Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

Και εγώ μια από τα ίδια.

Στις 12 Ιανουαρίου συμπλήρωσα εξάμηνο και στις 19 πήγα τα δικαιολογητικά.

Υπόλοιπο στην εθνικη 0.00€ :shock:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε ειδοποίησαν να τους τα πας ή πήγες από μόνος σου? Λογικά δεν πρέπει πρώτα να έρθουν για έλεγχο στο γραφείο?

Link to comment
Share on other sites

Ο έλεγχος γίνεται πριν κλείσει το εξάμηνο! Δεν σου ήρθαν? ...καλά... μυρίζομαι καφεδούμπα των ελεγκτών! :smile:

 

Εγώ πάντως τους τα πήγα την επόμενη μέρα που έληξε το εξάμηνο, μπας και εκταμιευτούν νωρίς τα χρήματα... τρομάρα μου!

Link to comment
Share on other sites

Κολλήσαμε στην προσωρινή υπαγωγή χαχαχαχα! Ελπίζω να μη δώσουν παράταση στην καταβολή της πρώτης δόσης! :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ειδοποίησαν να τους τα πας ή πήγες από μόνος σου? Λογικά δεν πρέπει πρώτα να έρθουν για έλεγχο στο γραφείο?

Μόνος μου πήγα γιατί έτσι μου είχαν πει μετά τον 1ο έλεγχο. Αφού λήξει το πρώτο εξάμηνο έχουμε ένα περιθώριο γύρω στον 1,5 μήνα αν θυμάμαι καλά για να υποβάλουμαι τα δικαιολογητικά. Αιφνίδιος έλεγχος μου ήρθε στα μισά του εξαμήνου περίπου.

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ μόνος μου πήγα τα δικαιολογητικά με το που συμπληρώθηκε το 6μηνο σύμφωνα με την κατάσταση των ημερομηνιών που μου είχαν δώσει. Αλλά επειδή δεν είχαν έρθει για έλεγχο πιο πριν μεσα στο 6μηνο, κανονίσαμε επί τόπου να έρθουν μετά από 2 ημέρες. Ήρθαν έβαλα κάτι υπογραφές και μετά από 2 ημέρες πήγα στον ΟΑΕΔ και υπέγραψα το τιμολόγιο.Μην αγχώνεστε.Μετά τις 20 του μηνός βλέπω να μπαίνουν, αν όχι αυτή την εβδομάδα σίγουρα την επόμενη. Ελπίζω δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2-3 μέρες μπήκαν τα λεφτά σε φίλο μου που τους τα πήγε τέλη Δεκεμβρίου! Οπότε εμείς (του Ιανουαρίου) πάμε -στην καλύτερη- τέλη Φεβρουαρίου!

Link to comment
Share on other sites

το γεγονός ότι μπήκαν τουλάχιστον είναι ενθαρρυντικό..είμαστε και οι τελευταίοι των Μοϊκανών και δεν θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει κίνδυνος να αδειάσει το ταμείο τους και να ξεμείνουμε.

Link to comment
Share on other sites

το γεγονός ότι μπήκαν τουλάχιστον είναι ενθαρρυντικό..είμαστε και οι τελευταίοι των Μοϊκανών και δεν θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει κίνδυνος να αδειάσει το ταμείο τους και να ξεμείνουμε.

 

Τα λεφτά αυτά είναι στα ταμεία τους για τον σκοπό αυτό και ΠΡΕΠΕΙ να αποδοθούν εκεί!

 

Δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς κανένας.

 

Απλά ΔΕΝ θα βγουν άλλα προγράμματα ενίσχυσης για τους Νέους Επιστήμονες.......

 

 

 

Η παραπάνω αποτελεί και απάντηση απ τον ΟΑΕΔ Περιστερίου, όταν είχα ρωτήσει...

.

Link to comment
Share on other sites

+ Ασφαλιστική ενημερότητα για είσπραξη απο το ΙΚΑ

+Ασφαλιστική ενημερότητα για είσπραξη απο την εφορία

+Το αθεώρητο μπλοκάκι που τους κόβεις το τιμολόγιο

+Τη σφραγίδα σου

Επίσης, η ασφαλιστική ενημερότητα που είχες πάρει από το ΙΚΑ για να πάρεις την προκαταβολή, λογικά ισχύει ακόμη. Ωστόσο, η ασφαλιστική ενημερότητα από την εφορία, λήγει σε 4 μήνες οπότε χρειαζόμαστε καινούργια!

Σήμερα πήγα στον ΟΑΕΔ και ρώτησα για τα δικαιολογητικά. Από ΙΚΑ είναι όπως τα λέει ο a_d, ισχύει η ενημερότητα που είχαμε πάρει όταν κάναμε την αίτηση.

Επίσης μου ζήτησαν και φωτοτυπίες των σελίδων του βιβλίου ΕΣ-ΕΞ για το εξάμηνο 1/8/11-31/1/12.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.