Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετο (;) δώμα 1967 στη Σαρωνίδα


rou

Recommended Posts

Μπορεί κάποιος συνάδελφος να με βοηθήσει να βρω τους όρους δόμησης που ίσχυαν το 1966 για τη Σαρωνίδα Αττικής ?

 

Πρόκειται να αγοράσω ο ίδιος ένα δώμα 25m2 στην περιοχή αυτή σε "διόροφη οικοδομή μετά υπογείου", όπως γράφει το στέλεχος της άδειας. (αριθμός ΣΤxxxx/1966). Το δώμα προφανώς βρίσκεται στον 3ο "όροφο" - ταράτσα.

 

Μετά από έλεγχο που έκανα δεν κατάφερα να βρω φάκελο άδειας και σχέδια για να δω αν το δώμα αυτό υφίσταται νόμιμα στην οικοδομή και έχει χρήση κατοικίας (τα συμβόλαια βέβαια αυτό γράφουν και συμπεριλαμβάνεται στη σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας κλπ)... Σχέδια από συμβολαιογράφο δεν βρήκα.

 

Πήρα βεβαιώσεις περί "απώλειας-καταστροφής" του φακέλου από πολεοδομία Μαρκοπούλου και διαβιβαστικό από πολεοδομία Αθήνας (Συγγρού).

 

Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση ??

Αν είναι "αυθαίρετο" και γίνει κάτι μπορεί να μου πει κάποιος πως υπολογίζεται το πρόστιμο διατήρησης ή/και ανέγερσης ?? Η κατασκευή είναι του 66-67, η επιφάνεια 25 m2, χρήση κατοικία, περιοχή Σαρωνίδα.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

 

{16-07-2009, 17:15}

 

 

Θέλω να αγοράσω ένα δώμα 25m2 στη Σαρωνίδα σε "διόροφη οικοδομή μετά υπογείου", όπως γράφει το στέλεχος της άδειας (αριθμός ΣΤxxxx/1966). Το δώμα προφανώς βρίσκεται στον 3ο "όροφο" - ταράτσα, κολλητά με την απόληξη του κλιμακοστασίου.

 

Μετά από έλεγχο που έκανα δεν κατάφερα να βρω φάκελο άδειας και σχέδια για να δω αν το δώμα αυτό υφίσταται νόμιμα στην οικοδομή και έχει χρήση κατοικίας (τα συμβόλαια βέβαια αυτό γράφουν και συμπεριλαμβάνεται στη σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας κλπ)... Σχέδια από συμβολαιογράφο δεν βρήκα.

 

Πήρα βεβαιώσεις περί "απώλειας-καταστροφής" του φακέλου από πολεοδομία Μαρκοπούλου για να είμαι κατοχυρωμένος.

 

Δεδομένου ότι ούτε ο σημερινός ιδιοκτήτης (ο οποίος ισχυρίζεται ότι είναι 100% νόμιμο), ούτε οι άλλοι ιδιοκτήτες έχουν κάποια σχέδια και στην πολεοδομία δεν υπάρχει τίποτα, πως μπορώ τελικά να μάθω αν είναι πολεοδομικά νόμιμο σαν κατοικία ?? (σαν αποθήκη ή σαν πλυσταριό πιστεύω να είναι νόμιμο) αλλά ήμουν αγέννητος την εποχή που κατασκευάστηκε και νομίζω πως τότε δεν υπήρχε καν συν/στής δόμησης !!!

 

Στο 1ο συμβόλαιο πάντως του 1968 πωλήθηκε σαν διαμέρισμα με "αριθμό 1" και έχει κανονικά ποσοστό επί του οικοπέδου, των κοινοχρήστων, κλπ... Δυστυχώς όμως το σχεδιάγραμμα του τότε μηχανικού (έχει πεθάνει) δεν υπάρχει ούτε στο αρχείο του τότε συμβολαιογράφου (επίσης έχει πεθάνει) ούτε βέβαια και στο υποθηκοφυλακειο που το αναζήτησα... Είμαι πολύ ζεστός να το αγοράσω (υπάρχουν πολλοί άλλοι υποψήφιοι αγοραστές) αλλά σαν μηχανικός σκέφτομαι μη την πατήσω και σκίσω το πτυχίο :)

 

Απόψεις ??

