Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συναίνεση συνιδιοκτητών-ΝΟΜΟΣ 4759/2020 Άρθρο 113- (ερώτηση ιδιώτη)


Dimitra4

Recommended Posts

6 ώρες πριν, dimitris GM said:

Η  διάνοιξη τρύπας στην πλάκα του ορόφου αποτελεί επέμβαση στα κοινόχρηστα και κοινότητα της οικοδομής, οπότε γίνεται μόνον εάν επιτρέπεται από τον κανονισμό ή εάν έχει την συναίνεση του 100%.

 

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Κι αν ο γκρινιάρης συνιδιοκτήτης "παρουσιάσει" ΜΣΕ δικού του μηχανικού, η οποία δεν συμφωνεί μαζί σας; Τί γίνεται τότε; 

P.S. Εγώ πάντως αν δεν είχα την έγγραφη "συμβολαιογραφική" συναίνεση όλων των συνιδιοκτητών, με αποτύπωση αυτής στην τροποποίηση - διόρθωση της ΣΟΙ του ακινήτου, που θα φρόντιζα να προηγηθεί, δεν θα το προχωρούσα!

Ποιος μηχανικός πιστεύετε θα έκανε ψευδή ΜΣΕ? Και για χάρη ποιού  και με τι αντάλλαγμα; Αν μηχανικός έκανε κάτι τέτοιο, προφανώς και θα τον "κυνηγήσω" με κάθε ένδικο  μέσο! Δεν θα έμπλεκε κάνεις, πιστέψτε με. Είναι πολυκατοικία  του 2014 και η ΣΤΕ ήδη έτοιμη από μηχανικό.

 

3 ώρες πριν, kan62 said:

Σύμφωνα με τον νόμο, ειδικά για το άνοιγμα στην πλάκα, δεν απαιτείται συναίνεση. Με προϋπόθεση την απόδειξη της στατικής επάρκειας από μηχανικό.

Αυτό δεν σημαίνει ότι, αν το κάνετε με αυτό τον τρόπο, δεν θα έχετε μπλεξίματα.

Δυστυχώς στη χώρα αυτή η ποιότητα των αποτελεσμάτων των νομοθέτη - δικαστή - μηχανικού δεν ήταν πάντα ανάλογη με τα ελάχιστα απαιτούμενα για ένα κράτος δικαίου. Έτσι ο πολίτης τελικά αυτενεργεί μέχρι νέας παρανομίας ... και η επαγγελματική ζωή όλων συνεχίζεται.

Ακριβώς! Εμένα όμως μόνο η οικοδομική άδεια με ενδιαφέρει. Δεν έχω σκοπό να παρανομήσω!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Dimitra4 said:

Ποιος μηχανικός πιστεύετε θα έκανε ψευδή ΜΣΕ? Και για χάρη ποιού  και με τι αντάλλαγμα; Αν μηχανικός έκανε κάτι τέτοιο....

Πολλοί θα το έκαναν! Και όχι για ιδιαίτερο αντάλλαγμα! Όπως και να 'χει όμως, εσείς και το πορτοφόλι σας ξέρετε καλύτερα.... Εύχομαι καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Dimitra4 said:

....μόνο η οικοδομική άδεια με ενδιαφέρει. Δεν έχω σκοπό να παρανομήσω!

Επειδή όμως το Φόρουμ δεν εκδίδει Άδειες Δόμησης ούτε τις εγκρίνει ούτε απορρίπτει .... αρμοδιότητα για αυτά έχει η ΥΔΟΜ .,.. εσείς έχτε καταθέσει τις αναγκαίες μελέτες και έγγραφα για έκδοση Άδειας ή όχι ακόμα.

Όταν (αν δεν έχεις ακόμα κάνει κατάθεση) κατατεθεί και ανάλογα τι θα έχετε βάλει με τον/τους Μηχανικούς σας η ΥΔΟΜ ενδεχόμενα να έχει παρατηρήσεις.

Με βάση τις γραπτές παρατηρήσεις θα μπορέσεις να δεις τι πρέπει να κάνεις ή ακόμα να ζητήσεις ερμηνευτικά από το Υπουργείο

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Dimitra4 said:

Ακριβώς! Εμένα όμως μόνο η οικοδομική άδεια με ενδιαφέρει. Δεν έχω σκοπό να παρανομήσω!

Να θυμίσω ότι η οικοδομική άδεια είναι διοικητική πράξη και μπορεί να ανακληθεί οποτεδήποτε

Η ΜΣΕ (όπως και κάθε μελέτη) συντάσσεται με ευθύνη του μηχανικού και υποβάλλεται στην Υ.ΔΟΜ., η οποία καταχωρίζει τη μελέτη ΧΩΡΙΣ έλεγχο του περιεχομένου. Άρα, δεν παίρνει καμία ευθύνη. Αν με άλλη μελέτη (ή δικ. απόφαση) αποδειχθεί ότι δεν υπάρχει στατ. επάρκεια, η άδεια ανακαλείται λόγω ψευδών στοιχείων.

