Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια λειτουργίας καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος (εστιατόρια κλπ)


Recommended Posts

κατ' αρχάς πάρε τα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας να δεις τι παίζει με τις τουαλέτες

δηλ αν είναι νομιμες ή όχι

 

ρίξε και μια ματιά εδώ: http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=389

μήπως γράφει κάτι για τα wc

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 412
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας πάνω στο θέμα των αδειών προσπαθώ να βγάλω άκρη με το υγειονομικό. Πελάτης μου θέλει να νοικιάσει κατάστημα το οποίο είναι χτισμένο σύμφωνα με Ο.Α. η οποία αναφέρει Νέο Εμπορικό Κέντρο Υπεραγορά και στο οποίο προβλέπονται περί τα 10 καταστήματα.

 

Από αυτά μόνο τα 2 έχουνε χτιστεί και αναμένονται τα υπόλοιπα. Σε μία προκαταρκτική έρευνα που έκανα προτού μπω στα βαθειά, η υγειονομική υπηρεσιά Ναυπλίου μου λέει ότι δεν θα μπορέσει να εκδώσει άδεια εκτός και εάν γραφτεί στην Ο.Α. ότι πρόκειται για κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος μαζικής εστίασης και αναψυχής, δηλαδή να αλλάξει χρήση. Κάτι τέτοιο όμως δεν είναι δυνατόν γιατί υπάρχουν και άλλα καταστήματα για να χτιστούν και με μία τέτοια αλλαγή χρήσης στο εμπορικό κέντρο το οποίο έχει χτιστεί κατά παρέκκλιση επειδή είναι εκτός σχεδίου θα αντιστοιχούσε σε πολύ λιγότερα τετραγωνικά από αυτά που επιτρέπονται τώρα.

 

Υπάρχει κάποιο ΦΕΚ στο οποίο να αναγράφεται ποιες χρήσεις επιτρέπονται σε εμπορικά κέντρα χωρίς να γίνει αλλαγή χρήσης? Μία βεβαίωση υπογεγραμμένη από την πολεοδομία ότι επιτρέπεται να γίνει καφετέρια-σνακ/μπαρ θα αρκούσε για την υγειονομική υπηρεσία. Αλλά η πολεοδομία μου ζητάει τη σχετική νομοθεσία, που δηλώνει κάτι τέτοιο.

 

Δεν γίνεται κάθε φορά που νοικιάζεται ένα κατάστημα όταν ολοκληρωθεί το έργο να γίνεται και αλλαγή χρήσης ανάλογα με το τι θέλει ο κάθε ενοικιαστής, γι'άυτό και άλλωστε λέγεται εμπορικό κέντρο, σωστά δεν λέω. Θα ακολουθήσει και 2ο ερώτημα σφού όμως βγάλω άκρη πρώτα με αυτό, αλλιώς δεν θα έχει νόημα.Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, νέος κι εγώ στο κουρμπέτι και θέλω τα φώτα σας. Ένας φίλος έχει άδεια για καφενείο (εδώ και 6 μήνες λειτουργεί) και θέλει να βγάλει τραπέζια και καθίσματα στον πίσω χώρο, ο οποίος δεν "βλέπει" στον δρόμο αλλά στον ακάλυπτο που ορίζουν το κτίριο του καφενείου (ισόγειο μονοκατοικία) και οι περιμετρικές πολυκατοικίες. Το καφενείο έχει δικό του περιφραγμένο χώρο (αυλή), διακριτό από τον ακάλυπτο. Είδα τις διατάξεις για τον λόγο (εμβαδό τραπεζοκαθισμάτων/διαθέσιμο εμβαδό) της ΥΑ Α1β/8577/83.

 

Η ερώτηση μου είναι τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω (θα χρειαστεί κάποια αλλαγή στην άδεια ή καινούρια άδεια κλπ). Ευχαριστώ προκαταβολικά ;)

Link to comment
Share on other sites

όλα ορθά τα βρίσκω

μόνο εδώ έχω την ένσταση

Κάτι τέτοιο όμως δεν είναι δυνατόν γιατί υπάρχουν και άλλα καταστήματα για να χτιστούν και με μία τέτοια αλλαγή χρήσης στο εμπορικό κέντρο το οποίο έχει χτιστεί κατά παρέκκλιση επειδή είναι εκτός σχεδίου θα αντιστοιχούσε σε πολύ λιγότερα τετραγωνικά από αυτά που επιτρέπονται τώρα.