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι να ίσχυαν το 1966 οι ΟΔ του διατάγματος με το οποίο εγκρίθηκε το σχέδιο πόλης Σαρωνίδας. Αν δεν βρεις, στην Πολεοδομία Μαρκόπουλου, αυτό το διάταγμα (ΦΕΚ, ΟΔ κλπ), μπορείς να προσπαθήσεις και στο ΥΠΕΧΩΔΕ/ Δ/νση Τοπογραφικών Εφαρμογών (Αμαλιάδος 17, Αμπελόκηποι).

Link to comment
Share on other sites

Έχει δικό του ρολόι ως ανεξάρτητο? Είναι τα τετραγωνικά τα πραγματικά στο λογοριασμό της ΔΕΗ? Αν η ΔΕΗ το αναγνωρίζει ως νόμιμο και τα συμβόλαιο το αναφέρουν θα έλεγα ότι θεωρείται νόμιμο.

 

Επίσης από ότι ξέρω υπήρχε στη δεκαετία του 60 οικοδομικός κανονισμός και οι έννοιες κάλυψη, δόμηση, χρήση κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνάδελφε Chris12 σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου.

 

Έχει κανονικά δικό του ρολόι ΔΕΗ και αναγράφονται τα πραγματικά τετραγωνικά. Επίσης μου έφερε ο ιδιοκτήτης και βεβαίωση τέλους ακίνητης περιουσίας όπου πάλι αναγράφονται τα πραγματικά τετραγωνικά, Ε9, κλπ αποδεικτικά έγγραφα.

 

Μαζί όμως (πριν από λίγο έγινε αυτό) έφερε και μια κάτοψη σε φωτοτυπία όπου ο χώρος αυτός αναφέρεται ως "πλυντήριο". Οπότε μάλλον δεν είναι κατοικία τελικά αν και υπάρχει αναθεώρηση της άδειας (σύμφωνα με το στέλεχος) όπου αναγράφονται "νέες εργασίες" και "νέα σχέδια".

 

Ο δικηγόρος μου λέει πως νομικά είναι κατοικία με βάση τα συμβόλαια, σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας, κλπ... Σύμφωνα όμως με το σχέδιο αυτό που μόλις βρήκα (του 1967) ο χώρος αναφέρεται ως "πλυντήριο".

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνάδελφε chris12 σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου.

 

Έχει κανονικά δικό του ρολόι ΔΕΗ και αναγράφονται τα πραγματικά τετραγωνικά. Επίσης μου έφερε ο ιδιοκτήτης και βεβαίωση τέλους ακίνητης περιουσίας όπου πάλι αναγράφονται τα πραγματικά τετραγωνικά, Ε9, κλπ αποδεικτικά έγγραφα.

 

Δεν είναι κριτήριο αυτά. Να σου δείξω μια ωραιότατη "απόληξη κλιμακοστασίου" (δικαίωμα υψούν κατά το συμβόλαιο), με δικό της ρολόι ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, και δηλωμένη κανονικότατα κατοικία με τα πραγματικά (κατασκευασμένα) τ.μ. στα Ε9 από το 1996...

Για τη Σαρωνίδα, γενικά μπορώ να σου πω -επειδή τυχαίνει να έχω δει αρκετές περιπτώσεις- ότι έχει σοβαρές πιθανότητες να είναι πάντως νόμιμη η συγκεκριμένη ιδιοκτησία.

