Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξαρση ιών στα φλασάκια-usb


Spiderman

Recommended Posts

κοιτα έχω αποκλεισει τις άλλες πιθανότητες γιατι τον τελευταιο καιρο:

 

δεν εχω παρει, μονο εχω στειλει σχεδια

δεν κατεβαζω τιποτα στο pc της δουλειας

 

οποτε επειδη η μοναδικη επαφη με τον εξω κοσμο ήταν τα pc του φωτοτυπα, πιστευω πως απο εκει την πατησα, και ναι οπως το ειπες, το συνδεσαμε στο pc του, καναμε τη δουλεια, εφυγα και μολις πηγα γραφειο επαθα αυτα που επαθα.

 

----------------------------

 

ναι περιμενω κι εγω Σεπτεμβρη να παρω λιγο χρημα χρωστουμενο να παω για εξοπλισμο, δεν ειναι μονο οι ιοι, ειναι το γδαρσιμο και το χασομερι και τα λαθη και και και.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Έχω ζήσει τους πρώτους ιούς(stoned, jerusalem, CIH) και πιστεύω η καλύτερη προφύλαξη είναι... να μην κολλήσεις. Για αυτό ας μας πείτε την διαδικασία που οδηγεί στην μετάδοση του ιού στο στικακι.

 

Αναπολήσεις ενός 30αρι: Παλιά θυμάμαι είχε βγει ένας ιος στο DOS που κολλούσε την δισκέτα απλά κάνοντας dir!

 

 

Ω ρε μεγάλε, ξέχασες τον Ping Pong Virus, που τρέχαμε στη Στουρνάρη με 3.5άρες δισκέττες να βρούμε το (τότε) McAfee που ήταν το ΤΟΠ της εποχής του.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε το http://www.hijackthis.de/en

 

Πρόγραμμα που βλέπει τις τελευταίες αλλαγές...πολύ χρήσιμο όποιος ξέρει να το δουλεύει...

 

http://www.hijackthis.de/downloads/HJTInstall.exe

Link to comment
Share on other sites

@ παναγιώτης

 

εμεις εχουμε αντιβαιρους, ο φωτοτυπας δεν εχει.

 

δεν αρρωστησε το pc, ο εξωτερικος σκληρος και το φλασακι αρρωστησαν.

Link to comment
Share on other sites

Να δειτε τι τραβηξα εγω στη μοναδα που υπηρετησα την θητεια μου(με αδεια απολυσεως ειμαι εξω)

Ημουν υπευθυνος για τον υπολογιστικο εξοπλισμο,δικτυα σερβερ κτλ.

Επειδη οι η/υ στα γραφεια για λογους ασφαλειας (χμ χμ) ειχαν κλειστες usb μου εφερναν στικακια με οτι εγγραφα ηθελαν να τους τα περασω στον ηυ τους ή καπου αλλου στο δικτυο.

 

1 φορα εγινε της Αποκαλυψεως. Τα παντα κολλησαν ενα trojan DownAdup, και κατερρευσαν. 2 μερες να φτιαχτουν/καθαρισουν ολα, με τον σχη. να ωρυεται συνεχως.

Αλλη μια φορα κολλησε ασχημα ο δικος μου ηυ, σε σημειο να μην μπορεις να επιλεξεις ενα εικονιδιο στο desktop. Εκανα αλλες 3 μερες να τον καθαρισω.

Χρησιμοποιουσα μια εκδοση του norton antivirus corporate edition, 10.κατι αν θυμαμαι καλα, καθως και σχεδον ολα τα δωρεαν antivirus που κυκλοφορουν.

 

Σε ενα χαρτι σημειωνα τι εβρισκε κατα το σκαναρισμα, και μετα πηγαινα εδω http://www.symantec.com/norton/security_response/removaltools.jsp και κατεβαζα (απο το προσωπικο μου ηυ :-x:evil::-x) το αντιστοιχο removal tool το οποιο και ετρεχα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.