Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άνοιγμα κλειστών επαγγελμάτων


Anastasia

Recommended Posts

η κουβεντα δεν γινεται για επαγγελματικα δικαιωματα.

 

Μα βρε howark roark στα επαγγελματικά δικαιώματα καταλήγει το όλο θέμα. Στο δικαίωμα άσκησης νομοθετικά ρυθμιζόμενου επαγγέλματος.

 

Παρεμπιπτόντως, σας προτείνω να διαβάσετε το παρακάτω άρθρο που δημοσιεύτηκε στο ΕΘΝΟΣ. Είναι αποκαλυπτικό για το τι πρόκειται να συμβεί σε λίγο καιρό και για το περιβόητο Π.Δ. που έρχεται. Αξίζει τον κόπο γιατί απαντάει και σε κάποια ερωτήματα που τέθηκαν.

 

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&tag=8777&pubid=4742855

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 516
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το διαβασα το δημοσιευμα.

 

θα δεις οτι λεει αυτο ακριβως που γραφω.

 

θεσμοθετειται "παντοδυναμος" φορεας αναγνωρισης. και απαιτειται διετης πρακτικη στην ελλαδα (σωστοτατο) ή εξετασεις (λαθος για μενα αν ειναι προφορικες στυλ ΤΕΕ) ή τριετης εξασκηση στο εξωτερικο (τεραστιο λαθος επισης γιατι αλλα τα πορτοκαλια κι αλλα τα καρυδια)

 

εμενα σαν λογικη δεν μπορω να πω οτι με ενοχλει κατι απο αυτα που διαβαζω. πώς θα εφαρμοστουν δεν ξερω.

 

με προβληματιζει αγαπητε μου ομως το κοντοφθαλμον του σκεπτικου σου. Και ομολογώ οτι τώρα αντιλαμβανομαι καποιες παρατηρησεις του φιλτατου zavi - κοιτατε το δεντρο και χανετε το δασος οι των ΤΕΙ.

 

Δηλαδη εχετε κολλησει στα δικαιωματα (να που θα τα αποκτησετε τα πολυποθητα), και δεν βλεπετε οτι εδω θα γινει σε 2-3 χρονια το απολυτο μπαχαλο, με χιλιαδες μηχανικους να ασκουν το ιδιο επαγγελμα.

Link to comment
Share on other sites

Howard απλά να διορθώσω ότι οι εξετάσεις ορίζονται ως γραπτές.

Να σημειώσω πως οι δικηγόροι κάνουν και πρακτική άσκηση και δίνουν εξετάσεις γραπτές για να πάρουν την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος

Link to comment
Share on other sites

το διαβασα το δημοσιευμα.

 

θα δεις οτι λεει αυτο ακριβως που γραφω.

 

θεσμοθετειται "παντοδυναμος" φορεας αναγνωρισης. και απαιτειται διετης πρακτικη στην ελλαδα (σωστοτατο) ή εξετασεις (λαθος για μενα αν ειναι προφορικες στυλ ΤΕΕ) ή τριετης εξασκηση στο εξωτερικο (τεραστιο λαθος επισης γιατι αλλα τα πορτοκαλια κι αλλα τα καρυδια)

 

εμενα σαν λογικη δεν μπορω να πω οτι με ενοχλει κατι απο αυτα που διαβαζω. πώς θα εφαρμοστουν δεν ξερω.

 

με προβληματιζει αγαπητε μου ομως το κοντοφθαλμον του σκεπτικου σου. Και ομολογώ οτι τώρα αντιλαμβανομαι καποιες παρατηρησεις του φιλτατου zavi - κοιτατε το δεντρο και χανετε το δασος οι των ΤΕΙ.

 

Δηλαδη εχετε κολλησει στα δικαιωματα (να που θα τα αποκτησετε τα πολυποθητα), και δεν βλεπετε οτι εδω θα γινει σε 2-3 χρονια το απολυτο μπαχαλο, με χιλιαδες μηχανικους να ασκουν το ιδιο επαγγελμα.

