Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματικά δικαιώματα μηχανικών Έργων Υποδομής ΤΕ


Recommended Posts

Η εργασία μου στην συνταξη τοπογραφικων θεωρείται αποδεδειγμενη εμπειρια?

Εχω βεβαιώσεις παροχής υπηρεσιών για καθε τοπογραφικο που κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θεωρείται απόδειξη εμπειρίας. Φυσικά τα ποσά εμπειρίας που αναφέρω νοούνται αθροιστικά (προφανώς δεν είναι ανάγκη το ποσό των 15.000 ευρώ να προέρχεται από ένα μόνο έργο).

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι της ειδικότητας σου αλλά απο ότι έχω καταλάβει το νόημα είναι το εξής: να παίρνεις ότι δουλειά βρεθεί μπροστά σου κ είναι στις δυνατότητες σου. Αν σου πει κάποιος οτι 1 έργο είναι πάνω απο ότι μπορείς να υπογράψεις νοικιασε 1 πτυχίο κ συ όπως τόσοι άλλοι. Αδικο μεν αλλά δεν χρειάζεται να χάσεις ούτε τη δουλειά ούτε να ξαναεφευρεις το τροχό. όσο για τα δημόσια έργα μια καλή πηγή:

 

http://www.ccon.gr/nomos/index.html

Link to comment
Share on other sites

Να θυμίσω επίσης σε όλους τους συναδέλφους ότι τα επαγγελματικά δικαιώματα που μνημονεύονται στα Β.Δ. της δεκαετίας του 70, όπως το 769/72 που ανέφερε ο Χάρης, δεν μας αφορούν, είναι παράνομα και δεν τα αποδεχόμαστε.

 

Τα εν λόγω διατάγματα χρησιμοποιούνται σήμερα καταχρηστικά λόγω μη εφαρμογής του Νόμου 1404/83 και γίνονται ΑΤΥΠΩΣ δεκτά από τις Υπηρεσίες επειδή πρέπει κάπου να στηριζθούν. Η χώρα μας έχει καταδικαστεί για το θέμα αυτό.

 

Ο Νόμος 1404/83 ορίζει σαφώς ότι μετά την κατάργηση των ΚΑΤΕΕ και την Ιδρυση των ΤΕΙ, για κάθε τμήμα και σχολή θα πρέπει να εκδοθούν ΝΕΑ Π.Δ. εντός 6 μηνών μετα την αποφοίτηση του 1ου πτυχιούχου . Ο Νόμος ΔΕΝ ΟΡΙΖΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ οτι ως τότε θα ισχύουν τα Βασιλικά Διατάγματα και μέχρι σήμερα δεν έχει εφαρμοστεί για λόγους που όλοι ξέρουμε.

 

Ως εκ τούτου, η σχολή σου αγαπητή dessi ΔΕΝ ΕΧΕΙ επίσημως επαγγελματικά δικαιώματα πλην όσων ορίζονται και δεν καταργήθηκαν στο Π.Δ. 318/94 ή άλλες σχετικές αποφάσεις. Γιαυτό άλλωστε περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει με το προσχέδιο Π.Δ. που έχει ετοιμαστεί πρώτα για τη σχολή σας.

 

Τα ίδια ισχύουν για ηλεκτρολόγους, μηχανολόγους, τοπογράφους, μηχανικούς αυτοματισμού κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ cna......ηταν η πιο καθαρη απαντηση που είχα ποτε σε αυτό το θέμα.

Δυστυχώς δεν υπαρχει ενημέρωση και αν παλευεις μονος σου δε βγάζεις ακρη.

Μονο αν εχεις κανα θειο μηχανικο απο κοντα και σου πει μερικά πραγματα.

Τουλάχιστον εχω βρει πολλα χρήσιμα πράγματα σε αυτό το forum αλλιως θα είχα πραγματικα πελαγώσει.

Link to comment
Share on other sites

Koulobs, εδώ θα βρεις το προσχέδιο Π.Δ. (πρόσεξε, είναι προσχέδιο) για τα επαγγελματικά σου δικαιώματα. Αξίζει να του ρίξεις μια ματιά.

 

http://www.esmd.tuc.gr/docs/%CE%A0%CE%A1%CE%9F%CE%A3%CE%A7%CE%95%CE%94%CE%99%CE%9F%20%CE%9D%CE%9F%CE%9C%CE%9F%CE%A5%20%CE%93%CE%99%CE%91%20%CE%95%CE%A0%CE%91%CE%93%CE%93%CE%95%CE%9B%CE%9C.%CE%A4%CE%95%CE%99.%CE%99.pdf

 

Το εν λόγω προσχέδιο μπορεί να υποστεί αλλαγές ή να καθυστερήσει η έγκρισή του.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

 

Στο παρακάτω link μπορείτε να ενημερωθείτε για τις σημερινές ανακοινώσεις από το Υπουργείο Παιδείας οι οποίες αφορούν τον τεχνολογικό τομέα της Ανώτατης Εκπαίδευσης, το μέλλον των Ιδρυμάτων και τις εξελίξεις στα επ. δικαιώματά μας.

