Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή δεξαμενής συλλογής βρόχινου νερού


Recommended Posts

Καλημέρα, σκέφτομαι να φτιάξω μια δεξαμενή συλλογής βρόχινου νερού σαν επιπλέον για πότισμα κτήματος με ελαιόδεντρα που έχω,έχω ήδη σωλήνες που ποτίζονται τα δέντρα.Έχω δει εν μέρει χοντρικά πως γίνεται , πως το έχουν κάνει άλλοι αλλά με διαφορετικούς τρόπους και εκεί στον τόπο που θέλω να το κάνω και θα ήθελα οτιδήποτε προιόντα προτείνετε , τι σωλήνες να βγαίνουν ,δείκτες πίεσης ,πιεσοστάτες,τι είδος αντλία νερού και συμβουλές/πιθανων συμβουλές για την καλύτερη κατασκευή της.Έχω δει και κάποια πάνελ που βάζουν για την συλλογή του νερού για να πάει μέσα στην δεξαμενή και εκει αν ξέρει κάποιος μερικά πράγματα να μου πει θα ήταν χρήσιμο.Θα είναι για περίπου 70 δέντρα,σκέφτομαι να την κάνω κτιστή,υπόγεια κάτω απο το έδαφος ,τι διαστάσεις πιστεύετε θα πρέπει να την κάνω, αν έχετε κάνει ή έχετα κάποια εμπειριά, δεν σκεφτομαι  να την παραγκείλω να ναι σιδερένια/πλαστική.Και οποιαδήπτε συμβουλή επάνω σε αυτό θέλετε.

Edited by Katsaras
Link to comment
Share on other sites

κοιταξε και τη λύση και της τοποθετησης γαιωυφάσματος+μεμβράνης στην εκσκαφή, να κανεις δηλαδη τύπου λιμνοδεξαμενή, για πιο οικονομικά. Για στάγδην άρδρευση δεν θελεις αντλια με μεγάλο μανομετρικό. Για παροχή υπολόγισε 24λιτ/σταλλακτη (1-2 σταλλακτες στο δεντρο). Σωλήνες ανάλογα τη διαμορφωση του αγροτεμαχίου (πρακτικά ενας κεντρικός Φ50/Φ63 και διακλαδώσεις Φ25)

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, parth said:

κοιταξε και τη λύση και της τοποθετησης γαιωυφάσματος+μεμβράνης στην εκσκαφή, να κανεις δηλαδη τύπου λιμνοδεξαμενή, για πιο οικονομικά. Για στάγδην άρδρευση δεν θελεις αντλια με μεγάλο μανομετρικό. Για παροχή υπολόγισε 24λιτ/σταλλακτη (1-2 σταλλακτες στο δεντρο). Σωλήνες ανάλογα τη διαμορφωση του αγροτεμαχίου (πρακτικά ενας κεντρικός Φ50/Φ63 και διακλαδώσεις Φ25)

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες,έχει ήδη σωλήνες το αγροτεμάχιο,που είναι επάνω στα δέντρα δηλαδή σε ύψος 2 μέτρων, περίπου στα μεγάλα δέντρα και είναι περίπου στα 70 σε αριθμό,η δεξαμενή θα είναι μεγέθους ύψους το πολύ 2 μισή μέτρα ,δηλαδή μανομετρικο γύρω στα 5-6 μέτρα να υπολογίσω ,και σκέφτομαι μια βενζινοκίνητη ή πετρελαιοκίνητη αντλία επιφανείας επειδή δεν υπάρχει ρεύμα και οι βυθιζόμενες έχω βρει που δουλεύουν με ρεύμα. Την δεξαμενή σκέφτομαι να την κάνω με τσιμέντολίθους και τσιμέντο.Μου βγαίνει οικονομικά σχετικά ,τα υλικά είναι φθηνά ,αν και θέλει πολύ δουλειά. Μια μεσαίου κόστους βενζινοκίνητη αντλία επιφανείας λες να είναι κατάλληλη?Επίσης να ρωτήσω τι παραπάνω μπορεί να χρειαστεί τι να βάλω πέρα από μια έξοδο υπερχείλισης,και ένα κενό επάνω για ένα καπάκι όταν το χτίσω τι άλλο να έχω στο μυαλό μου λες?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ξανανεβαζω το θέμα επειδή είχα μεν μια πολύ ωραία απάντηση με πληροφορίες υπερπολύτιμη που με βοήθησε, αλλά θα ήθελα να βρώ και άλλες πληροφορίες.Λοιπον,σκέφτομαι να φτιάξω μια δεξαμενή συλλογής βρόχινου νερού σαν επιπλέον για πότισμα κτήματος με ελαιόδεντρα που έχω,έχω ήδη σωλήνες που ποτίζονται τα δέντρα.Έχω δει εν μέρει χοντρικά πως γίνεται , πως το έχουν κάνει άλλοι αλλά με διαφορετικούς τρόπους και εκεί στον τόπο που θέλω να το κάνω και θα ήθελα οτιδήποτε προιόντα προτείνετε , τι σωλήνες να βγαίνουν ,δείκτες πίεσης ,πιεσοστάτες,τι είδος αντλία νερού και συμβουλές/πιθανων συμβουλές για την καλύτερη κατασκευή της.Έχω δει και κάποια πάνελ που βάζουν για την συλλογή του νερού για να πάει μέσα στην δεξαμενή και εκει αν ξέρει κάποιος μερικά πράγματα να μου πει θα ήταν χρήσιμο.Θα είναι για περίπου 70 δέντρα,σκέφτομαι να την κάνω κτιστή,υπόγεια κάτω απο το έδαφος ,τι διαστάσεις πιστεύετε θα πρέπει να την κάνω, αν έχετε κάνει ή έχετα κάποια εμπειριά, δεν σκεφτομαι  να την παραγκείλω να ναι σιδερένια/πλαστική.Και οποιαδήπτε συμβουλή επάνω σε αυτό θέλετε.

 

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση σε ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ. akis73

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, tetris said:

Δες πρώτα αν μπορεί να εκδοθεί οικοδομική άδεια, και μετά τα υπόλοιπα.

Αν ναι, συνεννοείσαι  γι αυτά με το μηχανικό σου

Δεν χρειάζεται οικοδομική άδεια, καμια συμβουλη μπορείς να δώσεις για την κατασκευή της και συ μηχανικος εισαι

Edited by Katsaras
Link to comment
Share on other sites

Το αν χρειάζεται άδεια, δεν θα το πεις εσύ αλλά ο μηχανικός. 

Ως εκ τούτου, στο φόρουμ δεν δίνονται συμβουλές για αυθαίρετες κατασκευές

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 13/4/2024 at 1:37 ΠΜ, Katsaras said:

σκέφτομαι να την κάνω κτιστή,υπόγεια κάτω απο το έδαφος

12 ώρες πριν, Katsaras said:

Δεν χρειάζεται οικοδομική άδεια

Για την κατασκευή υπόγειας δεξαμενής απαιτείται οικοδομική άδεια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, tetris said:

..... στο φόρουμ δεν δίνονται συμβουλές για αυθαίρετες κατασκευές

για τον λόγο αυτό το θέμα κλειδώνει

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.