Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρτιότητα και προσκύρωση


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για αρτιότητα οικοπέδου όπού έχει γίνει προσκύρωση γειτονικών ακινήτων.

Η περιοχή μπήκε στο σχέδιο το 1955. Ο κανόνας είναι Ε=400-Π=15 και οι παρεκκλίσεις είναι Ε=400-Π=13 προ '73 και Ε=200-Π=10 προ '55.

Ο ιδιοκτήτης έχει ένα συμβόλαιο σύστασης καθέτου του 1997 και το τοπογραφικό που το συνοδεύει οπού το οικόπεδο αποτυπωνεται 379 τ.μ. και ο συνάδελφος αναφέρει ότι είναι άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση.

Στο συμβόλαιο του 1997 στο ιστορικό διαβάζω ότι το οικόπεδο προήλθε από:

1. αρχική αγορά ακινήτου 175 τ.μ. με συμβόλαιο του 1951

2. αγοράς τμήματος οικοπέδου 77 τ.μ. προσκυρωτέο εις την παρακείμενη ιδιοκτησία με συμβόλαιο του 1956

3. αγοράς τμήματος οικοπέδου 119 τ.μ. μη άρτιο αλλα προσκυρωτέο εις την παρακείμενη ιδιοκτησία προς αρτιοποίηση αυτης με συμβόλαιο του 1957

Τα παραπάνω τεμάχια βάση συμβολαίων έχουνσυνολικό εμβαδό 371 τ.μ., εγώ το αποτύπωσα 379 τ.μ., όσο ο συνάδελφος το 1997, και το κτηματολόγιο το δείχνει επίσης 380 τ.μ. αν και το σχήμα δεν συμπίπτει τελείως.

Εσείς θεωρείται ότι είναι άρτιο ή όχι? Με έχει μπερδέψει το θέμα της προσκύρωσης και η αναφορά τοπυ συνάδελφου ότι είναι άρτιο.

Edited by surveyor81
Link to comment
Share on other sites

  Αυτο εννοει  οτι ο δικος σου εδωσε αυτα τα τμ στην παρακειμενη ιδιοκτησια......

"3. αγοράς τμήματος οικοπέδου 211 τ.μ. μη άρτιο αλλα προσκυρωτέο εις την παρακείμενη ιδιοκτησία προς αρτιοποίηση αυτης με συμβόλαιο του 1956 "

 

Και δωσε στοιχεια για αυτη την "καθετη" που αναφερεις

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Έψαξες για πράξη αναλογισμού και για το τοπογραφικό της??  

Υποθέτω ότι στο μη άρτιο αρχικό των 175τ.μ (πιθανώς λόγω υφισταμένου κτίσματος τότε) προσκυρώθηκαν με πράξη αναλογισμού και αποζημιώσεων τα όμορα των 77τ.μ  και 211 που δεν ήταν άρτια -δεν είχαν πρόσωπο σε δρόμο  και  δεν είχαν και κτίσματα επίσης τότε  

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη συνάδελφοι, έκανα λάθος όσον αφορά το 3ο συμβόλαιο. 211 ήταν οι τετραγωνικοί πήχες. Το εμβαδό ήταν 119 τ.μ. ως εκ τούτου τα τετραγωνικά των τίτλων συμπίπτουν περίπου με το υφιστάμενο. διόρθωσα την αρχική ανάρτηση.

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:

Έψαξες για πράξη αναλογισμού και για το τοπογραφικό της??  

Δεν έχω βρει πράξη αναλογισμού. Έχω πει στον ιδιοκήτη να μοου βρει προς το παρόν τα παλιότερα συμβόλαια. Αλλά μου κάνει εντύπωση ότι το συμβόλαιο αναφέρει ότι η προσκύρωση γίνεται για την αρτιοποίηση του ακινήτου αλλά παρόλα αυτά δεν έφτασε το εμβαδό του κανόνα.

Edited by surveyor81
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως, αν είναι έτσι όπως τα λες, υπάρχει πρόβλημα. 

Αν προ 55 είχε τα 10-200, θα ενέπιπτε στην παρέκκλιση

Δες τους τίτλους και το ΦΕΚ του σχεδίου, διόρθωσε την αρχική ανάρτηση (για να μη μπερδεύονται όσοι τη διαβάσουν), και τα λέμε

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαίνω πως και ο Δημήτρης (για φαντάσου) λίγα κατάλαβε.

Αρχικά να πω πως "Προσκυρώνω" σημαίνει: Με κάποια "διοικητική" πράξη και για κάποιο λόγο, προσαρτώ τμήμα γης σε κάποιο άλλο τμήμα- δηλ. οικόπεδο.

Π.χ σε μία πράξη τακτοποίησης, αν κάποιο οικόπεδο Δεν είναι οικοδομήσιμο, γίνεται κάποια προσκύρωση, αν αυτό φυσικά δυνατόν, για να καταστεί οικοδομήσιμο κλπ, κλπ. 

Στην δική σου περίπτωση θέλω να πιστεύω πως δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο αλλά πρόκειται για καθαρά διαδοχικές αγορές, ίσως και από διαφορετικούς ιδιοκτήτες, μέχρι να προκύψει ένα άρτιο οικόπεδο? (με την διαφορά, όπως λες, δεν τα μετρούσαν καλά τα κομμάτια).

Η αναφορά σου στη σύσταση "κάθετης ιδιοκτησίας" πως προκύπτει?

Νομίζω πως αν ξαναδιαβάσεις, σαν ουδέτερος, αυτά που γράφεις δεν θα πολυκαταλάβεις κάποια πράγματα.

 

Υγρ. όταν έγραφα εγώ κάποιοι πιο σβέλτοι έγραψαν νωρίτερα.

Edited by nbr
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η πράξη αναλογισμού μπορεί να συντάχθηκε 1-2 ..Χ χρόνια αργότερα- Στο υποθηκοφυλακείο -αν αναζητήσεις  στοιχεία του παρακείμενου που προσκυρώθηκε -ίσως βρεις αριθμό και χρονιά 

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, nbr said:

Η αναφορά σου στη σύσταση "κάθετης ιδιοκτησίας" πως προκύπτει?

Υπάρχει συμβόλαιο σύστασης κάθετου του 1997 όπου το οικόπεδο χωρίζεται σε δύο κάθετες. Τα στοιχεία των προηγούμενων συμβολαίων που αναφερω τα πήρα από το ιστορικό αυτού του συμβολαίου, όπως και το τοπογραφικό του 1997 έγινε για τη σύσταση καθετου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.