Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Καλημέρα.

Η ΟΑ σου σου δείχνει δυο διαμερίσματα πχ 60 και 60.

Εσύ πας και βλέπεις το δικό σου 60, και το άλλο πχ να είναι 30 και 30?Χωρίς να πατάει κανένα ΚΧ?

 

ΥΓ: Αφού εσένα το δικό σου είναι εκεί που πρέπει και όσο πρέπει τα άλλα δυο τι σε ενδιαφέρουν???

Μαλλον δεν ηταν καθαρο αυτο που εγραψα...

Η ΟΑ δειχνει δυο διαμερισματα, ας πουμε 60 και 60.

Εγω παω και βλεπω το δικο μου 30 και δυο πορτες διπλα αντι για μια που ειναι τα αλλα 90

Link to comment
Share on other sites

Μια διαμερισμάτωση που θα μπορέσουν να την χρησιμοποιησουν και οι τρεις. Προσοχή να μην παραβιαζονται Κ/Χ

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

'Εχω μια βεβαίωση μηχανικού που με έχει λίγο προβληματίσει. Το διαμέρισμα είναι ελάχιστα μικρότερο στις διαστάσεις του αλλά μέσα στα ανεκτά όρια.[ υπαγεσαι  το  αρθρο  81  παρ. 2]

'Εχω 2 κύριους προβληματισμούς όμως :

Καταρχήν ο φωταγωγός της πολυκατοικίας είναι κατά τι μεγαλύτερος εις βάρος του διαμερίσματός μου (περίπου 8-10cm). Αυτό το δηλώνουμε? Ως διαμερισμάτωση ή αδιαφορούμε? 

[ναι, η επεκταση από κοινοχρηστα σε ΟΙ δεν επηρεαζει

Αν και, οπως φαινεται, εχεις και εδω επιχειρημα απο το 81 παρ. 2]

 

Υπάρχουν εσωτερικές διαρρυθμίσεις οι οποίες φαίνονται στην κάτοψη της σύστασης αλλά όχι σε αυτή της Πολεοδομίας. Συγκεκριμένα η κουζίνα έχει μεταφερθεί στη θέση της τουαλέτας και τουμπάλιν . Αν θέλαμε να το δηλώσουμε για να μην αναγράψουμε στη βεβαίωση πως υπάρχουν αυτές οι διαρρυθμίσεις μην τυχόν χαλάσει η μεταβίβαση πως θα το κάνατε? Και τι αμοιβή θα ζητάγατε για κάτι τέτοιο? Το διαμέρισμα έχει επιφάνεια 50,00τ.μ. αλλά όλος ο όροφος περίπου 400,00τ.μ.

 

οι  εσωτερικες διαρρυθμισεις υπαγονται πλεον στο αρθρ 100 παρ. 14

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Αρα δεν είσαι σωστός ως προς τα τμ σου.Είσαι μικρότερος. Αν δεν έχεις σχέση με τους άλλους, άρα εννοώ να είναι όλοι πελάτες σου ή κάτι άλλο ,έχουμε πει και προηγούμενα ότι μπορείς να δώσεις βεβαίωση. Εγώ βέβαια(όταν ήμουν μικρότερη ως προς την άδεια επί 4178) είχα κάνει διαμερισμάτωση.

Όμως όπως είπε και ο karanus Πρόσεξε τους ΚΧ....

Link to comment
Share on other sites

 

'Εχω μια βεβαίωση μηχανικού που με έχει λίγο προβληματίσει. Το διαμέρισμα είναι ελάχιστα μικρότερο στις διαστάσεις του αλλά μέσα στα ανεκτά όρια.[ υπαγεσαι  το  αρθρο  81  παρ. 2]

'Εχω 2 κύριους προβληματισμούς όμως :

Καταρχήν ο φωταγωγός της πολυκατοικίας είναι κατά τι μεγαλύτερος εις βάρος του διαμερίσματός μου (περίπου 8-10cm). Αυτό το δηλώνουμε? Ως διαμερισμάτωση ή αδιαφορούμε? 