Link to comment
Share on other sites

Rou,απ' τη στιγμή που έχεις βεβαίωση απώλειας καταστροφής αν θες μια γνώμη ακόμα αγόρασέ το,έχει και ωραία παραλία εκεί. Τι κι αν ήταν πλυσταριό? Βγάλε τη σκάφη και βάλε κρεββάτι αν αυτό ειναι το πρόβλημα!! Εγώ αλλού στέκομαι..κάτι που δεν έθιξες..τι γίνεται με τα στατικά? Το '66-'70 αν δεν κάνω λάθος ο αντισεισμικός συντελεστής ήταν 0.04!! Βάζανε 7 τσέρκια και 4 σίδερα σε κάθε κολώνα. Καλοπροαίρετη συμβουλή, τσέκαρε τα στατικά.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

@preki : Δεν έχει μόνο ωραία παραλία εκεί, σε πληροφορώ πως έχει και πάρα πολύ καλή θέα θάλασσα :wink: Για τη μετατροπή της σκάφης σε κρεβάτι έχει ήδη φροντίσει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης. Για τα στατικά έχεις απόλυτο δίκιο, δεν μπορώ όμως να κάνω τίποτα γι' αυτό. Με τα δεδομένα της εποχής "φαίνεται" καλή κατασκευή, τι έβαλε σαν οπλισμό ο κατασκευαστής το αφήνω στην επαγγελματική του ευσυνειδησία και στην πιστή εφαρμογή εκ μέρους του των κανόνων της εποχής.

 

@myri : Αν και δεν ασχολούμαι καθόλου με θέματα ΓΟΚ (κύριο αντικείμενό μου είναι τα δημόσια έργα) μπήκα στη διαδικασία από περιέργεια και διάβασα τον ΓΟΚ του 55. Βρήκα λοιπόν το άρθρο που επιτρέπει τη δημιουργία πλυσταριού μέχρι 10m2 και μάλλον ο μηχανικός τότε αυτό χρησιμοποίησε. Μόνο που στο σχέδιο το δείχνει 15m2. Ίσως κάτι να μου διαφεύγει, αλλά από όσα γρήγορα διάβασα, θα μπορούσε να είναι απόλυτα νόμιμο σαν τρίτος όροφος (και φυσικά ακόμα μεγαλύτερο). Οι πλάγιες αποστάσεις του κτιρίου από τα όρια οικοπέδου, το πλάτος του δρόμου, η πραγματοποιούμενη κάλυψη, η εσοχή, το μέγιστο ύψος, κλπ, θα επέτρεπαν και 3ο όροφο. Όμως δεν έχω εμπειρία κι έτσι πιστεύω πως ο μηχανικός του 67 αν μπορούσε να κάνει κι άλλον όροφο θα τον έκανε.

 

Γενικά έχω να προσθέσω για τις διαδικασίες αγοραπωλησίας ακινήτων αφού είναι η πρώτη φορά που εμπλέκομαι για δική μου αγορά :

 

Καλά κάνουν οι περισσότερες τράπεζες και ζητάνε πλέον εγκεκριμένα και θεωρημένα σχέδια από πολεοδομία για να δανειοδοτήσουν αγορά ακινήτων.

 

Κακώς κάνουν οι περισσότεροι συμβολαιογράφοι που ΔΕΝ ζητάνε σχέδια και κάνουν συμβόλαια για πλυσταριά, αποθήκες, ημιυπαίθριους, κλπ σαν χώρους κύριας χρήσης και κατοικίες.

 

Κακώς κάνουν και κάποιοι "συνάδελφοί" μας μηχανικοί που άλλα σχέδια καταθέτουν στις πολεοδομίες και άλλα δίνουν στους συμβολαιογράφους για να κάνουν σύσταση οριζόντιας/κάθετης ιδιοκτησίας, κατανομή χιλιοστών, κλπ. Κάτι τέτοιο πρέπει να έγινε και στη δική μου περίπτωση. Κατά την ταπεινή μου γνώμη πρέπει να τιμωρείται ο μηχανικός που εξαπατά τους αγοραστές.

