Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προδιαγραφές στο μέγεθος σε πινακίδια σχεδίων


andygr

Recommended Posts

Γεια σας.

Ξέρετε αν υπάρχουν κάποιες προδιαγραφές στο μέγεθος στα πινακίδια σχεδίων? Θέλω να πω, τα σχέδια σε μια άδεια δόμησης έχουν συνήθως πινακάκι Α4 (χωρίς να έχω καταλάβει αν αυτό είναι λόγω συνήθειας ή κάποιας απαίτησης).

Επίσης, έχω σχέδια από τακτοποιήσεις, κατασκευαστικά, κτλ., που το πινακάκι δύναται να έχει διαφορετικές διαστάσεις και να μην πιάνει μια ολόκληρη Α4 (π.χ. σχέδιο λεπτομερειών που καταλαμβάνει Α4 ή Α3 ενσωματώνει πινακίδια μέσα του που δεν καταλαμβάνουν Α4).

 

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε ήδη απο το ΦΕΚ 394Δ/83  περι εκδόσεως οικοδομικών αδειων στο αρθρο 16 παρ. 2  προδιαγραφή για την πινακιδα ,
τι να αναγράφει και  να τοποθετείται στο κάτω δεξιά ορθογωνιο του σχεδιου διαστασεων 21Χ30 ωστε να φαινεται οταν το σχεδιο ειναι διπλωμενο.

Το ιδιο ακριβως αναφέρεται στην Αποφ-82070/98/89 και Εγκ-98/89 .

Δεν ξερω αν εχει καταργηθει αυτό.
 

Edited by avgoust
  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, andygr said:

Θέλω να πω, τα σχέδια σε μια άδεια δόμησης έχουν συνήθως πινακάκι Α4 (χωρίς να έχω καταλάβει αν αυτό είναι λόγω συνήθειας ή κάποιας απαίτησης).

Επιπλέον ακολουθεί και τη λογική "για να χωράει εντός φακέλου, όταν διπλωθεί" (ζήτημα πρακτικής φύσης).

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και τις παραπομπές. Άρα για την περίπτωση της άδειας δόμησης είναι ξεκάθαρο και απαιτείται πινακάκι Α4.

Όταν όμως δεν έχουμε να κάνουμε με άδεια δόμησης?

Π.χ. στην τακτοποίηση? Σε κατασκευαστικά σχέδια? Υπάρχει και γι αυτά κάποια προδιαγραφή για τα πινακάκια?

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, andygr said:

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και τις παραπομπές. Άρα για την περίπτωση της άδειας δόμησης είναι ξεκάθαρο και απαιτείται πινακάκι Α4.

Όταν όμως δεν έχουμε να κάνουμε με άδεια δόμησης?

Π.χ. στην τακτοποίηση? Σε κατασκευαστικά σχέδια? Υπάρχει και γι αυτά κάποια προδιαγραφή για τα πινακάκια?

--------------------

Για τις Ρυθμίσεις με τον Ν.4495 δεν υπάρχουν προδιαγραφές.

Αλλά είναι ΑΠΟΚΥΤΩΣ ΛΟΓΙΚΟ η Πινακίδα να είναι κατακόρυφο Α4!  Δεν γράφετε όνομα ιδιοκτήτη, είδος ρύθμισης, διεύθυνση ακινήτου, όνομα Μηχανικού, αριθμό και ονομασία σχεδίου, κλίμακα και χρόνο εκπόνησης;  

Για κατασκευαστικά σχέδια που λέτε, τι εννοείτε;  Σε Μελέτες Δημοσίων Έργων ανεξαρτήτως έργου και Κλίμακας σχεδίου, η Πινακίδα πάλι κατακόρυφο Α4 είναι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.