Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κανονισμός Πυροπροστασίας Ακινήτων εντός ή πλησίον δασικών εκτάσεων - εφαρμογή σε εντός σχεδίου


sotkouv

Recommended Posts

20 λεπτά πριν, tettris said:

@kfilΦοβερός!! Πριν καλομελετήσω και επανέλθω, επειδή έχω μια αμφιβολία η ερώτηση είναι η εξής (επειδή δεν την έθεσα με σαφήνεια):

Αν ακίνητο με κατοικία δεν βρίσκεται εντός ή 300μ. από δασική έκταση, αλλά βρίσκεται εντός καλλιεργούμενης έκτασης, απαιτείται τεχνική έκθεση και μέτρα πυροπροστασίας; Δηλ. οι καλλιεργούμενες εκτάσεις αντιστοιχίζονται στο πεδίο εφαρμογής α3. "Πεδινές χορτολιβαδικές εκτάσεις" ή όχι;

- Είχα καταλάβει πως όχι, δηλαδή με τα ως άνω δεδομένα, είτε υπάρχει κατοικία είτε όχι δεν απαιτείται τεχνική έκθεση.

(Αν η καλλιεργούμενη έκταση βρίσκεται σε απόσταση 300μ ή εντός δασικής έκτασης απαιτείται.)

Οι χορτολιβαδικές είναι δασικές εκτάσεις

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 λεπτά πριν, tettris said:

Οι καλλιεργούμενες είναι/θεωρούνται (και) χορτολιβαδικές; Αυτό δεν γνωρίζω.

Λάθος μου... είδα το χορτολιβαδικές.

Οι καλλιεργούμενες όχι.

Ότι βλέπεις στους δασικούς χάρτες

Edited by GregDel
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα ένα ακίνητο με κατοικία μέσα σε καλλιεργούμενη έκταση δεν εμπίπτει στον νέο νόμο, αλλά  διέπεται από την 9η Πυροσβεστική Διάταξη (ΦΕΚ 1923/Β/2021). Για αυτά τα ακίνητα δηλώνεται κάτι στη νέα πλατφόρμα;

(Συγνώμη αν είναι περιττές οι ερωτήσεις, διότι δεν έχω διαβάσει ακόμα ολοκληρωμένα τις διατάξεις, όπως την τελευταία εγκύκλιο που παρέθεσες σε προηγούμενη ανάρτηση)

Εdit: Νομίζω το 

Quote

Ότι βλέπεις στους δασικούς χάρτες

είναι η πολύτιμη πληροφορία που έψαχνα. Άρα αυτά που είναι εντός ή 300μ από τις περιοχές στους δασικούς χάρτες κοιτάμε.

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tettris said:

@kfilΦοβερός!! Πριν καλομελετήσω και επανέλθω, επειδή έχω μια αμφιβολία η ερώτηση είναι η εξής (επειδή δεν την έθεσα με σαφήνεια):

Αν ακίνητο με κατοικία δεν βρίσκεται εντός ή 300μ. από δασική έκταση, αλλά βρίσκεται εντός καλλιεργούμενης έκτασης, απαιτείται τεχνική έκθεση και μέτρα πυροπροστασίας; Δηλ. οι καλλιεργούμενες εκτάσεις αντιστοιχίζονται στο πεδίο εφαρμογής α3. "Πεδινές χορτολιβαδικές εκτάσεις" ή όχι;

- Είχα καταλάβει πως όχι, δηλαδή με τα ως άνω δεδομένα, είτε υπάρχει κατοικία είτε όχι δεν απαιτείται τεχνική έκθεση.

(Διαφορετικά αν η καλλιεργούμενη έκταση βρίσκεται σε απόσταση 300μ ή εντός δασικής έκτασης απαιτείται.)