 

Πρέπει να γίνει υποχρεωτικη η γνωμάτευση μηχανικού περί της πολεοδομικής νομιμότητας του ακινήτου για κάθε συμβόλαιο. Πως είναι υποχρεωτική η παρουσία δικηγόρου όταν αγοράζονται και πωλούνται μεζονέτες εκατομμυρίων ευρώ "εμβαδού" 300m2 και στην πραγματικότητα τα νόμιμα είναι τα μισά :-x

 

Δεν ξέρω αν θα το αγοράσω, μπορεί και να το πάρω τελικά... (κάποιος είπε για Ελλαδιστάν...)

 

Το μόνο βέβαιο είναι πως δεν θα μπορώ να το πουλήσω αν κάποια στιγμή θελήσω και σίγουρα σαν μηχανικός δεν μπορώ να αποκρύψω στον υποψήφιο αγοραστή ότι στην ουσία αγοράζει πλυσταριό :lol:

Link to comment
Share on other sites

παίζει να μην έχει στύλους καθόλου. Το τσέκαρες ?

 

Η πρόσβαση πως γίνεται ?

 

Η χρήση του δώματος μήπως είναι Κ/Χ ? Τσέκαρε κι αυτό.

 

Τα πρόστιμα μην σε ανησυχούν. Για 10,00μ2 και αυτές τις ημ/νιες είναι αστεία.

 

Κάνε αλλαγή χρήσης να μην είναι πλυσταριό πλέον.

Link to comment
Share on other sites

@myri : Αν και δεν ασχολούμαι καθόλου με θέματα ΓΟΚ (κύριο αντικείμενό μου είναι τα δημόσια έργα) μπήκα στη διαδικασία από περιέργεια και διάβασα τον ΓΟΚ του 55. Βρήκα λοιπόν το άρθρο που επιτρέπει τη δημιουργία πλυσταριού μέχρι 10m2 και μάλλον ο μηχανικός τότε αυτό χρησιμοποίησε. Μόνο που στο σχέδιο το δείχνει 15m2. Ίσως κάτι να μου διαφεύγει, αλλά από όσα γρήγορα διάβασα, θα μπορούσε να είναι απόλυτα νόμιμο σαν τρίτος όροφος (και φυσικά ακόμα μεγαλύτερο). Οι πλάγιες αποστάσεις του κτιρίου από τα όρια οικοπέδου, το πλάτος του δρόμου, η πραγματοποιούμενη κάλυψη, η εσοχή, το μέγιστο ύψος, κλπ, θα επέτρεπαν και 3ο όροφο. Όμως δεν έχω εμπειρία κι έτσι πιστεύω πως ο μηχανικός του 67 αν μπορούσε να κάνει κι άλλον όροφο θα τον έκανε.

 

Αν και ξεκίνησες σωστά, αναζητώντας τους ΟΔ που ίσχυαν στη Σαρωνίδα το 1966-67, προκειμένου να συγκρίνεις τα επιτρεπόμενα τότε πολεοδομικά μεγέθη (καλυπτόμενη επιφάνεια, αριθμός ορόφων, ύψος κλπ) με την οικοδομή που ανεγέρθηκε, διαπιστώνω ότι προχώρησες σε άλλες διαδρομές που είναι, μεν, σημαντικές για τη διαμόρφωση της τελικής σου απόφασης, αλλά δεν απαντούν στο βασικό ερώτημα αν την εποχή εκείνη κατασκευάστηκε οικοδομή με την εξάντληση των μέγιστων επιτρεπόμενων μεγεθών ή όχι.

 

Στη σύγκριση που κάνεις για το μέγεθος και τον όγκο που θα μπορούσε να έχει η οικοδομή (συμπεραίνεις ότι θα μπορούσε να έχει κατασκευαστεί και 3ος όροφος), θέλω να προσθέσω δύο ακόμη παράγοντες, που πρέπει να εξετάσεις αν ίσχυσαν για τη Σαρωνίδα, και συγκεκριμένα ότι στις περισσότερες περιοχές της χώρας ο σδ α) αυξήθηκε το 1968 κατά 40% και β) τμειώθηκε (όχι τόσο πολύ) το 1978-1979.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.