Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

Δεν νομίζω να εννοούν ότι κλείνει το πρόγραμμα για φέτος? Τι σημαίνει προθεσμία 6/7/11? Αν εγώ κάνω στις 20 - 6 απλά θα συνεδριάσουν πχ σε 2 μήνες για να αποφασίσουν? Μήπως κλείνει το πρόγραμμα για το 2011? Παρακαλώ ας απαντήσει κάποιος που γνωρίζει, όχι υποθέσεις, η ερώτησή μου είναι ανακοινώσεις σαν κ αυτή είναι συνηθεις και βγαίνουν ανα τακτά διαστήματα η όχι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όταν έκανα αίτηση ρώτησα την υπάλληλο του τοπικού ΟΑΕΔ και πήρα τηλέφωνα σε ένα από αυτά που είναι κάτω κάτω στο έντυπο.

 

Τους ρώτησα το εξής.

 

Έστω ότι το πρόγραμμα κλείνει μια εβδομάδα αφού κάνω την αίτηση και φυσικά δεν συνεδριάσει μέχρι τότε η επιτροπή , τι γίνεται:

 

Η απάντηση ήταν πως με κατοχυρώνει η ημερομηνία υποβολής της ηλεκτρονικής αίτησης.

 

Για όσους θέλουν να ενταχθούν τώρα στο πρόγραμμα ας πάνε να ρωτήσουν άμεσα στον ΟΑΕΔ διότι αν ισχύει το 7/6 που γράφει στις ανακοινώσεις στο site του τότe καλό είναι να ξέρετε τι γίνεται.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά εγώ που δεν είμαι μέλος ΤΕΕ και περιμένω να δώσω εξετάσεις όπως και πολλοί άλλοι νέοι μηχανικοί? Πότε θα ενταχθούμε εμείς. Για αυτό ρωτάω να καταλάβω αν είναι είναι μια τυπική διαδικασία αυτή η προθεσμία και αναφέρεται σε μια επικειμενη συνεδρίαση της επιτροπής η αν σημαίνει κλείσιμο του προγράμματος μέχρι νεοτέρας. Αν είναι κάτι το τυπικό θα πρέπει να έχει βγει και στο παρελθόν όποτε ήταν να συνεδριάσουν. Οι πιο παλιοί ξέρουν ας μας πουν.

Link to comment
Share on other sites

7.6.2011 τελειωνει το προγραμμα αυτο που τρεχει ηδη από το 2009. Ειναι καταληκτικη ημερομηνια που σημαινει οτι οποιος υποβαλλει μετα αιτηση δεν θα την δεχτουν.

 

τωρα αν βγει κανιουριο προγραμμα κανεις δεν το ξερει.ισως ακομα ουτε απο τον οαεδ θα ξερουν να σου απαντησουν σιγουρα.

 

παντως εαν βγει για νεους επιστημονες 2011 θα μπορεις να υποβαλλεις εκει αιτηση.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με λίγα λόγια αντίο επιδότηση..Μπορώ να κάνω αίτηση χωρίς να έχω άδεια άσκησης επαγγέλματος μηχανικού? Χλωμό..

Link to comment
Share on other sites

Αναγνωρίζω ότι μπορεί να μην είμαι αντικειμενικός εξαιτίας του θυμού μου για την ανακοινωση-κλείσιμο του προγράμματος, αλλά νιώθω κοροιδία γιατί οι ημερομηνίες που παίρνουν πτυχίο οι νέοι μηχανικοί αλλά και οι ημερομηνίες που δίνουν για ΤΕΕ είναι στανταρ και ειναι σαν να μας λέει ο ΟΑΕΔ: ''Εσεις που πήρατε πτυχίο τον Απρίλιο και ψάχνετε γραφείο 2 μήνες και ψάχνετε για την επιδότηση, πάρτε τα ... μας'' 10 μερες πριν τις εξετάσεις για το ΤΕΕ. Είμαστε και στην απέξω από το ΚΕΝΑΚ....φοβερή υποστήριξη...Αν σηκωθούμε και φύγουμε από αυτό το κράτος μπ..λο θα φταίμε?

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειναι φως φαναρι οτι ψαχνεις για γραφειο για να παρεις την επιδοτηση,ειναι πολυ καλυτερο να φυγεις απο αυτη το μπ..λο οπως λες..γιατι αν μεινεις θα εισαι ενας απο αυτους που θα συνεχιζουν την κωλονοοτροπια των προηγουμενων γεννεων και πανω απο το 50% των ατομων που εχουν ηδη επιδοτηθει απο το προγραμμα..στο καλο λοιπον..

