Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια λειτουργίας καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος (εστιατόρια κλπ)


Recommended Posts

Θέλουν να τα κάνουν όλα μονοι τους

αυτό δεν μου αρέσει γιατί;;;

 

κάποιο πρόβλημα θα έχει το κτίριο

νομιμότητας, στατικής επάρκειας, ή για κάπιον άλλο σκοπό θα χρησιμοποιήσουν τα σχέδια

 

μη βάζεις όπουναναι την υπογραφή σου

αφενός διότι δεν μπορείς να ελεγξεις την κατάσταση

αφετέρου επειδή αποκτάς και κακιά φήμη

 

τέλος ακόμη δεν γνώρισα τον ιδιώτη που τα κατάφερε μόνος του σε τέτοια θέματα

----------

ψάξε στο forum σχετικά θέματα για να καταλάβεις τη διαδικασία αδειοδότησης και αν έχεις απορία ξαναρώτα πιο συγκεκριμένα πράγματα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 412
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είμαστε καλά????????

 

Να υπογράψεις σχέδια που έχουν συντάξει άλλοι...και μάλιστα μη μηχανικοί?

 

Θου Κύριε! Διαολόστειλέ τους!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έστω ότι κάνω την αποτύποση και τους υπογράφω τα σχέδια.

 

Εσύ κάνεις την αποτύπωση και υπογράφεις για την αποτύπωση.

 

Παραδίδεις και άστους να τα κάνουν μόνοι.

 

Βέβαια ψιλοπαρακολούθα τι θα γίνει με τα σχέδια σου και που θα χρησιμοποιηθούν.....απλά να ξέρεις.....μην τυχόν και μαιμουδιάσουν σχέδια και υπογραφές και τρέχεις να αποδείξεις αύριο ότι δεν είσαι ελέφαντας.

Link to comment
Share on other sites

αν κάνεις εσύ την αποτύποση μπορείς να την υπογράψεις χωρίς να φοβάσαι αλλά μόνο αφού δεις το χώρο και όχι έτοιμα σχέδια.

πάντως να είσαι σίγουρος ότι θα σε ξαναχρειαστούν γι' αυτό να τους έχεις προειδοποιήσει και φυσικα να τους εξηγήσεις ότι η αμοιβή σου θα είναι μόνο για τα σχέδια αυτά και όχι για τα τηλεφωνήματα και τις ερωτήσεις που θα σου κάνουν στη συνέχεια για να τους καθοδηγείς, γιατί συνήθως αυτο γίνεται σου λένε ότι θα τα κάνουν όλα μόνοι τους και τελικά σε ζαλίζουν καθημερινά και φυσικά χωρίς κανένα επιπλέον κέρδος.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η διαδικασία μια άδειας καταστήματος προυποθέτει ενα σύνολο χαρτιών θα λεγα σε πρώτη φάση να διευκρινήσεις τι ακριβώς θέλει ο πελάτης .

Πρίν ξεκινήσεις να φτιάχνεις σχέδια μάθε πληροφοριακά απο διπλα καταστήματα τι δραστηριότητα είχε πρίν ο συγκεκριμένος χώρος ή ζήτα την οικοδομική άδεια του κτιρίου .

Επίσης ενας χώρος που αποτυπώνετε δεν σημενει οτι στην οικοδομική άδεια έιναι και έτσι αρα οτιδήποτε αποτυπώσεις ελεγξε το πρώτα μην σου ζητάνε εξηγήσεις μετά .

Link to comment
Share on other sites

Στειλτους τους έξυπνους.Από εχθες δεν μπορω να ηρεμησω με εναν μ....α που έμπλεξα. Είχε γνωστους και θα του υπέγραφαν τα σχεδια,έλεγε. Από τον Φεβρουάριο πήγε εχθές στην Πολεοδομία για να σφραγίσει μόνος του τα σχέδια. Χωρίς εγω να ξέρω το παραμικρό. Και με πήρε ο διευθυντής της Πολεοδομίας και με τακτοποίησε μια χαρά.Δεν εξυπηρετούμε τους πελάτες λεει. Που αυτός ο ηλίθιος πήρε τα σχεδια για να τα κάνει όλα πιο γρήγορα επειδή είχε γνωστούς. Έφτασε Οκτώβριος και τα έκανε σκατα...αντε πρωι πρωι.

Link to comment
Share on other sites

Ψυχραιμία mariamega και myri !

Μην ξεχνάτε οτι όλοι σήμερα τα ξέρουν όλα φανταστειτε να είχαν και σφραγίδες στα χέριας τους όλοι οι εξυπνοι πελάτες ¨:))

 

Υπομονή θα περάσουν τα πρωτα 100 χρονια και μετα θα είναι όλα πιο απλά !

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εξής περίπτωση:Τριώροφη οικοδομή με άδεια του 2003.Στην άδεια το ισόγειο έχει προβλεφθεί για κατάστημα. Γνωστός μου νοίκιασε τώρα τον συγκεκριμένο χώρο και θέλει να τον μετατρέψει σε καφετέρια. Ο χώρος αυτός όμως είχε προηγούμενη χρήση ως πιτσαρία (μόνο delivery).Τώρα απαιτείται αλλαγή χρήσης σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος. Και ρωτώ εγώ:

 

1. Άδεια αλλαγής χρήσης απαιτείται έτσι κι αλλιώς εφόσον ο χώρος προορίζεται για υγειονομικού ενδιαφέροντος? Το γεγονός οτι η προηγούμενη χρήση ήταν αντίστοιχη (κάνω λάθος?) παίζει ρόλο μόνο στα φορολογικά?

 

2. Ο ιδιοκτήτης του καταστήματος όταν του ζητήσαμε την προηγούμενη άδεια αλλαγής χρήσης (για πιτσαρία delivery) δε γνώριζε κάτι. Υπάρχει περίπτωση να μην έχει εκδοθεί άδεια αλλαγής χρήσης(το κατάστημα λειτουργούσε κανονικά)? Θα μπορέσω να διαπιστώσω στην πολεοδομία αν έχει εκδοθεί άδεια αλλαγής χρήσης χωρίς να εκθέσω τον ιδιοκτήτη?

 

3. Αν πραγματοποιείται μια αλλαγή χρήσης, το κόστος βαρύνει τον ιδιοκτήτη και όχι τον ενοικιαστή, έτσι δεν είναι? (στο φάκελο της άδειας θα αναφέρεται το όνομα του ιδιοκτήτη)

 

4. Σε μια αλλαγή χρήσης, αναθεωρείται η άδεια, ενημερώνεται ο φάκελος της αδείας ή τι άλλο που δεν γνωρίζω?

 

Χίλια Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.