Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια λειτουργίας καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος (εστιατόρια κλπ)


Recommended Posts

Εγω διαφωνω αν επιτρεπεται. Βεβαιωση ΚΧ για ΚΥΕ μπορει να δωσει ενας μηχανικος χωρις να μπλεχτει η ΥΔΟΜ, αρκει να τηρουνται τα του κτιριοδομικου κανονισμου. Εαν κανεις δηλωση 4014/11 τοτε πας υποχρεωτικα μεσω ΥΔΟΜ οποτε και θα ζητηθουν "της Παναγιας τα ματια" και θα ξεμπερδεψεις του χρονου!

Βεβαια καποια στιγμη ειναι απαραιτητο να γινει οπως λεει και ο stavrosa αλλα σε ανυποπτο χρονο, ισως με τον επομενο νομο.

Ερωτηση: Χρησεις γης δεν σου ζητηθηκε? 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 412
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@ tzeno  νομίζω πρέπει να λάβει σοβαρά υπόψιν του το γεγονός οτι το κτίσμα είναι σχεδόν εξ ολοκλήρου αυθαίρετο.... οπότε και να πληρεί τον κτιριοδομικό δεν πληρεί τον πολεοδομικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα ήθελα να ρωτήσω αν τελικά έχει βγεί καμία διευκρινιστική σχετικά με την Νέα Υγειονομική διάταξη όσων αφορά τα απαιτούμενα τετραγωνικά των χώρων των ΚΥΕ. Ρωτάω γιατί σε άδεια λειτουργίας καφετέριας το Υγειονομικό της Περιφέρειάς μου, ζητάει προθάλαμο τουαλέτας με διαστάσεις 1x1,20 ενώ στην περίπτωσή μου είναι 0,80x1,20.

Link to comment
Share on other sites

εχω περιπτωση μικτου καταστηματος . εντος κτιριου ειναι εστιατοριο - καφε. για το οποιο εχεια αδεια λειτουργειας. αλλα η διαρρυθμιση διαφερει απο τα σχεδια της αδειας του κτιριου. σε ελεγχο του υγειονομικου του ειπαν οτι δεν του δινουν το οκ επειδη δεν ειναι η πραγματικοτητα ιδια με τα σχεδια. εγω τωρα φτιαχνω μονο την νεα κατοψη ? εννοω οτι δεν ειναι παρανομη η διαφορετικη διαρρυθμιση ωστε να παω με 4014. εχω δικιο?

Link to comment
Share on other sites

εχει δυο wc  αντι για ενα και η μπαρα εχει αλλες διαστασεις. αρα προφανως αλλαζει ο αριθμος των καθισματων. δεν αλλαζουν οι αποχετευσεις.

Link to comment
Share on other sites

στην χειρότερη περίπτωση θελεις νέα οικ.άδεια για χωρο συναθροισης κοινου με χρήση εστιατοριο- καφε για το καταστημα σου.

 

το υγειονομικό κολλάει στον συσχετισμό με την κάτοψη της πολεοδομίας ή με την βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης?

 

δες την δυνατότητα να βγάλεις μια άδεια μικρής κλίμακας για wc.

Link to comment
Share on other sites

τελικα τα πραγματα εχουν ως εξης. το κτιριο ειναι πετρινο προ του 1923 και εχει βγει αδεια το 2006 για νομιμοποιηση και λεει σστην κατοψη ταβερνα εστιατοριο .στον τιτλο λεει καταστημα. επειεδη ειναι παλιο το κτιριο και η χρηση υπηρχε πριν την αδεια δεν νομιζω να εχω προβλημα. εχει παρει αδεια λειτουργιας με θεωρημενη κατοψη απο το 2006. αρα σε αυτο ειμαστε οκ.

ομως απο την αδεια εχει αλλαξει : εχουν γκρεμιστει εξωτερικες τουαλετες και φουρνος που βρισκονταν στον περιβαλλοντα χωρο. οι τουαλετες εχουν μεταφερθει μεσα στο κτιριο σε ενα δωματιο. χωρις διαρρυθμιση. εκει βεβαια πρεπει να αλλαζει η αποχετευση.

τωρα εγω επειδη θελει να βγαλει και αδεια για open bar  , θα φτιαξω την κατοψη την τωρινη και τους χωρους οπως πρεπει.

υπαρχει μεγαλο προβλημα με την αδεια? δεδομενου οτι η πολεοδομια τωρα δεν συμμετεχει καπου στην διαδικασια.

 

το υγειονομικο κολλησε οταν σε αυτοψια ειδε αλλα σχεδια λειτουργιας απο την πραγματικοτητα

Edited by stvxri
Link to comment
Share on other sites

tzeno  στο καινουργιο φεκ για τα κυε δεν αναφερεται καπου η χρηση γης. απλα στην προεγκριση απο τον δημο ζητανε την τοποθεσια του ακινητου σε ενα χαρτη η απο google.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.