Link to comment
Share on other sites

Αναγνωρίζω ότι μπορεί να μην είμαι αντικειμενικός εξαιτίας του θυμού μου για την ανακοινωση-κλείσιμο του προγράμματος, αλλά νιώθω κοροιδία γιατί οι ημερομηνίες που παίρνουν πτυχίο οι νέοι μηχανικοί αλλά και οι ημερομηνίες που δίνουν για ΤΕΕ είναι στανταρ και ειναι σαν να μας λέει ο ΟΑΕΔ: ''Εσεις που πήρατε πτυχίο τον Απρίλιο και ψάχνετε γραφείο 2 μήνες και ψάχνετε για την επιδότηση, πάρτε τα ... μας'' 10 μερες πριν τις εξετάσεις για το ΤΕΕ. Είμαστε και στην απέξω από το ΚΕΝΑΚ....φοβερή υποστήριξη...Αν σηκωθούμε και φύγουμε από αυτό το κράτος μπ..λο θα φταίμε?

 

το μονο σιγουρο ειναι οτι το προγραμμα δεν εκλεισε για αυτον τον λογο.

 

τρεχει απο το 2009 για 5000 θεσεις, οι οποιες προφανως μετα απο 2 χρονια καλυφθηκαν.

 

θα σε συμβουλευα παντως να κανεις υπομονη μηπως το μπ...λο βγαλει ανακοινωση και για νεους επιστημονες 2011.

Link to comment
Share on other sites

φίλε mred62 σε παρακαλώ ανακάλεσε τους χαρακτηρισμούς που αποδίδεις σε κάποιον χωρίς να τον ξέρεις. Αν καίγομαι να πάρω μια επιδότηση που δικαιούμαι είναι κακό? Και όχι δεν κάνω γραφείο, μόνο για να πάρω την επιδότηση, το κάνω για να ασχοληθώ και σε πληροφορώ έχω ασχοληθεί ήδη δυο μήνες διαβάζοντας και μελετώντας τα αντικείμενα που σκοπεύω να ασχοληθώ. Έχω ρίξει τόσο κόπο ακόμα χωρίς γραφείο, αυτό για να καταλάβεις ότι δεν μιλας με κανέναν τυχοδιώκτη. Εγώ συμφωνώ μαζί σου στα περι νοοτροπίας αλλά και εσύ κατάλαβε ότι δεν είναι ίδια τα δεδομένα στη λήψη απόφασης για το άνοιγμα γραφείου με και χωρίς 21000. Είναι τόσο απλό. Εκτός αν θεωρείς ότι ένα πάγιο έξοδο της τάξης των 400-500€ + ΤΣΜΕΔΕ + εξοδα εγκαταστάσεων και εξοπλισμού για ένα νέο μηχανικό είναι κάτι που δεν πρέπει να μας προβληματίζει στον αν είναι φρόνιμη επιλογή η όχι το άνοιγμα γραφείου. Τουλάχιστον η επιδότηση σου δίνει την ευκαιρία να το δοκιμάσεις και αν εισαι καλός να επιτύχεις χωρίς να ρισκάρεις αστρονομικά για τους περισσότερους ποσά. Εσύ αν είσαι άπλας και κυμπάρης μην παίρνεις επιδοτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω να ανακαλεσω οτι θες και με πιστη οτι εχεις αγνες προθεσεις..αν κατσεις και υπολογισεις μονο τα παγια εξοδα σου για 3 χρονια,θελεις πανω απο 30000 οποτε εισαι μεσα 9000 με το καλημερα που ασχολεισαι με την επιδοτηση..αν τωρα δεν ψαχτεις με επιδοτηση κανεις γραφειο στο σπιτι σου χωρις παγια εξοδα και ψωνιζεις οτι θες απο το ικεα με 1-1,5 χιλιαρικο και αναβαθμιζεις τον υπολογιστη που ηδη εχεισ με κανα 500αρι βαρια βαρια και γραφεις στα παλια σου τα παπουτσια και την επιδοτηση και το μπ..λο μαζι και εισαι μειον μολις 2000+τσμεδε..με λιγα λογια αν θελεις πραγματικα βρισκεις ακρη ευκολα κι οχι γκρινια που κοπηκε ενα προγραμμα κτλ,ουτε να προσπαθεις να υπερτιμολογισεις και να περνας στα αρχικα σου εξοδα φαντεζι κινητα δηθεν για τη δουλεια σου..προσωπικα τωρα ειμαι αλλη περιπτωση γτ και ιδιοκτητο χωρο εχω και τα 7000 για τα πρωτα εξοδα,οποτε με την επιδοτηση και τα λεφτα μου θα παρω πισω και τα παγια μου θα πληρωνω για 3 χρονια..γενικα αν δεν υπαρχει ρευστο και ιδιοκτητος χωρος δεν αξιζει να μπεις στο προγραμμα,χαμενος θα βγεις...οποτε ή εισαι λαμογιο και θες να φας τσαμπα χρημα που θα στερησεις απο καποιον που θα τον βοηθησουν πραγματικα ή δεν εισαι ικανος να υπολογισεις ποσο μουφα ειναι το τριπακι της επιδοτησης..αυτα και παντα καλοπροαιρετα..

Υγ:αυτο οτι ασχολεισαι και μελετας 2 μηνες γι αυτο που θες να ασχοληθεις κι εχεις κουραστει και ξοδευτει μη το πεις παραεξω γτ μονο σαν αστειο θα το παρουν..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.