 

Πριν σου απαντήσω, θα ήθελα, αφού το είπες, να μου εξηγήσεις με σαφήνεια γιατί λες ότι αυτά που λέω εγώ ή συνάδελφοι των ΤΕΙ είναι "κοντόφθαλμες" αξιολογήσεις. Διότι όλα αυτά τα έχουμε επισημάνει εδώ και πολύ καιρό και είναι από χρόνια γνωστά. Άλλοι είναι αυτοί που νομίζουν ότι ζούμε στη δεκαετία του 70 και είπαν πως η απάντηση σε όλες αυτές τις εξελίξεις θα είναι μια γιγαντιαία δικαστική εκστρατεία κατά των πάντων. Το δάσος το κοιτάμε μια χαρά, 26 χρόνια τώρα που μας στερούν το δικαίωμα εργασίας στην ίδια μας τη χώρα. Περιμένω όμως να μου απαντήσεις πρώτα και να το κάνεις με σαφήνεια.

Link to comment
Share on other sites

φίλτατε εγώ στην κουβέντα των δικαιωμάτων σας δεν θα εμπλακώ. έχω τις απόψεις μου και τις κρατω για μενα, και στη τελική ό,τι μπορείτε να κάνετε για αυτό που νομίζετε οτι σας συμφέρει, εγώ δεν πιστεύω σε εχθρούς και φίλους στη ζωή μου, και αβουλο προβατακι του ΤΕΕ δεν είμαι.

 

Άλλη ειναι η παρατήρησή μου. Βλέπω οτι εσείς χαίρεστε που θα γίνει η απόκτηση επαγγελματικων δικαιωμάτων στην Ελλάδα "ευκολη" απο σπόντα, ενω εγω τρομάζω γιατι βλεπω οτι πρωτον, το επιπεδο των μηχανικων θα πεσει, δευτερον, μαζι με το επιπεδο θα πεσει και το τιμολογιο, και τριτον, οδευουμε ολοταχως στον αφανισμο των ελευθερων επαγγελματιων σε ολα τα επαγγελματα, μονο δικηγορικα γραφεια, μονο κατασκευαστικες εταιρείες κτλ

 

αυτα για μενα ειναι σοβαροτερα απο το δικο σας προβλημα, της "αδικιας" ή οπως αλλιώς το εκλαμβανετε.

 

και για να μην παρεξηγηθώ, το επιπεδο των μηχανικων δεν θα πεσει απαραίτητα απο τους των ΤΕΙ όσο από τους εκ του εξωτερικου οι οποίοι με κοστος ζωης στην τιμισοαρα 100 ευρω το μηνα, εδω θα τα σφαζουν και θα τα μαχαιρωνουν ΟΛΑ με 500 ευρω και για να γινουμε ανταγωνιστικοι οι υπολοιποι (και εσεις) θα τα κανουμε ολα φασον και αρπακολα.

 

ΑΥΤΟ ειναι η συνεπεια της πρακτικης εφαρμογης της οδηγιας μπολκενσταιν. Αν ειχε εφαρμογη στην ευρωπη των 15 θα ηταν οντως βοηθητικη του ανταγωνισμου, στην ευρωπη των 25 με τις τεραστιες ανισοτητες ειναι απλα μια μεγαλειωδης μακακια. Και εσεις χαιρεστε. Αυτη ειναι η ενσταση μου φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Οφείλω μια άμεση απάντηση ξεκινώντας με το εξής : Έχεις πολύ λάθος σε αυτή σου την "αίσθηση" και θα σου εξηγήσω αμέσως γιατί. Απορώ μάλιστα πως σου δημιουργήθηκε.

 

Σε διαβεβαιώ λοιπόν ότι τρομάζουμε πιο πολύ από εσένα για τους ίδιους λόγους αλλά και για μερικούς ακόμα που δεν εκτίμησες πριν βιαστείς να πεις ότι "χαιρόμαστε" :

 

 

1. Τα ΤΕΙ και οι απόφοιτοί τους ΔΕΝ έχουν κανένα λόγο να χαρούν που τα κολέγια και η κάθε σχολή θα αναγνωρίζεται ως κλαδος ΠΕ (πανεπιστημιακός) ενώ εμείς θα παραμείνουμε στην πιο υποβαθμισμένη κατηγορία ΤΕ. Κατά συνέπεια αν κάποιοι βαλλόμαστε πρώτοι από αυτές τις εξελίξεις είμαστε εμείς που θα βρεθούμε σε δυσμενέστερη θέση έναντι όλων αυτών που περιγράφεις.

