή να παραδεχτεί ότι ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΕΔΩ και γι' αυτό πήγε να σπουδάσει έξω. . .

Moi! Και; Ακυρώνει τα 3 Αριστεία και ισάριθμα Πρωτεία που είχα στο Λύκειο; Να πεις πως πέρασα εδώ, δεν τα κατάφερα να πάρω πτυχίο και βγήκα μετά εξώ, να σε καταλάβω...

Link to comment
Share on other sites

ε) Γιατί μεγάλα έργα στην Ελλάδα γίνονται από ξένους μηχανικούς και όχι από Έλληνες;

ναι καλά τώρα

Φωστήρα, last warning! Σπαμάρεις κατά συνείδηση και κατά συρροή! Αν δεν σε ενδιαφέρει το τοπικ μπορείς να μην συμμετέχεις αλλιώς να σε στείλω για μπανάκι μέχρι να τελειώσει αυτό το θέμα.

acnt

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν κατάλαβες μάλλον..εμείς δεν κλαίμε, εσείς κλαίτε γιατί με 5 χρόνια εσείς και με 4 εμείς γυρνάμε και με Μαστερ..ποιός είπες ότι κλαίει?? Μάλλον εσείς κλαίτε να σας αναγνωρίσουν Μάστερ με το έτσι θέλω..

Εγώ στα 23 μου δούλευα σε εργοτάξιο υπέυθυνος για συνεργεία 60 ατόμων καθημερινά..εσύ ακόμα συζητούσες για τον Μάο και την Παπαρήγα στο ίδρυμα σου..

 

Αυτό είναι αλήθεια!Εμένα με χαλάει που έκανα 1 χρόνο παραπάνω.Κ βέβαια δεν έχω καμία αντιπαράθεση με συναδέλφους του εξωτερικού,ίσα-ίσα που ό,τι έμαθαν το έμαθαν καλύτερα από εμένα,χάρη στην οργάνωση των πανεπιστημίων του εξωτερικού.

 

Όσο για το συνεργείο των 60 ατόμων,ΔΕΝ ΨΑΡΩΝΟΥΜΕ ΦΙΛΕ!!!!

 

Στα 26 ,170 άτομα,57 μηχανήματα έργου χρεωμένα,75.000.000 ευρώ χρεωμένο τζίρο, 4,5 km τομέας ευθύνης,με βοηθό μηχανικό ΕΜΠ με MSc.Δεν είναι σωστό επιχείρημα αυτό που επικαλέστηκες,μην αρχίσουμε να ''τις μετράμε'' με τέτοια κριτήρια,διότι διαφορετικές ευκαιρίες έχει ο καθένας μας....

 

Την καλημέρα μου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.