Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια λειτουργίας καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος (εστιατόρια κλπ)


Recommended Posts

Για την ερώτηση που κάνω παραπάνω, υποθέτω ότι έχει να κάνει με το αν στην Παθητική Πυροπροστασία, ο χώρος είναι δηλωμένος σαν κατάστημα ή σαν χώρος συνάθροισης κοινού.

 

Η άδεια αλλαγής χρήσης, αν δεν έχει γίνει καμία αλλαγή στο κτίσμα, θα αφορά μόνο την μελέτη της πυροπροστασίας(νέα παθητική και ενεργητική);

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 412
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν ξέρω να σου απαντήσω σίγουρα

 

αλλά τώρα θα βγάλω μια άδεια αλλαγής χρήσης και θα σου πω τι γίνεται ακριβώς

 

πάντως γενικά αλλαγή χρήσης μπορείς να έχεις και χωρίς να αλλάξει όυτε η παθητική

απλά ελέγχουν οτι τηρείς τις προδιαγραφές

 

με επιφύλαξη γνωρίζω οτι σε υφιστάμενα κτίρια με οικοδομική άδεια με ημερομηνία κατάθεσης προ 17/02/1989 δεν απαιτείται Παθητική από την Πολεοδομία

φυσικά η Πυροσβεστική ζητά Μελέτη Πυροπροστασίας για να δώσει τη βεβαίωση που ζητά η Νομαρχία για την άδεια λειτουργίας

 

δεν ξέρω πόσο σε βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

Το κτίριο είναι μετά το 1989 (1991), οπότε σίγουρα έχει παθητική. Βασικά αφού από την αλλαγή χρήσης δεν προκύπτει διαφορά προϋπολογισμού, και ο όποιος προϋπολογισμός θα προκύψει από τον αναλυτικό, φαντάζομαι πολύ δύσκολα να ξεπεράσει την ελάχιστη αμοιβή.

 

Μελέτη Πυροπροστασίας έχει κατατεθεί στην πυροσβεστική.

Link to comment
Share on other sites

όχι μην τάξεις τίποτα πριν κάνεις τον αναλυτικό

 

κάνε τον αμέσως να δεις τι θα προκύψει

γιατί εμένα την τελευταία φορά με εξέπληξε

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι, για την άδεια έναρξης λειτουργίας πιτσαρίας, πέρα από πυρασφάλεια κάτι άλλο απαραίτητο να γίνει από H/M Μηχανικό? Δεν ξέρω εάν είναι πολύ γενική ή εξειδικευμένη η ερώτηση μου, αλλά ελπίζω ότι είμαι στο σωστό δρόμο!

Link to comment
Share on other sites

mariamega σε ευχαριστούμε για το ppt

 

nab έχεις κάνει αλλαγή χρήσης;;;;;

δηλαδή ο χώρος σου έχει τη σωστή χρήση για να πάρεις την άδεια λειτουργιας

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα. έχω εναν πελάτη που ενδιαφέρεται να ανοίξει οβελιστήριο για περαστικούς (καταστημα μικρού εμβαδού) σε έναν ισόγειο χώρο 16μ2 με πατάρι και υπόγειο. Στο υπόγειο υπάρχει wc. Ρώτησα την Πολεοδομία για βεβαίωση χώρου κυρίας χρήσης και μου ζήτησε αλλαγή χρήσης λόγω υγειονομικού ενδιαφέροντος. Αναρωτιέμαι αν πρέπει στο υπάρχον ισόγειο να δημιουργήσω wc ή μπορεί να εξυπηρετηθεί από το υπόγειο;;;;Τι είναι υποχρεωτικό και τι όχι;;;;

 

 

Παρακαλώ χρησιμοποιείστε την Αναζήτηση πριν ανοίξετε ένα νέο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπερα. Εχω ενα ακινητο που ενοικιαζα και λειτουργουσε ως καταστημα υγειονομικου ενδιαφεροντος(καφενειο) περιπου για 25+ χρονια μεχρι και πριν λιγους μηνες. Η επιχειρηση επαψε να λειτουργει.

 

Παλιοτερα ηταν σπιτι και εγινε μετατροπη σε καταστημα με αδεια που εκδοθηκε το 1979.

 

Τα εγραφα που εχω στην κατοχη μου ειναι η αδεια του 1979 που δειχνει την μετατροπη με την προσθηκη κολονων χωρις ομως να αναφερεται πουθενα η λεξη καταστημα και μερικα τοπογραφικα και κατοψεις ολα θεωρημενα απο την πολεοδομια. Σε ενα εξ αυτων αναγραφεται και η λεξη καταστημα.

 

Τωρα που θελω να το ενοικιασω παλι ως καταστημα υγειονομικου ενδιαφεροντος(οποροπωλειο) οι υποψηφιοι ενοικιαστες μου ζητουν ενα χαρτι που να φαινεται οτι εχει κυρια αδεια χρησης καθως και την αδεια λειτουργιας ως καταστημα υγειονομικου ενδιαφεροντος.

 

Εχω πραγματικα μπερδευτει.

Μου λειπουν καποια χαρτια που θα επρεπε να εχω ?

Πρεπει εγω ως ιδιοκτητης να βγαλω καποιες αδειες απο το δημο η την πολεοδομια και να τις δωσω στον ενοικιαστη ?

η πρεπει ο υποψηφιος ενοικιαστης με βαση την υπαρχουσα οικοδομικη αδεια και τα τοπογραφικα διαγραματα να κανει καποιες ενεργειες ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.