Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια λειτουργίας καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος (εστιατόρια κλπ)


Recommended Posts

Στην προεγκριση.

Μετα θα ζητηθει χρησεις γης απο ΥΔΟΜ. Τοπογραφικο με προδιαγραφες ΥΔΟΜ-συμβολαιο αγορας τα μονα δικαιολογητικα. Δεν θα εξετασθει πολεοδομικη νομιμοτητα κτισματος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 412
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια.

σχετικά με τις αλλαγές που έχουν γίνει σωστά σκέφτομαι ότι δεν θα υπάρξει κάπου κόλλημα; αφού ουσιαστικά το μόνο που μπορεί να αλλάζει είναι η αποχέτευση.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι, μιας και δεν μπορεσα να μιλησω σημερα με το υγειονομικο λογω απουσιας του υπαλληλου....

Υπαρχουν καποιες προδιαγραφες για τα αποδυτηρια προσωπικου? Ελαχιστο χωρος, μεγεθος ερμαριων, αν μπορει ο χωρος αυτος να ενσωματωθει στον προθαλαμο της τουαλετας κτλ κτλ. Οσοι εχετε ασχοληθει φετος με αδεια καταστηματος τι εμπειρια ειχατε επι του θεματος αυτου?

Πριν στειλω σχεδια θα μιλησω με τον υπαλληλο, ελπιζω δευτερα, αλλα θελω να παρω μια πρωτη "κρυαδα" σχετικα με το τι ζητα η υπηρεσια

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

απο όσο θυμάμαι τα αποδυτήρια πρεπει να ειναι ξεχωριστα....και οι τουαλετες αυτων ξεχωριστες.

 

για διαστάσεις δεν θυμαμαι....

Link to comment
Share on other sites

Σταυρο καταλαβα.... Θα σιγουρευτω την δευτερα ελπιζω, σχετικα με διαστασεις κτλ. Εχω ενημερωσει τον ανθρωπο για το τι λεει η νεα διαταξη, οταν σιγουρευτω τι πρεπει να γινει θα τον ενημερωσω

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

 προσωπικά

σε όλες τις βιοτεχνίες που έχω κατασκευάσει

τα αποδυτήρια τα έβαζα στους προθαλάμους WC προσωπικού

χωρίς κανένα πρόβλημα

(για τα καταστήματα δεν ξέρω-δεν διάβασα τον νέο κανονισμό)

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει διαφορά στα βιοτεχνικά σε σχεση με τα εργαστηρια και χωρους συναθροισης κοινου (κεντρα διασκεδασης κλπ).

τελευταιο που έκανα στη Δ.Μακεδονια το εκει υγειονομικο μου τα ζητουσε ξεχωριστα

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι η παλια υγειονομικη διαταξη του 1983 αντικατασταθηκε απο την τελευταια που βγηκε το 2012. απλα στην τελευταια δεν υπαρχουν παραρτηματα οπως στην παλια αναλυτικα με τις διαστασεις των χωρων που χρειαζεται καθε καταστημα. μηπως αυτα τα παραρτηματα συνεχιζουν να ισχυουν και με την νεα διαταξη? γιατι ειδικα εμεις οι νεοι που ασχολιομαστε πρωτη φορα με αδειες λειτουργιας πως θα ξερουμε τι χρειαζεται καθε χωρος. το λεω για να μη ρωταμε συνεχεια τον προυσταμενο στο υγειονομικο.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Για ενα μπουσουλα στο περιπου ισχυουν οι παλιες απαιτησεις, εννοω πχ οτι για καταστημα που παλια απαιτουσε 15 τ.μ. δεν μπορεις εσυ να πας με 8-10... βεβαια καλο ειναι πριν την καταθεση σχεδιων να μιλαμε με το υγειονομικο για να αποφευγουμε παρεξηγησεις και καθυστερησεις στην αδειοδοτηση.

 

Επι αυτου που ρωτησα, το οικειο υγειονομικο μου ειπε οτι ζητουν για αποδυτηρια ενα σαφως διαχωρισμενο χωρο, εκτος προθαλαμου κτλ, στην περιπτωση μου (σουπερμαρκετ) μπορει να βρισκεται εντος της αποθηκης. Να υπολογιζετε 1 τ.μ. ανα εργαζομενο, ο καθε εργαζομενος να εχει το ντουλαπακι του, ο χωρος να εχει κανονικα πορτα... μπορει να ειναι κανονικα χτισμενος ή διαμορφωμενος με γυψοσανιδες κτλ.

 

Ξανα, να μιλατε με το υγειονομικο της περιοχης σας. Μπορει να ζητουν ελαφρως διαφορετικα πραγματα απο περιοχη σε περιοχη.

 

Την καλημερα μου

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τελικα οι χρησεις γης απο την πολεοδομια δεν ζητουνται πλεον οπως φαινεται και απο τον τελευταιο νομο.

επισης στο υγειονομικο μου ειπαν οτι οι ελαχιστες διαστασεις εχουν καταργηθει για τους χωρους και ουσιαστικα τωρα πρεπει να συμβουλευομαστε τους κανονες υγειηνης του εφετ .

επισης για αποδυτηρια για εστιατορια μου ειπε οτι περιπου 1 τ.μ για τον καθε υπαλληλο χρειαζεται . μπορει και μεσα στο 1 τ.μ. να ειναι και η ντουλαπα του. με λιγα λογια δεν υπαρχουν στανταρ διαστασεις. επισης θελουν διαγραμμα ροης επανω στην κατοψη και μου ειπε οτι καλυτερα ειναι να γραψεις και αναλυτικα σε μια εκθεση την κινηση του προιοντος. δηλ να εξηγεις το διαγραμμα ροης . βεβαια ισως αυτο να ειναι υπερβολη και ο καθενας να ζηταει οτι του κατεβει. εχω βρει εναν οδηγο για μαζικη εστιαση ο οποιος πρεπει να ειναι και αυτος που μου ειπαν να συμβουλευτω απο το υγειονομικο. το ανεβαζω εδω.

Odigos Ygieinis No.1 mazikis estiasis kai zaxaroplastikis.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.