Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

απ όσο ξέρω έως τώρα για την προκαταβολή ζητου΄σαν δαπάνες 6000 ευρώ. σήμερα έγινε έλεγχος σε γνωστό μου ο οποίος είχε ανώ των 6000 αλλά του έβγαλαν καινούριο φιρμάνι ότι τα 6000 δεν περιλαμβάνουν φπα, κατί που σαφέστατα δεν ορίζεται στη σχετική προξύρηξη του προγράμματος και κάτι που προηγουμένως δε ζητούνταν. έχει προκύψει τέτοιο θέμα σε κάποιον από εσας;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό το κράτος είναι παντελώς αναξιόπιστο. Και με αυτές τις τακτικές νομικίστικων διατυπώσεων, περιμένει να δει ανάπτυξη.

Link to comment
Share on other sites

απ όσο ξέρω έως τώρα για την προκαταβολή ζητου΄σαν δαπάνες 6000 ευρώ. σήμερα έγινε έλεγχος σε γνωστό μου ο οποίος είχε ανώ των 6000 αλλά του έβγαλαν καινούριο φιρμάνι ότι τα 6000 δεν περιλαμβάνουν φπα, κατί που σαφέστατα δεν ορίζεται στη σχετική προξύρηξη του προγράμματος και κάτι που προηγουμένως δε ζητούνταν. έχει προκύψει τέτοιο θέμα σε κάποιον από εσας;

 

και τελικά τί έγινε;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αν δείτε τα προηγούμενα post θα σας λυθεί η απορία. Δεν υπάρχει στην εγκύκλιο. Άλλαξε εδώ και ένα μήνα περίπου.

Link to comment
Share on other sites

@ massimo_hmmy ειπε οτι για να μην κοπεί θα πρέπει να κάνει αγορές όσο υπολείπεται με ημερομηνία προγενέστερη του ελέγχου...

μα πώς γίνεται να αλλάξει και να μην πληροφορούνται οι ενδιαφερόμενοι;;;

ελλάς στο μεγαλείο σου για ακόμη μια φορά

Link to comment
Share on other sites

μετα τα ποστ που ειδα στο φορουμ πηγα στον οαεδ (θεσσαλονικης) και ρωτησα... τα εξοδα ειναι 6000 χωρις το φπα....Μου ειπαν κιολας οτι μεχρι πριν ενα μηνα ηταν μαζι με φπα αλλα τους εστειλα συμπληρωματικη εκγυκλιο και το αλλαξαν.... Επισης συμβουλη μου ειναι να ρωτατε για οτιδηποτε παντα τον οαεδ που κανατε αιτηση για να μην εχετε μπερδερματα...Εγω πχ θα παω με ενα μπλοκακι και θα τους ρωταω τι μετραει και τι δε μετραει στα εξοδα... οσον αφορα τον οαεδ παντα γιατι για την εφορια ειναι αλλο καπελο...

Link to comment
Share on other sites

Ο όρος των 2500Ε εσόδων-εξόδων ανα εξάμηνο από που προκύπτει?Αν δεν κάνω λάθος δεν ορίζεται μέσα στο πληροφοριακό έντυπο..

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά!!

Πήγα σήμερα στον τοπικό ΟΑΕΔ(Γιάννενα) για να μπω στο πρόγραμμα και μου είπαν οτι τα τιμολόγια μετράνε απο τη στιγμή που κάνω έναρξη επαγγέλματος και δεν πρέπει να περιμένω να μου ρθει το οκ απ την Αθήνα(πληρώ όλες τις προυποθέσεις του προγράμματος).

Κατάλαβα καλά;;

Βέβαια διαφορετικές αγορές θα κάνεις αν είσαι σίγουρα μες το πρόγραμμα

Link to comment
Share on other sites

Όντως έτσι είναι. Τα τιμολόγια μετράνε από την ημερομηνία έναρξης.

Μπορείς να κάνεις τώρα τις απαραίτητες αγορές (αυτά που θα αγόραζες έτσι και αλλιώς) και μόλις μπείς σε προέγκριση πέρνεις και τα υπόλοιπα. Απλώς για να κερδίσεις χρόνο σε περίπτωση που ανοίξεις όπως και να έχει.

Καλή επιτυχία και καλή αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.