[ναι, η επεκταση από κοινοχρηστα σε ΟΙ δεν επηρεαζει

Αν και, οπως φαινεται, εχεις και εδω επιχειρημα απο το 81 παρ. 2]

 

Υπάρχουν εσωτερικές διαρρυθμίσεις οι οποίες φαίνονται στην κάτοψη της σύστασης αλλά όχι σε αυτή της Πολεοδομίας. Συγκεκριμένα η κουζίνα έχει μεταφερθεί στη θέση της τουαλέτας και τουμπάλιν . Αν θέλαμε να το δηλώσουμε για να μην αναγράψουμε στη βεβαίωση πως υπάρχουν αυτές οι διαρρυθμίσεις μην τυχόν χαλάσει η μεταβίβαση πως θα το κάνατε? Και τι αμοιβή θα ζητάγατε για κάτι τέτοιο? Το διαμέρισμα έχει επιφάνεια 50,00τ.μ. αλλά όλος ο όροφος περίπου 400,00τ.μ.

 

οι  εσωτερικες διαρρυθμισεις υπαγονται πλεον στο αρθρ 100 παρ. 14

 

14. Σε περίπτωση διαφορετικής διαρρύθμισης διακεκριμένης αυτοτελούς οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας, υφίσταται απαλλαγή από την υποχρέωση καταβολής παραβόλου και ενιαίου ειδικού προστίμου, αλλά ο ενδιαφερόμενος υποχρεούται να ενημερώσει το σχετικό φακέλου της άδειας για τη συντελεσθείσα αλλαγή διαρρύθμισης κατά τη σύνταξη της ταυτότητας κτιρίου.

 

Οκ το παραπάνω όμως κάπου θυμάμαι να είχα διαβάσει πως όταν υπάρχει διαφορετική διαρρύθμιση πρέπει να το αναγράφει ο μηχανικός στη Βεβαίωσή του. Έχω άδικο?

Link to comment
Share on other sites

αυτο

ισχυε  με τον 4178

όπως το  ειχε προτεινει  ο παυλος

[με τις καλησπερες μου]

 ωστε να εχει και κατοψη "τελικη"

 

Σημερα το αρθρο ειναι διαφορετικο.

Ακομα και αν βαλεις την σωστη κατοψη, σε παραπεμπει  "μετα"  και κάποτε  και χωρις ιδιαιτερο λογο

στην ταυτοτητα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

M.S.+   adadim

Αυτό που λέει ο Παύλος το θεωρώ πολύ σωστό και "έξυπνο"

Βάλτε μια διαμερισμάτωση η μία ΛΠ, για να έχετε επικαιροποιημένη κάτοψη για κάθε χρήση.

Θα χρειαστεί σίγουρα κάποια στιγμή, βλέπε εξοικονομώ , μεταβίβαση, ενοικίαση και ποιός ξέρει τι άλλο....

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

To θέμα όμως είναι πως εκτός από τις εσωτερικές διαρρυθμίσεις δεν έχω καμία άλλη παρανομία. Το μόνο που υπάρχει επιπλέον είναι η επέκταση του φωταγωγού εις βάρος του εξεταζόμενου διαμερίσματος. Οπότε τι ? Διαμερισμάτωση ? Και αν ναι με σύμφωνη γνώμη της πολυκατοικίας?

Link to comment
Share on other sites

Η επεκταση κοινοχρηστων σε βαρος σου δεν αποτελει αυθαιρεσια για σενα.

Ούτε  εχεις διαμερισματωση.

 

Και, αν εχεις διαφορετικη διαρρυθμιση,  δειχνεις  πώς ειναι η σημερινη κατασταση

και αντιγραφεις στις παρατηρησεις την παρ. 14 του αρθρου 100

 

[το οποιο -πρεπει να - ειναι μεσα στα υπο ανακατασκευη και επιστροφη στην  απλη και σωστη διατυπωση που ειχε στον 4178...

θα  δουμε..

Εξη μηνες επιδιορθωνουν το νομο..

 

Δεν μπορει...καποια στιγμη θα δουμε και τροποποιησεις και εγκυκλιους...]

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Δημήτρη . Να δω πότε επιτέλους θα έρθει η τροποποίηση του νόμου μαζί με την παράταση... μπας και ξεκαθαρίσουν τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.