Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

Μόλις χθες έμαθα και εγώ ότι μπήκα σε φάση προέγκρισης (με αίτηση από 16/12/09) και σήμερα πήγα από τον ΟΑΕΔ για περισσότερες πληροφορίες.

Ένα από τα πρώτα πράγματα που ρώτησα ήταν για το ποσό που πρέπει να εμφανίσουμε ως έξοδα . Τα ποσό των 6000 συμπεριλαμβάνει και το ΦΠΑ.

Πάντως γενικά για οποιαδήποτε απορία είναι καλό να απευθύνεστε στο τοπικό κατάστημα ΟΑΕΔ και να συγκρατείτε το όνομα του υπαλλήλου που σας δίνει την πληροφορία προκειμένου στην συνέχεια να το επικαλεστείτε στην περίπτωση που κάποιος υπάλληλος πει κάτι διαφορετικό. Πάγια τακτική γενικά στο δημόσιο.

Καλή τύχη σε όλους μας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ολοκλήρωσα το Μάρτιο το προηγούμενο πρόγραμμα του ΟΑΕΔ (2007).

Βλέποντας πριν μερικές μέρες ότι δεν είχε κατατεθεί ακόμα η τελευταία δόση πήρα τηλέφωνο στον ΟΑΕΔ Νέου Κόσμου (όπου υπάγομαι) και μου είπαν ότι από τα κεντρικά έχουν παγώσει όλες τις πληρωμές (!!!!).

Αν έχετε και άλλοι συνάδερφοι το ίδιο πρόβλημα ενημερώστε εδώ μήπως μαζευτούμε και πιέσουμε μέσω ΤΕΕ ή (και) κάπως αλλιώς....

Έχω την εντύπωση ότι τα χρήματα της επιχορήγησης προέρχονται από την ΕΕ, συνεπώς δεν έχουν καμία δικαιολογία αν τα έχουν ξοδέψει αλλού (διορθώστε με αν κάνω λάθος).

ΥΓ. είδα στα τελευταία posts ότι αρκετοί συνάδερφοι έλαβαν πρόσφατα τις δόσεις που περίμεναν και έτρεξα βραδιάτικα στο ΑΤΜ, αλλά τίποτα ακόμα.... :(

 

Συμπληρωστε την ειδικοτητα σας στο προφιλ σας

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση και απο μενα..

 

Συμφωνα με την ανακοινωση του ΟΑΕΔ υπαγομαι στην παρακατω διαταξη..

 

"Δύνανται να ενταχθούν στο πρόγραμμα και όσοι έχουν προβεί σε έναρξη επιτηδεύματος από την 01/01/2008 και μετά, δηλώνοντας ως έδρα την οικία τους, με την προϋπόθεση ότι από την 02/01/2009 και μετά, έχουν προβεί σε πρώτη μεταβολή έδρας σε ανεξάρτητο επαγγελματικό χώρο. Ως ημερομηνία έναρξης θα θεωρείται η πρώτη μεταβολή."

 

Οι δαπανες υπολογιζονται απο την ημερομηνια πρωτης εναρξης ή αλλαγής εδρας????

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπαν το αντίθετο. Οι δαπάνες που έβαλα ήταν από την αλλαγή έδρας κ μετά. Βέβαια μου είπε ότι αν δεν μπορώ να τα συμπληρώσω θα δούμε αν μπορεί να γίνει κάτι αλλά ότι είναι καλύτερα να μην βάλω τα παλιά έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

ολοκλήρωσα το Μάρτιο το προηγούμενο πρόγραμμα του ΟΑΕΔ (2007).

Βλέποντας πριν μερικές μέρες ότι δεν είχε κατατεθεί ακόμα η τελευταία δόση πήρα τηλέφωνο στον ΟΑΕΔ Νέου Κόσμου (όπου υπάγομαι) και μου είπαν ότι από τα κεντρικά έχουν παγώσει όλες τις πληρωμές (!!!!).

Και εγώ φίλε ακόμα εδώ και 4 μήνες περιμένω την τρίτη δόση από ΟΑΕΔ Καλλιθέας...

 

Ας είναι, αφού πληρώνουν τα παιδιά με την πρώτη δόση, ίσως κάποια στιγμή τα πάρουμε και εμείς.

Link to comment
Share on other sites

Όσο το σκέφτομαι μου φαίνεται μάταιο να περιμένω...

 

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=140401&cid=6

 

Εδώ κινδυνεύουμε να χάσουμε την επιστροφή φόρου που είναι δουλεμένα από εμάς λεφτά, την επιδότηση θα κολλήσουν να μας φάνε;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ξερετε ποτε ακριβως συμπληρωνεται ενας χρονος για να βγεις απο την επιδοτηση του ΟΑΕΔ?Απο την ημερομηνια της προεγκρισης,της πρωτης πληρωμης????Ποτε?

Θελω να αλλαξω γραφειο και να ιδρυσω εταιρια με ενα φιλο.Να μην εχω προβλημα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.