 

http://www.esos.gr/81/trirovathmia/taliadoyrow-18-9-2008.htm

 

 

Ενημερωτικά και μόνο, ειδικά για τις σχολές Ηλεκτρολόγων, Μηχανολόγων, Ενεργειακών, Τοπογράφων πτυχιούχων μηχανικών κλπ. που δεν αναφέρονται, τα σχετικά προσχέδια Π.Δ. έχουν ολοκληρωθεί με τη σύμφωνη γνώμη ΟΛΩΝ των αρμοδίων Οργάνων αλλά υπάρχει σφοδρή πίεση από τους γνωστούς συντεχνιακούς κύκλους (ονόματα δεν λέμε) για πάγωμα της διαδικασίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα ειμαι πτυχιουχος ΠΔΕ του ΤΕΙ Πειραια θελω να δουλεψω ως ελευθερος επαγγελματιας κ δυστυχως δεν γνωριζω ακριβως τα δικαιωματα μου (που γινονται δεκτα απο τις πολεοδομιες).. Θα ηθελα αν ειναι δυνατον να με ενημερωσετε.

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που θα είμαι λίγο αιχμηρός αλλά αυτό που συμβαίνει με τους αποφοίτους ΤΕΙ ΠΔΕ και ΠΕΥ δεν το χωράει ο νους μου.

Δεν είναι η πρώτη φορά που τίθεται αυτό το ερώτημα στο forum.

Φίλε nauagos020 τελείωσες το λύκειο, έδωσες εξετάσεις και μεταξύ των σχολών που επέλεξες ήταν και η ΠΔΕ.

Άντε να δεχθώ ότι όταν δήλωνες τις σχολές δεν ήξερες και πολλά για τα επαγγελματικά δικαίωματα των αποφοίτων των ΠΔΕ.

Όταν πήρες την απόφαση να φοιτήσεις σ' αυτή τη σχολή και μέσα στα 4 χρόνια σπουδών δεν ενδιαφέρθηκες να μάθεις τα επαγγελματικά διακαιώματά σου;

Τέλος πάντων. Για καλύτερη πληροφόρηση απευθύνσου στην ΕΕΤΕΜ.

Συγγνώμη και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Συγγνώμη που θα είμαι λίγο αιχμηρός αλλά αυτό που συμβαίνει με τους αποφοίτους ΤΕΙ ΠΔΕ και ΠΕΥ δεν το χωράει ο νους μου.

Δεν είναι η πρώτη φορά που τίθεται αυτό το ερώτημα στο forum.

Φίλε nauagos020 τελείωσες το λύκειο, έδωσες εξετάσεις και μεταξύ των σχολών που επέλεξες ήταν και η ΠΔΕ.

Άντε να δεχθώ ότι όταν δήλωνες τις σχολές δεν ήξερες και πολλά για τα επαγγελματικά δικαίωματα των αποφοίτων των ΠΔΕ.

Όταν πήρες την απόφαση να φοιτήσεις σ' αυτή τη σχολή και μέσα στα 4 χρόνια σπουδών δεν ενδιαφέρθηκες να μάθεις τα επαγγελματικά διακαιώματά σου;

Τέλος πάντων. Για καλύτερη πληροφόρηση απευθύνσου στην ΕΕΤΕΜ.

Συγγνώμη και πάλι.

 

Όταν το 2000 πέρασα στη σχολή ήταν σε ισχύ το 318/94 και είχα επαγγελματικα δαικαιώματα και τα γνώριζα. Με την αποφοίτηση μου το 2005 αυτό ακυρώθηκε εν μέρη. Ποια επαγγελματικά δικαιώματα αναφέρεις ότι δεν ξέρουμε εμεί οι Μηχανικοί Τ.Ε.? Και στο κάτω κάτω έγω φοίτησα στη σχολή με την προϋπόθεση ότι ισχύει το 318/94, αφού φρόντισε το ΤΕΕ να ακυρωθεί με την απόφαση του ΣτΕ, εμένα ποιος θα με αποζημιώση (σε χρόνο και σε χρήμα που ξόδεψα) σήμερα για μια σχολή χωρίς επαγγελματικά δικαιώματα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.