Συνεπώς, η έκδοση οικ. άδειας δεν διασφαλίζει τίποτε

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Didonis said:

Επειδή όμως το Φόρουμ δεν εκδίδει Άδειες Δόμησης ούτε τις εγκρίνει ούτε απορρίπτει .... αρμοδιότητα για αυτά έχει η ΥΔΟΜ .,.. εσείς έχτε καταθέσει τις αναγκαίες μελέτες και έγγραφα για έκδοση Άδειας ή όχι ακόμα.

Όταν (αν δεν έχεις ακόμα κάνει κατάθεση) κατατεθεί και ανάλογα τι θα έχετε βάλει με τον/τους Μηχανικούς σας η ΥΔΟΜ ενδεχόμενα να έχει παρατηρήσεις.

Με βάση τις γραπτές παρατηρήσεις θα μπορέσεις να δεις τι πρέπει να κάνεις ή ακόμα να ζητήσεις ερμηνευτικά από το Υπουργείο

Ναι, σωστά τα λες. Ήδη έχουμε κάνει μια άτυπη συζητηση με την πολεοδομια, οπου ο κοσμος εκει εμεινε σχεδον με ανοιχτο το στομα (χωρις υπερβολες) με αυτη την εξαιρεση του άρθρου 113, και αφού το συζητούσαν εκεί οι ειδικοί για καμιά ώρα, μου είπαν πως μπορώ να το κάνω μονομερώς. χαχα! Ελλάς το μεγαλείο σου! Θα καταθέσουμε τα χαρτιά με τη Μηχανικό σε περίπου 10 μέρες από τώρα.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Dimitra4 said:

Ποιος μηχανικός πιστεύετε θα έκανε ψευδή ΜΣΕ? ....Δεν θα έμπλεκε κάνεις, πιστέψτε με. ...

Η πείρα μου, λέει το αντίθετο. Ακόμη και "φτασμένοι" μηχανικοί μπορούν να ενδώσουν στον πειρασμό

Καλή τύχη πάντως...

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, tetris said:

Να θυμίσω ότι η οικοδομική άδεια είναι διοικητική πράξη και μπορεί να ανακληθεί οποτεδήποτε

Η ΜΣΕ (όπως και κάθε μελέτη) συντάσσεται με ευθύνη του μηχανικού και υποβάλλεται στην Υ.ΔΟΜ., η οποία καταχωρίζει τη μελέτη ΧΩΡΙΣ έλεγχο του περιεχομένου. Άρα, δεν παίρνει καμία ευθύνη. Αν με άλλη μελέτη (ή δικ. απόφαση) αποδειχθεί ότι δεν υπάρχει στατ. επάρκεια, η άδεια ανακαλείται λόγω ψευδών στοιχείων.

Συνεπώς, η έκδοση οικ. άδειας δεν διασφαλίζει τίποτε

 

Η πολυκατοικία χτίστηκε το 2014. Η ΜΣΕ έγινε με απόλυτη ευθύνη και είναι 100% αληθής, αφού άλλωστε ενδιαφέρει πρωτίστως εμένα προσωπικά να μην καταστρέψω στο ελάχιστο τη στατικότητα διαμερισμάτων και του κτιρίου. Τα παιδιά μου θα μένουν εκεί! Θα ήμουν τρελή αν έκανα κάτι τέτοιο βάζοντάς τα σε κίνδυνο. Είναι αστείο που ο τύπος από τον κάτω όροφο με έχει πεθάνει στα εξώδικα, διότι εγώ η κακομοίρα δεν θέλω να παρανομήσω σε τίποτα και εξαρχής αυτή ήταν η στάση μου. Δεν θα μπορούσε ποτέ, με καμία άλλη μελέτη και καμία δικ. απόφαση να αποδειχτεί οτι δεν υπάρχει στατική επάρκεια, είμαι κάθετη σε αυτό. Στο μεταξύ, στην απίθανη αυτή περίπτωση που η άδεια ανακληθεί (δεν μπορώ να σκεφτώ καν τον λόγο στο μεταξύ), η τρύπα θα έχει ήδη ανοχτεί.

 

Edited by Dimitra4
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, tetris said:

Η πείρα μου, λέει το αντίθετο. Ακόμη και "φτασμένοι" μηχανικοί μπορούν να ενδώσουν στον πειρασμό

Καλή τύχη πάντως...

Άρα εννοείτε με αυτό που λέτε, πως εκ των πραγμάτων όταν κανείς ανοίγει τρύπα σε πολυκατοικία του 2014 πως η στατικότητα του κτιρίου πάει βόλτα; Σε ποιον πειρασμό ενδίδει η μηχανικός; Δεν καταλαβαίνει... :)

Link to comment
Share on other sites

το ότι η οικοδομή είναι του 2014 η άδεια φαντάζομαι κοντά κάνει τα πράγματα λίγο πιο εύκολα, ναι στον νου του κάθενος εκεί θα φαντάζεται τρύπες στα μπετά, fourli και δεν ξέρω τι άλλο. Με τα μέχρι τώρα πάντως όσο το έχω παρακολουθήσει το θέμα δεν το βλέπω ανέφικτο να γίνει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.