 

2. Τα επαγγελματικά δικαιώματα των ΤΕΙ δεν απονέμονται από το ΤΕΕ όπως συμβαίνει με τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων εξωτερικού και κατά συνέπεια των κολεγίων. Τα επ. δικαιώματα των αποφοίτων ΤΕΙ είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ, καθορίζονται ανεξάρτητα, με Π.Δ. και δεν έχουν καμιά σχέση με επαγγελματικές ενώσεις κλπ.

Άρα η εύκολη και από σπόντα, απονομή επ. δικαιωμάτων στους χιλιάδες αποφοίτους κολεγίων ή εξωτερικού δεν μας χαροποιεί καθόλου. Επιπροσθέτως, δεν έχουμε κανένα λόγο να χαιρόμαστε, διότι τα επ. δικαιώματα που θα παίρνουν όλοι αυτοί, όντας κλάδου ΠΕ, θα είναι απεριόριστα ενώ εμάς, όταν κι αν εκδοθούν θα έχουν ΠΑΛΙ περιορισμούς, οπότε πάλι θα υστερούμε.

 

 

3. Καθόλου δεν χαιρόμαστε που τα κολέγια και όλες αυτές οι σχολές θα αναγνωριστούν ως Πανεπιστήμια και καμιά χαρά δεν έχουμε που απόφοιτοι αμφιβόλου ποιότητος με 3 έτη σπουδών θα βρεθούν στην Ελλάδα με δικαίωμα υπογραφής στα πάντα διότι όπως λες και εσύ θα υπάρξει μοιραία υποβάθμιση της ποιότητας και χάος. Υπενθυμίζω ότι ταυτόχρονα εμείς παραμένουμε σε επαγγελματική ομηρία 26 χρόνια και ακόμα περιμένουμε. Βλέπεις λόγο για να χαιρόμαστε ?

 

4. Όλα αυτά όμως τα έχουμε επισημάνει όπως σου είπα. Τιςι ευθύνες για την επικείμενη πραγμάτωση των φόβων σου (μας) και τις όποιες "κοντόφθαλμες" λογικές μην τις εντοπίζεις σε μένα ή στα ΤΕΙ. Εμείς ΜΟΝΟ να χάσουμε έχουμε από την αναγνώριση των κολεγίων. Το αίτημα μας για επ. δικαιώματα είναι χρόνιο, από τα μέσα της δεκαετίες του 80' που εκκρεμεί το θέμα, δεν το ανακαλύψαμε τώρα λόγω των συγκυριών με τα κολέγια. Απλά πλέον γίνεται πολύ πιο επιτακτικό και ανάγεται σε θέμα επιβίωσης, αν μπορείς να το αντιληφθείς.

 

Αν κάποιοι χαίρονται θα τους δούμε όλοι μαζί σε λίγο καιρό. Και τότε θα έχουμε ξανά μια ενδιαφέρουσα κουβέντα γιατί αυτοί οι "κάποιοι" δεν θα προέρχονται από τα ΤΕΙ, αλλά από αυτούς που σήμερα φωνάζουν και ωρύονται ΜΟΝΟ (κράτα αυτό το "μόνο") για τα ΤΕΙ και αρκούνται σε ήπιες δηλώσεις για τα κολέγια, αν και εφόσον ερωτηθούν.

 

Οφείλω τέλος να παρατηρήσω ότι ο δικός σου τρόμος έχει πλέον μεταφερθεί στο επίπεδο που περιγράφεις διότι μια χαρά έχεις τακτοποιήσει την επαγγελματική σου ταυτότητα και τα επαγγελματικά σου δικαιώματα και οι ανησυχίες σου περιορίζονται στο τι θα γίνει με το επίπεδο των μηχανικών από το εξωτερικό (κολέγια), την ποιότητα των Υπηρεσιών και όλα αυτά που προβληματίζουν και μένα και όλους νομίζω..

