Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το πρόγραμμα έχει κλείσει από το καλοκαίρι του 2011. Για να ξαναβγεί κάτι ανάλογο... πιθανό, αλλά όχι σίγουρο!

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει ένσταση τον Ιούλιο επειδή είχα απορριφθεί και με ενημέρωσαν ότι έγινε δεκτή. Υπάρχει κάποιος που είχε κάνει ένσταση παλαιότερα και έγινε δεκτή να με ενημερώσει τι αλλάζει στην διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και εγώ πήγα τα χαρτιά και και έκοψα και την απόδειξη των 5.000 στον ΟΑΕΔ στα Χανιά στις 20/01 και από τότε 0.00 το υπόλοιπο στην Εθνική. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι συνάδελφος πήγε στον ΟΑΕΔ μια βδομάδα μετά, δέχτηκαν τα χαρτιά του, άλλα δεν τον άφησαν να κόψει στο μπλοκάκι την απόδειξη τον 5.000 ευρώ, διότι θα υπάρχει καθυστέρηση στις πληρωμές. Και χτες που ξαναπήγε του είπαν ότι περιμένουν απάντηση από τα κεντρικά του Ηρακλείου και πάλι δεν τον άφησαν να την κόψει. Λέτε να έχει γίνει καμιά στραβή με τα λεφτά?

Link to comment
Share on other sites

UPDATE:

 

Σήμερα μπήκαν τα χρήματα της 1ης δόσης. Υπόλοιπο λογαριασμού: 5.000,00 €.

Τα χαρτιά μου τα πήγα περίπου 21 Ιανουαρίου.

 

Άντε να δώσουμε τα χρωστούμενα!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πήγα τα χαρτιά και και έκοψα και την απόδειξη των 5.000 στον ΟΑΕΔ στα Χανιά στις 20/01 και από τότε 0.00 το υπόλοιπο στην Εθνική. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι συνάδελφος πήγε στον ΟΑΕΔ μια βδομάδα μετά, δέχτηκαν τα χαρτιά του, άλλα δεν τον άφησαν να κόψει στο μπλοκάκι την απόδειξη τον 5.000 ευρώ, διότι θα υπάρχει καθυστέρηση στις πληρωμές. Και χτες που ξαναπήγε του είπαν ότι περιμένουν απάντηση από τα κεντρικά του Ηρακλείου και πάλι δεν τον άφησαν να την κόψει. Λέτε να έχει γίνει καμιά στραβή με τα λεφτά?

Οι αμαρτίες πληρώνονται Σαμιωτάκη!!!!!!!Αλλά εσένα δεν σε φοβάμαι, θα τον βρεις τον τρόπο να την πάρεις τη δόση!

On topic:

Απ΄ότι βλέπω καλά πάνε οι δουλειές όλων, υπόλοιπα 0 και καημός για την δόση..Λύπη και φρίκη μαζί...Πάντως κι εμείς ακόμα περιμένουμε από τις 2 Φεβρουαρίου..

Προσωπικά μαζί με την κοπέλα μου με πάνω από 2 χιλιάρικα καθαρά έσοδα το μήνα, με γραφείο χωρίς ενοίκιο και με 2 επιδοτήσεις και έχουμε πρόβλημα, παρότι δεν κάνουμε και ζωή και κότα..

Λίγο κάτι κάρτες από τα φοιτητικά, λίγο το ΤΣΜΕΔΕ και αυτοκινητιστικά έξοδα, νοικιάσαμε και μια γκαρσονιέρα της πλάκας με έπιπλα γνωστού καταστήματος κι έχει εξανεμισθεί το μεγαλύτερο μέρος των εσόδων μας. Ελπίζουμε λίγο να ρεφάρουμε τώρα που τα ετήσια πάγια πληρώθηκαν..

Μεταφορά έδρας στο τέλος του πρώτου έτους στο σπίτι ή ακόμα και κλείσιμο βιβλίων και δρόμο για έξω....μεταπτυχιακό μαζί με λάντζα και καθαρισμό σκαλιών και μετά βλέπουμε...Δεν υπάρχει επιστροφή κατά πάσα πιθανότητα...

Link to comment
Share on other sites

Οι αμαρτίες πληρώνονται Σαμιωτάκη!!!!!!!Αλλά εσένα δεν σε φοβάμαι, θα τον βρεις τον τρόπο να την πάρεις τη δόση!

On topic:

Απ΄ότι βλέπω καλά πάνε οι δουλειές όλων, υπόλοιπα 0 και καημός για την δόση..Λύπη και φρίκη μαζί...Πάντως κι εμείς ακόμα περιμένουμε από τις 2 Φεβρουαρίου..

Προσωπικά μαζί με την κοπέλα μου με πάνω από 2 χιλιάρικα καθαρά έσοδα το μήνα, με γραφείο χωρίς ενοίκιο και με 2 επιδοτήσεις και έχουμε πρόβλημα, παρότι δεν κάνουμε και ζωή και κότα..

Λίγο κάτι κάρτες από τα φοιτητικά, λίγο το ΤΣΜΕΔΕ και αυτοκινητιστικά έξοδα, νοικιάσαμε και μια γκαρσονιέρα της πλάκας με έπιπλα γνωστού καταστήματος κι έχει εξανεμισθεί το μεγαλύτερο μέρος των εσόδων μας. Ελπίζουμε λίγο να ρεφάρουμε τώρα που τα ετήσια πάγια πληρώθηκαν..

Μεταφορά έδρας στο τέλος του πρώτου έτους στο σπίτι ή ακόμα και κλείσιμο βιβλίων και δρόμο για έξω....μεταπτυχιακό μαζί με λάντζα και καθαρισμό σκαλιών και μετά βλέπουμε...Δεν υπάρχει επιστροφή κατά πάσα πιθανότητα...

 

Μπήκε η δόση και σε μένα πάντως σήμερα, άρα λογικά και σε σένα καθ οδόν θα είναι...

Πάντως λίγοι μηχανικοί (έστω και 2 μαζί) βγάζουν καθαρά 2000 το μήνα αυτή τη περίοδο, μπράβο σου...

Edited by ΣΑΜΙΩΤΟΣ1983
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα συνάδελφοι!

 

Από Αθήνα μήπως κάποιος που έλαβε την 1η δόση (2ο πακέτο 5000 ευρώ) και να είχε κόψει τιμολόγιο 20/01/2012??

 

Ακόμα τίποτα εγώ με δικαιολογητικά 16/01/2012 και τιμολόγιο 20/01/2012...Να ανησυχώ ή τα δίνουν ανά περιοχή?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι αν γνωρίζετε θα ήθελα να μου πείτε αν το πρόγραμμα είναι δεσμευτικό για τρία χρόνια και επίσης αν υπάρχει πρόβλημα να δουλεύεις στο εξωτερικό και να διατηρείς το γραφείο και έχεις έσοδα και από Ελλάδα. Ενδιαφέρει αν δουλεύεις στο εξωτερικό τον ΟΑΕΔ;

Edited by massimo_hmmy
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.