Τα 300μ είναι από την άκρη του ακινήτου (σαν ακίνητο στον νόμο ορίζεται το οικόπεδο με τυχόν κτίσματα) και όχι από το οίκημα.Έτσι αν η άκρη του κτήματος είναι στα 280 μ αλλά το οίκημα στα 350 τότε απαιτείται. Εντός των 300μ (πάντα από την άκρη του κτήματος )  αν δεν υπάρχει οίκημα εντός του κτήματος τότε δεν απαιτείται. Επίσης δεν απαιτείται αν σε καλλιεργούμενο χώρο το οίκημα είναι βοηθητικό για τα εργαλεία,υλικά κ.λ.π

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι! Ωστόσο η ακριβής ερώτηση ήταν αν οι καλλιεργούμενες εκτάσεις (που βρίσκονται μακριά από δασική έκταση για να γίνω σαφής), μόνο και μόνο επειδή έχουν βλάστηση (δενδρώδεις καλλιέργειες, χόρτα, κλπ) είναι υποψήφια για πυροπροστασία με τον τελευταίο νόμο όταν έχουν μέσα κτίριο κατοικίας ή πρέπει να τηρούνται άλλα μέτρα με βάση παλιότερες διατάξεις.

Την απάντηση μου την έδωσε ο GregDel και είναι "Όχι, ακολουθούν άλλες διατάξεις". Για αυτά τα κτήματα όμως δηλώνουμε κάτι σε πλατφόρμα ή αλλού; Νομίζω πάλι όχι.

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, tettris said:

Οι καλλιεργούμενες είναι/θεωρούνται (και) χορτολιβαδικές; Αυτό δεν γνωρίζω.

Όχι.

Χορτολιβαδικές είναι οι εκτάσεις που καλύπτονται διαχρονικά από μικρά φυτά με ξυλώδη κορμό.

Πχ. οι γεωργοί καλλιεργούν συστηματικά κοφτολίβαδα, που αφορά συστηματική καλλιέργεια μη ξυλωδών φυτών.

Εντούτοις, υπάρχουν περιπτώσεις δάσωσης γεωργικών γαιών, δηλαδή καλλιέργειας δασικών ειδών σε αρόσιμες εκτάσεις.

@kfil

Παράθεση

Και επειδή αυτές οι εκτάσεις είναι μεγάλες με πιθανά κτίσματα μέσα φανταστείτε να πρέπει να χτιστεί τσιμεντένια μάντρα 1.00 μ ύψος σε μήκος 300,400 κ.λ.π μέτρα!!!!

Νομίζω ότι αυτό το μέτρο είναι -με διαφορά- το δυσχερέστερο, ειδικά για την τσέπη των πολιτών.

 

@tettris

Παράθεση

Άρα ένα ακίνητο με κατοικία μέσα σε καλλιεργούμενη έκταση δεν εμπίπτει στον νέο νόμο, αλλά  διέπεται από την 9η Πυροσβεστική Διάταξη (ΦΕΚ 1923/Β/2021). 

Εφόσον καλύπτει τις προϋποθέσεις της εγκυκλίου (αποστάσεις κλπ), εμπίπτει στο νέο νόμο. Από το νόμο εξαιρούνται οι αποκλειστικά καλλιεργούμενες εκτάσεις κι όσες από εκείνες διαθέτουν αποθηκευτικά κτίσματα και μόνον.

Αυτό που αλλάζει σε καλλιεργούμενες εκτάσεις με δέντρα είναι η πιθανή μεταβολή της πύκνωσης φύτευσης στη Ζώνη Προστασίας 3. Δηλαδή, θα επιτρέπεται να διατηρούνται δέντρα σε πυκνή φύτευση έπειτα από συγκεκριμένη απόσταση από το κτίριο.

Τέλος, στην περιγραφή του ακινήτου θα πρέπει να γίνεται περιγραφή των γειτονικών ακινήτων. Οι ζώνες προστασίας του ακινήτου μας θα εκτείνονται (σε περίπτωση ανεπάρκειας χώρου) στα γειτονικά αυτά ακίνητα. Έτσι, κάθε μηχανικός θα πρέπει να καθορίζει και τις ζώνες προστασίας γειτονικών ακινήτων εντός της ιδιοκτησίας που μελετά. Το πρόβλημα είναι ότι θα πρέπει να υπάρχει συνεννόηση μεταξύ μηχανικών, ώστε να ταιριάζουν μεταξύ τους οι ζώνες προστασίας σε οριακές περιπτώσεις. 

Edited by Παπλωματούχος Μηχανικός
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.