δε βρίσκω γιατί να θεωρείται πως μειώνεται το εμβαδό της συνολικής χρήσης των καταστημάτων

το συμπέρασμα το έβγαλες μόνος σου ή το είπε η πολεοδομία;

 

μήπως καποιος άλλος έχει ξανασυναντήσει το φαινόμενο αυτό;;;

--------

η αλλαγή χρήσης είνα απαρραίτητη διότι ανάλογα με το κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος μπορεί να είναι διαφορετικές οι απαιτήσεις

Link to comment
Share on other sites

Για να απαντήσω στο θέμα μείωσης του εμβαδού το είχε πει η πολεοδόμος πριν 2-3 μέρες στο μηχανικό του έργου (τουλάχιστον έτσι μου είπε ο ίδιος), αλλά όπως είδα μετά δεν ίσχυε κάτι τέτοιο. Και αυτό γιατί σήμερα που ξαναπήγα και ανέφερα ένα παρόμοιο κτίριο που είχε γίνει στην περιοχή το 2004 με ίδιες παρεκκλίσεις, και βρίσκοντας την άδεια είχανε κάνει αναθεώρηση ως προς τμήμα αρχιτεκτονικού έργου και είχαν δηλώσει για τα 5 κατστήματα που υπήρχαν πέρα του σούπερμάρκετ τι θα γινόταν το καθένα, δηλαδη φαρμακείο χ. τετραγωνικά, καφετέρια ψ τετραγωνικά κ.ο.κ.

Οπότε η πολεοδόμος συμφώνησε να γίνει παρόμοια αναθεώρηση, να πληρωθούνε τα σχετικά ποσά (ΦΕΜ-ΤΣΜΕΔΕ κλπ) και όταν χρειαστούνε άλλες άδειες για τα επόμενα καταστήματα να ξαναγίνουν σχετικές αναθεωρήσεις από τους μελλοντικούς ενδιαφερόμενους.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα έρχεται το δεύτερο πρόβλημα, στην αναθεώρηση αφού θα γίνει που θα γίνει θα δείξω ότι το 1 κατάστημα που έχει κτιστεί, είναι στην πραγματικότητα συννένωση 2 σε ένα (στην ΟΑ δείχνει 2 καταστήματα με μεσοτοιχία), θα προσθέσω τις τουαλέτες για τα ΑμεΑ και οι υπάρχουσες θα αλλαχτούνε για να πληρούν τις προϋποθέσεις των τ.μ. του υγειονομικού. έλα μου όμως ντε που οι τουαλέτες έχουνε χτιστεί στην πραγματικότητα εκτός του νόμιμου περιγράμματος και στην ουσία έχω περίπου 10τ.μ. παραπάνω δόμηση. Βέβαια εγώ στο σχέδιο θα δείξω μόνο εσωτερικές αλλαγές, αλλά μετά όταν θα πάω για πυρασφάλεια και υγειονομικό βασικά, με τουαλέτες που ναι μεν θα πληρούν τις σχετικές προϋποθέσεις αλλά θα είναι εκτός των νόμιμων τ.μ. θα επηρεάσει αυτό την έκδοση αδείας ή όχι? Θα έχουνε την θεωρημένη κάτοψη του ισογείου από πολεοδομία και θα δούνε απλά ότι οι τουαλέτες είναι σε λίγο διαφορετική θέση.Εκεί τι κάνω λοιπόν? Έχει κανείς συναντήσει παρόμοιο πρόβλημα?

 

ΥΓ. Γιατί δεν τα χτίζουνε νόμιμα να ηρεμήσουμε.......

Link to comment
Share on other sites

ναι καλό είναι στην αναθεώρηση να δείξεις όλες τις αλλαγές που είνα δυνατόν να δειχθούν

 

για την παρανομία δεν μπορείς να κάνεις κάτι, τους ειδοποιείς πως θα έχουν πρόβλημα κατά την αυτοψία της νομαρχίας

 

επίσης θα βγάλεις φωτογραφίες και για την αναθεώρηση

Link to comment
Share on other sites

Mike εάν στην αρχική άδεια του καφενείου δεν φαίνεται ο χώρος αυτός ή εάν φαίνεται δεν δήλωνε ότι θα έβγαζε τραπεζοκαθίσματα τότε χρειάζεται καινούρια άδεια γιατί πρέπει να ξανακάνεις όλα τα χαρτιά που αφορούνε και υγειονομικό και πυρασφάλεια. Θα πρέπει να είναι σχετικά εύκολο αφού ήδη έχει όλα τα χαρτιά που είχε προσκομίσει για την πρώτη άδεια.

 

Τουλάχιστον στη δική μας Νομαρχία για οποιαδήποτε αλλαγή γίνεται σε κατάστημα στο οποίο έχουν παραχωρήσει άδεια, ζητάνε καινούρια και δεν κάνουνε κάποια αλλαγή επί της υπάρχουσας. Απλά μπαίνει στο φάκελο ότι το τάδε κατάστημα με την τάδε άδεια έβγαλε και δεύτερη, και αυτή είναι που ισχύει πλέον. Λογικό φαίνεται εάν σκεφτείς ότι πρέπει να κάνεις αλλαγές και λόγω αύξησης ατόμων αφού πλεόν έχεις επιπλέον τετραγωνικά και στο υγειονομικό και θα πρέπει να το αναφέρεις και στη πυροσβεστική, ώστε να μπούνε κάποιο επιπλέον πυροσβεστήρες κλπ.

Ελπίζω να σε βοήθησα, αλλά μπορείς και να μάθεις κατευθείαν από το Δήμο στον οποίο υπάγεται το καφενείο, συνήθως πρώτα παίρνεις προέγκριση και μετά καταθέτεις όλα τα υπόλοιπα χαρτιά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.