Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

Μία ερώτηση ακόμα.....

 

Έχουμε υποχρέωση να μείνουμε στο πρόγραμμα για 12 μήνες. Από εκεί και πέρα μπορούμε να κάνουμε ό,τι θέλουμε. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εάν έρθουν οι ελεγκτές και δεν είμαι στο γραφείο, μπορεί να κανονιστεί δεύτερη συνάντηση ή θα φάω απορριπτική;

Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο;

Link to comment
Share on other sites

Η λογική λέει ότι πριν έρθουν θα σου τηλεφωνήσουν, διότι όπως το έχουμε πει πολλές φορές εδώ μέσα και όλοι ξέρουμε (και το ξέρουν και οι του ΟΑΕΔ), η δουλειά ενός μηχανικού δεν είναι 8ωρο σταθερό στο γραφείο του!!!

 

Αν τώρα σου έρθουν και λείπεις, την πρώτη φορά (νομίζω) σου αφήνουν ειδοποιητήριο, οπότε και τους τηλεφωνείς να τους "τα πεις" !!!

 

"Συγγνώμη κύριοι που ήμουν στην πολεοδομία - οικόπεδο - εκτός πόλης για δουλειά - σε πελάτη, αλλά ΔΕΝ πουλάω εμπόρευμα με ώρες αγοράς!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι υποχρεωμένοι να σε καλέσουν και φυσικά δε σε καλούν γιατί ο σκοκός του ελέγχου(για τις εξαμηνιαίες δόσεις-όχι της προκαταβολής) είναι να δουν εάν "δουλεύεις".

 

Φυσικά και μπορείς να λείπεις για εξωτερικές δουλειές,λογικό είναι, και οι υπάλληλοι του ΟΑΕΔ είναι γενικά συνεργάσιμη.

Link to comment
Share on other sites

Εάν έρθουν οι ελεγκτές και δεν είμαι στο γραφείο, μπορεί να κανονιστεί δεύτερη συνάντηση ή θα φάω απορριπτική;

Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο;

 

μου έχει συμβεί, όταν τελικά με πήρανε τηλέφωνο επειδή δε με βρίσκανε στο γραφείο για να υπογράψω τα χαρτιά που θέλανε,κλείσαμε ραντεβού. όταν ήρθανε μου είπανε ότι περάσανε 2 ακόμη φορές " του στυλ που ήσουνα", χαμογέλασα και τους είπα απλά δουλείες :P ( αυτό θα πεις και συ:P ) δεν χρειάζεσαι να αγχώνεσαι, άνθρωποι είναι (κάποιοι από αυτούς:P) και καταλαβαίνουν...αποκλείεται να φας απορριπτική όπως ανέφερες.

Link to comment
Share on other sites

θα ειμαι ειλικρινης, ειναι ενα θεμα να διαβασω 136 σελιδες... προσπαθησα να βρω ακρη με του 2011 αλλα αν δε σας πειραζει μπορειτε να μου πειτε αν ισχυει αυτο το προγραμμα και φετος ή αν βγαινει καθε χρονο.. κοιταξα οαεδ και λιγο γενικα αλλα ολα φαινονται παλιοτερα (λογικο με τη κριση) αλλα ειμαι με την απορια που συζητατε για πρωτες δοσεις τωρα..

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα έχει λήξει. Μίλησε με τον τοπικό σου ΟΑΕΔ, για να σε ενημερώσει αν υπάρχει κάποια σκέψη να πραγματοποιηθεί ανάλογο στο μέλλον.

 

Οι δόσεις που αναφέρονται από τους συναδέλφους, αφορούν σε εξαμηνιαίες δόσεις (πχ 1η δόση με την πάροδο του πρώτου εξαμήνου από την ημερομηνία υπαγωγής). Η προκαταβολή δίνεται (ή δίνονταν ακριβέστερα) λίγο μετά τον έλεγχο και την επίσημη υπαγωγή στο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα.. το φοβομουν αλλα ας ελπισω οτι καποια στιγμη μπορει να ξαναγινει και αν ειναι συντομα να προσπαθησω να συμμετασχω! ευχαριστω για τη γρηγορη βοηθεια!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μία ερώτηση ακόμα.....

 

Έχουμε υποχρέωση να μείνουμε στο πρόγραμμα για 12 μήνες. Από εκεί και πέρα μπορούμε να κάνουμε ό,τι θέλουμε. Σωστά;

 

12 μήνες είναι το υποχρεωτικό. Αν το κρατήσεις και 2ο χρόνο υπάρχει ακόμα μια δόση (είτε 5000 είτε 2500, με συγχωρείς αλλα έχω ξεχάσει τι μου είπαν απο τον ΟΑΕΔ) και στον 3ο χρόνο μια ακόμα τελευταία δόση (νομίζω 1000 euro)

 

Μετά τους 12 μήνες αν θες να διακόψεις απλά σου ζητούν να τους ενημερώσεις ωστε να μην ξαναπεράσουν για έλεγχο. Εμένα τουλάχιστον (ΟΑΕΔ Θεσσαλονίκης) ήταν φοβερά συνεργάσιμοι όταν το έκλεισα και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.