Εμείς όμως έχουμε ακόμα μια ανησυχία πιο άμεση και πιο επιτακτική από αυτή. Τι θα γίνει με τις ζωές μας και την επαγγελματική μας πορεία που δεν μπορούμε να υπογράψουμε τίποτα στην ίδια μας τη χώρα σε ένα τοπίο που όπως φαίνεται θα είναι άκρως ανταγωνιστικό.

 

Επίσης, καλό θα ήταν να ξαναδιαβάσεις κάτι που ο ίδιος έγραψες εδώ και με το οποίο συμφωνώ :

http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=91354&postcount=27

Link to comment
Share on other sites

Άλλη ειναι η παρατήρησή μου. Βλέπω οτι εσείς χαίρεστε που θα γίνει η απόκτηση επαγγελματικων δικαιωμάτων στην Ελλάδα "ευκολη" απο σπόντα, ενω εγω τρομάζω γιατι βλεπω οτι πρωτον, το επιπεδο των μηχανικων θα πεσει, δευτερον, μαζι με το επιπεδο θα πεσει και το τιμολογιο, και τριτον, οδευουμε ολοταχως στον αφανισμο των ελευθερων επαγγελματιων σε ολα τα επαγγελματα, μονο δικηγορικα γραφεια, μονο κατασκευαστικες εταιρείες κτλ

 

Κοίτα φίλε,μην πολυτρομάζεις διότι αυτό γίνεται ήδη εδώ κ κάποια χρονάκια,σε μικρότερη κλίμακα.

 

Το πολύ-πολύ να μαζεύεται κάθε καρυδιάς καρύδι εκεί όπου υπάρχει δουλειά,με σκοτωμένο μισθό.Τί άλλο να γίνει δηλαδή όταν υπάρχει υπερπροσφορά?Θα μεταμορφωθούμε όλοι σε ακρίδες.Θα πηγαίνουμε μαζικώς εκεί όπου υπάρχει δουλειά κ μόλις τελειώνει η δουλειά θα φεύγουμε όπως-όπως.Αυτό γίνεται στα ΗΑΕ από τις περισσότερες εταιρείες ήδη,αυτό γίνεται τώρα στο Yunanistan βλέπε ΠΑΘΕ κ Ιόνια,αυτό γίνεται worldwide....Μόνο που συζητάμε για μεγάλες δουλειές βεβαίως-βεβαίως.

 

Παρένθεση:πήρε η κοινοπραξία της Dragados κομμάτια της Ιόνιας κ ήρθαν εδώ να στηθούν οι άνθρωποι με Ισπανούς.Προσέλαβαν κ μερικούς Διευθυντάδες Έλληνες κ αποφάσισαν να φέρουν Ισπανικά teams.Τους λένε όμως οι Έλληνες:''τρελλοί είστε?Αφού εδώ κοστίζουν τσάμπα οι έλληνες''.Λένε αυτοί ''αλήθεια?Αφού με το ΙΚΑ κοστίζουν πολλά!'' κ απαντάνε οι Διευθυντάδες:''Ποιό ΙΚΑ?Παροχή υπηρεσιών δουλεύουμε εδώ,είναι bargain το situation,πιστέψτε μας!!!'' κ έτσι δεν χρειάστηκε να έρθουν τα ισπανικά teams,έκατσαν στη Μαδρίτη να πίνουν cervezzas κ ψητό ταύρο.Αν όμως δεν συνέφερε,θα έρχονταν,γιατί να μην έρθουν?

Κλείνει η παρένθεση....

