Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια λειτουργίας καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος (εστιατόρια κλπ)


Recommended Posts

Το κακο ειναι οτι η ΟΑ εχει εκδοθει με ΓΟΚ.

Δεν μπορω να βρω αντιστοιχη διαταξη.

 

Αυτο με την αποθηκη εχεις δικιο.

Δεν εχει νοημα.

Η υγειονομικη διαταξη δεν το αναφερει πουθενα!

 

Οχι δεν παρασκευαζει τιποτα.

Ενα ρημαδι 18τμ που φτιαχνει μονο καφε και τσαι, εχει αναψυκτικα, αντε και καμια σοκαλατα.

Μεχρι ποδοκινητο νιπτηρα του ειπαν να βαλλει!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 412
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όπως όλοι γνωρίζουμε, αυτή η ελαστικότητα των προδιαγραφών...

μία ξεχειλώνει από δω, μία από κει!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορει ενας υπαλληλος να πεταει τα λεφτα που εδωσε καποιος για να φτιαξει ενα ρημαδι μαγαζι με τις προδιαγραφες που πρεπει και να του ζηταει οτι νομιζει.

Να το γκρεμισει αν ειναι ο ανθρωπος να του βγαλλει η κ. υπαλληλος ενα σχεδιο να το ξαναφτιαξει!!!

Link to comment
Share on other sites

Και στην παλαιά διάταξη 83' φαντάσου ότι για Αναψυκτήρια ανέφερε ότι ίσως και να μην χρειάζεται καθόλου Αποχωρητήριο...(Άρθρο 42.παρ.8,  Υγ.Διαταξη 83'). Βέβαια με την Νέα Υγειονομική Διάταξη (2012) δεν εξαιρείται κανένα ΚΥΕ από αποχωρητήριο.

 

Νιπτήρας ποδοκίνητος προκύπτει από την Νέα Υγειονομική Διάταξη (Άρθρο 14, Κατηγορία V.2). Νομίζω αφορά στην Κατηγορία V.2. "Επιχειρήσεις μαζικής εστίασης παρασκευής και προσφοράς πλήρους γεύματος." και όχι στην V.1. όπου ανήκεις εσύ που είναι για πρόχειρο γεύμα.

 

 

Γενικά νομίζω ότι ο υπάλληλος δεν έχει καταλάβει ότι θες κάτι πρόχειρο και σε έχει βάλει στην κατηγορία Πλήρους Γεύματος.

Link to comment
Share on other sites

Μου το ανεφερε το "προχειρο γευμα" οποτε εχει καταλαβει.

Ασε που στο πληρες θελει και παρασκευαστηριο.

 

ΥΓ. Για την συγκεκριμενη περιπτωση αν επαιρνα 0.5Ε για καθε ωρα που εχω ασχοληθει για ειχα πληρωσει ΤΣΜΕΔΕ και Εφορια για τα επομενα 5 χρονια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

 

μια ερώτηση.. για άδεια λειτουργίας χώρου συνάθροισης κοινού, απαιτείται άδεια άσκησης επαγγέλματος του μαγαζάτορα; Γενικά πότε απαιτείται;

 

Διάβασα αυτό:

"Άδεια άσκησης επαγγέλματος ή σχετική βεβαίωση, για τις περιπτώσεις όπου απαιτείται (π.χ. κουρέα, κομμωτή κλπ)"

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μάλλον είναι για Καταστήματα Υγειονομικού Ενδιαφέροντος (κομμωτήρια, κρεοπωλεία κτλ), όχι για Χώρους Συνάθροισης Κοινού. 

 

Να ρωτήσω κάτι με την ευκαιρία...

Οι απαιτήσεις - προδιαγραφές για επένδυση με πλακάκια, σε τάδε ύψος, ισχύουν ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ισχύει, είναι Υγειονομικού Ενδιαφέροντος αλλά είναι και συνάθροισης κοινού.

Γενικά ρωτάω, για κάποιον που είναι ιδιοκτήτης μπαρ, ζητείται άδεια άσκησης επαγγέλματος...;;

 

Για την ερώτηση σου δεν είμαι σίγουρος, είμαι ακόμα σε αρχικό στάδιο, μόνο ακουστά το έχω το θέμα με τα πλακάκια...

Ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει άδεια άσκησης επαγγέλματος σε αυτή την περίπτωση.

Αρκεί να έχει 'Πιστοποιητικό υγείας εργαζομένων σε επιχειρήσεις υγειονομικού ενδιαφέροντος' (βιβλιάριο υγείας)

και να παρακολουθήσει 'Σεμινάρια υγιεινής και ασφάλειας τροφίμων'.

Φυσικά και έναρξη στην εφορία.

Link to comment
Share on other sites

Οι απαιτήσεις - προδιαγραφές για επένδυση με πλακάκια, σε τάδε ύψος, ισχύουν ακόμα;

 

ναι!

 

 

Ναι ισχύει, είναι Υγειονομικού Ενδιαφέροντος αλλά είναι και συνάθροισης κοινού.

 

μηπως να διατυπώσεις ξανά ορθά όλα σου τα ερωτήματα...?

 

νομίζω οτι η απάντηση έχει να κάνει με προεγκρίσεις κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.