Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια λειτουργίας καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος (εστιατόρια κλπ)


Recommended Posts

Για άδεια λειτουργίας κυλικείου σε κτίριο γραφείων,

γνωρίζει κανείς ποια είναι τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, σχέδια, μελέτες και εγκρίσεις χρειάζεται;

Χρειάζεται κάτι παραπάνω ή κάτι λιγότερο απο οτι τα υπόλοιπα κυε.

Το κυλικείο θα βρίσκεται στον 2ο όροφο, είναι περίπου 25τμ. και η τουαλέτες του κτιρίου είναι κοινόχρηστες σε κάθε όροφο

Από φαγώσιμα τι μπορεί να πουλάει;

Μπορεί να έχει χωρο για τραπεζοκαθίσματα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 412
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

έχω κι εγώ μια παρόμοια περίπτωση με τον steve100, πρόκειται για κυλικείο (ισογείου) σε παλαιό κτίριο με γραφεία, που ο πελάτης μου θέλει να ανοίξει σε χώρο που θα ενοικιάσει. η προηγούμενη χρήση ήταν πάλι κυλικείο.

 

σας παρακαλώ επειδή είμαι νέα μηχανικός και δε γνωρίζω, μπορείτε να μου απαντήσετε τα εξής:

1.χρειάζεται κάποια πολεοδομική έκγριση; αφού λογικά δεν υπάρχει αλλαγή χρήσης. εγώ όμως πώς κατοχυρώνομαι; θέλω να πω, σα μηχανικός τι πρέπει να ζητήσω και από ποιόν που να αποδεικνύεται ότι αυτή ήταν η προηγούμενη χρήση;

2.το κτίριο είναι περίπου 50ετών. τι πρέπει να κάνω σχετικά με την πυροπροστασία; λογικά τέτοια μελέτη δε θα υπάρχει, σωστά;

3.για την άδεια λειτουργίας (που αν κατάλαβα σωστά την εκδίδει η νομαρχία;) τι δικαιολογητικά χρειάζονται; τι να πω στον πελάτη να ζητήσει από τον ιδιοκτήτη; σχέδια κατόψεων και τοπογραφικό μου είπε ότι δεν έχει. αν επιχειρήσω να ζητήσω από την πολεοδομία και δεν υπάρχουν λόγω των πολλών ετών τι πρέπει να κάνω; θα πρέπει να αποτυπώσω το χώρο;

 

σας παρακαλώ βοήθεια!!   :)

Link to comment
Share on other sites

ΦΕΚ-2496 Β/4-11-2011, άρθρο 3, διαδικασία & δικαιολογητικά για αντικατάσταση άδειας λειτουργίας ΚΥΕ.

Ρίξτε μια ματιά μήπως και μπορέσετε να αποφύγετε την μεγάλη την βαβούρα........

Link to comment
Share on other sites

έλα ρε συ μη απογοητεύεσαι!!!

νέα είσαι -και όλοι έτσι ξεκινήσαμε νέοι και άπειροι

δεν είναι δα και το μέγιστο πρόβλημα σου

1. Ζητάς την προηγούμενη  "άδεια λειτουργίας"

2. πυρ/σία-υποβάλλεις αίτηση με κάτοψη στην Π.Υ και ζητάς να σου "καθορίσουν τα μέτρα πυροπροστασίας" ως προϋφιστάμενη χρήση -κτίριο προ του  Π.Δ 1989 περί πυρασφαλειας κτιρίων και να σου εκδώσουν και το πιστ/κό πυρασφαλείας

3. υποβάλλεις στο Δήμο σου αίτηση για προέγκριση λειτουργίας (με ένα αντίγραφο σχ πόλεως όπου σημειώνεις τη θέση της επιχείρησης -εδώ ο πελάτης πληρ'ωνει στο Δήμο κάπου 185 ευρώ

και σε δεύτερο στάδιο μετά την παραπάνω προέγκριση

κατόψεις σε 3/πλούν -1 βεβαίωση Κ/Χ δική σου -1 βεβαίωση Υ.ΔΟΜ ότι η χρήση επιτρέπεται στη περιοχή -πιστοποιητικό πυρ/λείας -βεβαίωση ηχομόνωσης - βεβαίωση εξαερισμού δική σου και βεβαίωση ηλεκτρολόγου εγκαταστάτη για την ηλεκτρολογική εγκατάσταση (αυτά από πλευρά μηχανικού -γιατί απαιτούνται και άλλα στοιχεία από πλευρά ιδιοκτήτη- όπως φωτ/φίες -πιστ/κα υγείας κλπ -οπότε καλύτερα στείλε τον ιδιοκτήτη να ζητήσει τα απαιτούμενα δικαιολογητικά από το Δήμο σου που συνήθως δίνονται σε "κατεβατό" )

 

Καλή σταδιοδρομία

 

(σήμερα διάβασα ότι για μεγάλες επιχειρήσεις η άδεια θα εκδίδεται σε μια μέρα

Είναι άτυχος  ο πελάτης σου

πρόκειται να εκδώσει  πολύ μικρή άδεια!!!