 

Οι μικρές δουλειές θα παραμείνουν για τους μικρούς,να έχουν κ αυτοί να φάνε το παντεσπάνι τους...:lol:

 

Σιγά μην διαλέξω για σύμβουλο Αρχιτέκτονα από Σλοβενία για τις ''μεγάλες'' μπίζνες που έχω...:lol:

Για τις μεγάλες όμως,ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ...Ο λιβανέζος head manager κοστίζει 6.000 ευρώ/μήνα,τη στιγμή που ο ΈΛλληνας κοστίζει 20.000 ευρώ/μήνα.Οπότε όταν ο Σείχης κάνει παζάρια,πώς αλλιώς θα μειωθεί το κόστος στο Blue City στο Ομάν?Θα κάνουν μπίζνες οι λιβανέζοι βεβαίως-βεβαίως.Τώρα απλά αυτό έρχεται κ επίσημα στο Europe,μετά το Asia.

 

Τί δουλειά δηλαδή έχουν τόσοι Γερμανοί κ Γάλλοι στην ΕΛευσίνα για ΠΑΘΕ?Τόσο πολύ μας έλειπε το management ή το know-how μη χέσω?Που γίνονται συσκέψεις επί συσκέψεων για το ποιά πρότυπα θα χρησιμοποιηθούν για εφαρμογή στην κατασκευή?Τα Γερμανικά?Τα Αμερικάνικα?Τα Ελληνικά?Κ πλήρωνε μετά εσύ διόδια για να τους επιβραβεύσεις που συσκέπτονται....:lol: Πλήρωνε επίσης μεταφραστές μελετών...αυτό είναι κ το πιό αστείο!

 

Έτσι λοιπόν έχουμε ένα καινούριο species πάνω στον πλανήτη Γη:τον επαγγελματία-ακρίδα ή αλλιώς grasshoperman-engineer! :lol:

 

Την καλησπέρα μου σε όλους!!!!

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι φιλε μου αλλα εχω μια μικρη φοβια για τα μικρα εργα και αυτη εχει να κανει με το ελλαντα

 

εξηγουμαι: στην αγγλια πχ που ζουσα εγω, ή στην αμερικη που εχω περασει καιρο, ο ιδιωτης έχει την ελαχιστη παιδεια που απαιτειται για να γνωριζει οτι για το σπιτι του χρειαζεται να προσλαβει αρχιτεκτονα για την μελετη και μια εταιρεια (πιστοποιημενη) για να το κατασκευασει.

 

στην ελλαδα δεν ισχυει τιποτα απο τα παραπανω. αγωνα καθημερινο κανουμε να εξηγησουμε τα αυτονοητα. αλλη χωρα που να σε ρωτανε "δηλαδη τι κανει ο αρχιτεκτονας?" δεν υπαρχει.

 

Στη χωρα λοιπον της αρπαχτης, της ασχετοσυνης και της αυτεπιστασιας φοβαμαι οτι και το συνηθες στο εξωτερικο μικρο κομματι της πιτας θα χαθει απο τις κατασκευαστικες, οπου εκει που σημερα εχουν 5 μηχανικους και 2 σχεδιαστες, αυριο θα εχουν 15 μηχανικους απο σοφια, τιρανα, βελιγραδι, βουδαπεστη, τιμισοαρα, βουκουρεστι κλπ) με εναν ελληνα να εξηγει για ΓΟΚ και πολεοδομιες, και μας βλεπω το μονο που μας μενει να κανουμε να ειναι να γυρναμε στις πολεοδομιες (εσεις, εγω θα το γυρισω στη ζωγραφικη)

 

γιαυτο φωναζω για τις ελαχιστες αμοιβες.

Link to comment
Share on other sites

Μη μου αγχώνεσαι....

 

Θα κάνουμε καλές μπίζνες,με τις γυναίκες τους!Θα τους αφήσουμε αυτούς να χτυπάνε τα 15ωρα στο γραφείο του μεγαλομηχανικού κοιλαρά που είναι κουμπάρος του Υπουργού κ θα κανονίζουμε κονέ κ μασάζ μέσω internet.Τόσο που θα δουλεύουν αυτοί,δεν νομίζω να έχουν κ πρόβλημα!!!

 

:lol:

 

Υπάρχει φως στο τούνελ,απλά βάλε το ελληνικό σου dna να λειτουργήσει!!!:lol:Ξέχνα τις ευρωπαικές σου επιρροές,όλα αυτά ήταν ένα illusion!!!:lol: Πάει,πέρασε!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.