οπότε μην εκπλαγεί αν κάνει κανένα χρόνο!!! -χα-χα-χα!!

μόνο και μόνο για να γίνει αισθητή η παραπάνω νεοψηφισθείσα  διάταξη!!! )

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ,

έλα ρε συ μη απογοητεύεσαι!!!..............Είσαι άτυχη -

εσύ ή μάλλον ο πελάτης σου πρόκειται να εκδόσει  πολύ μικρή άδεια

οπότε μην εκπλαγείς αν κάνεις/νει κανένα χρόνο!!! -χα-χα-χα!!

 

Μπα, γιατί να απογοητετευτεί...άλλη μια τέτοια δουλειά να της τύχει και θα την καλέσει το ΣΔΟΕ για επανέλεγχο....! :shock:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ ευχαριστώ πολύ. (προσπαθώ να μην απογοητεύομαι αν και μπορώ να σου πω ότι ήδη αγχώθηκα!)

 

άρα, για να το καταλάβω καλα, ο πελάτης μου (ενοικιαστής) πρέπει να ζητήσει από τον ιδιοκτήτη -αν έχει- σχέδια που να συνοδεύουν την άδεια/το συμβόλαιο. η προηγούμενη άδεια λειτουργίας πού πρέπει να βρίσκεται, την έχει ο ιδιοκτήτης; ο προηγούμενος ενοικιαστής; ο δήμος;

επίσης τι ακριβώς πρέπει να γράψω στη βεβαίωση Κ/Χ, στη βεβαίωση ηχομόνωσης (δική μου είναι κι αυτή; ) και στη βεβαίωση εξαερισμού; υπάρχει κάποιο υπόδειγμα;

και ακόμα πώς θα υπολογίσω την αμοιβή γι'αυτή την εργασία; μέσω συστήματος αμοιβών ΤΕΕ; τι εργασίες δηλώνω;

 

γίνομαι κουραστική, αλλά μια που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις, σε παρακαλώ βοήθησέ με να το καταλάβω σωστά..

ευχαριστώ και πάλι

Edited by afroxylanthi
Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε και το σάιτ του Δήμου που ανήκει το μαγαζί, πιθανότατα θα αναφέρονται τα δικαιολογητικά που απαιτούνται.

Πχ δες αυτά:

http://www.kallithea.gr/default.aspx?pid=160&la=1

http://www.ilion.gr/web/guest/ygeionomiko

 

Για βεβαίωση ΧΚΧ διάβασε το παρακάτω τόπικ, θα κατατοπιστείς:

http://www.michanikos.gr/topic/28984-%CE%A7%CF%8E%CF%81%CE%BF%CF%82-%CE%BA%CF%8D%CF%81%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7%CF%82/

 

Για αμοιβή δεν υπάρχει τίποτα στάνταρ, δες τι απαιτείται από την πλευρά σου (σχέδια, τρέξιμο σε υπηρεσίες), "ζύγισε" τον κόπο που θα χρειαστείς και ζήτα αυτά που πιστεύεις ότι αξίζουν για τον κόπο αυτό.

 

EDIT: Δες στο παρακάτω το "3. Διαδικασία και δικαιολογητικά για αντικατάσταση της άδειας ίδρυσης και λειτουργίας Kαταστήματος Yγειονομικού Eνδιαφέροντος", είναι η περίπτωσή σου:

http://www.gtec.gr/shops.html

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω πόσταρες το ίδιο ακριβώς λεπτό με το edit που έκανα στο δικό μου, βεβαιώσου ότι είδες αυτό που συμπλήρωσα στο τέλος του ποστ μου!

Link to comment
Share on other sites

μικρή προσθήκη...

μην βασιστείς στην προηγούμενη άδεια λειτουργίας γιατί μπορεί να ήταν και μούφα απ' αυτές που δίνουν οι δήμαρχοι σε κολλητούς

(έχω τέτοια περίπτωση σε εξέλιξη, μέσα σε σχολείο.. του ελέγχοντος Δήμου..!!)

κατά τα λοιπά ισχύουν αυτά που σου έγραψαν οι προηγούμενοι .. με απ' όλα (διαγράμματα ροής, τεχνικές εκθέσεις κ.ο.κ.)

...

εντιτ

περί ηχομόνωσης: είναι δουλειά μηχανολόγου όχι δική μας (ΑΜ)

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.