Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό Οικοπέδου για Κτηματολόγιο


Recommended Posts

Συνάδελφοι μου ζητήθηκε να κάνω ένα τοπογραφικό για ένα οικόπεδο εντός σχεδίου (δεν έγινε πράξη εφαρμογής, αλλά υπάρχει ένα παλιο ρυμοτομικό), για να χρησιμοποιηθεί για το Κτηματολόγιο. Η ερώτησή μου είναι αν απαιτείται να είναι ενταγμένο στο ΕΓΣΑ ή αν μπορώ να το δώσω και σε τοπικό σύστημα αναφοράς; Υπάρχει, δηλαδή, κάποια σχετική οδηγία από την Κτηματολόγιο Α.Ε.; Γνωρίζω οδό αριθμό και Ο.Τ. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι ας το γράψει.Thanks!!!!

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που είναι για κτηματολόγιο καλό είναι να είναι εξαρτημένο σε ΕΓΣΑ.

 

Αν στην περιοχή έγινε κάποια μελέτη και υπάρχουν στάσεις του μελετητή

κάτι μπορείς να κάνεις. Στην περιοχή υπάρχει κτηματολόγιο ; Μάλλον όχι.

 

Κάποτε θα γίνει όμως και θα αποτυπωθεί το οικόπεδο . Τότε ακόμα και ένα τοπογραφικό που έγινε σωστά , έστω και σε τοπικό σύστημα , θα έχει την αξία του γιατί θα είναι βάση σύγκρισης με αυτό του Κτηματολογίου.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η Κτηματολόγιο ΑΕ δεν έχει δώσει, ακόμα, ακριβής οδηγίες για τα τοπογραφικά. Επίσης δεν έχει συσταθεί κτηματολογικό γραφείο, ακόμα, στην περιοχή, η οποία θα ενταχθεί στο κτηματολόγιο (ενεργοί τίτλοι). Συμφωνώ ότι καλό θα είναι το τοπογραφικό να είναι σε ΕΓΣΑ, αλλά αν αυτό δεν απαιτείται (γιατί κάπου άκουσα ότι ίσως να μη χρειάζεται καν στην πρώτη φάση του κτηματολογίου υποβολή τοπογραφικού διαγράμματος), να μην το κάνω. Όπως καταλαβαίνετε ο λόγος που ρωτάω είναι το οικονομικό. Αλλιώς θα χρεωθεί το ενταγμένο και αλλιώςτο απλό τοπογραφικό, και αν δεν απαιτείται το πρώτο .... μην "γδάρω" και τον πελάτη χωρίς λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ όπως και να χει νομίζω πρέπει να το κάνεις εξαρτημένο στο ΕΓΣΑ '87 για να εισια ok... Τώρα αν δε θες να κάνεις το αυτονόητο και σωστό για τον ένα και μοναδικό λόγο "μη γδάρεις τον πελάτη" εγώ θα σου απαντήσω αυτό: Αρκετά πια με το "μη γδάρω τον πελάτη"!!!!! Τα λεφτά που θα δώσει σε σένα δεν είναι τίποτα μπροστά σ'αυτά που του παίρνει ο συμβολαιογράφος, ο δικηγόρος και ο γιατρός!!!!! Προτείνω τουλάχιστον να δουλεύουμε όλοι έτσι ώστε να είμαστε καλά με τη συνείδησή μας και να αμοιβόμαστε ανάλογα πρά να σκεφτόμαστε τον κάθε "πελάτη" που στο κάτω κάτω και τζάμπα να το έκανες ούτε ένα 50ευρω για μια μπύρα δε σου ¨πετούσε". Ας μη φέρεστε "δειλά" επιτέλους!!! Ανάγκη έχει κι αυτός τις γνώσεις σας και ο καημένος ο μπαμπάκας του καθενός δεν πέταξε 30-35000 ευρώ για να σας σπουδάσει... Εγώ τουλάχιστον ξεπέρασα την αρχική δειλία μου και οι πελάτες το εκτιμούν κι από πάνω. Απλά ίσως πρέπει σε κάποιους να του εξηγήσετε ότι με 400 ευρώ αγοράζουν κάτι που θα είναι για μια ζωή ΣΩΣΤΟ και με 100 κάτι που στην πρώτη στραβή-διεκδίκηση θα είναι για την τουαλέτα...

Link to comment
Share on other sites

με 400 ευρώ αγοράζουν κάτι που θα είναι για μια ζωή ΣΩΣΤΟ

Συμφωνώ κσι με το παραπάνω. Η δουλειά των μηχανικών έχει χρονικό ορίζοντα πολλών δεκαετιών τουλάχιστον!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά τα λέει ο sor. Κάνε το τοπογραφικό σου όπως πρέπει και χρέωσε κανονικά. Δεν είναι απλή υπόθεση μέτρησης το να φτιάξεις ένα τοπογραφικό στο Ελλάντα μας, χωρίς υπόβαθρο και με τον κυκεώνα της νομοθεσίας που δεν ξέρεις που πατάς και που βρίσκεσαι. Πρώτα είσαι ειδικός ερευνητής και μετά τοπογράφος.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ πως πρέπει να αμειβόμαστε σαν επιστήμονες και όχι για ένα μεροκάματο . Αλλά η τιμή του τοπογραφικού σε καμία περίπτωση δεν είναι δείκτης σοβαρότητας της δουλειάς που κάνεις .

Δεν ξέρω που βλέπετε εσείς χαρούμενους πελάτες να δίνουν 400 και 500 ευρώ. Εγώ βλέπω τον κόσμο στριμωγμένο. Να του ζητάς 250 ευρώ και να ζορίζεται . Να παίρνεις σημάδια και να λέει αυτό χρειάζεται ...

Και φυσικά όταν ξεκινάς είναι λογικό να προσέχεις τις τιμές σου μέχρι να αποκτήσεις πελατεία. Δεν είναι θέμα "δειλίας" επομένως, αλλά επιβίωσης . Εκτός αν την έχεις έτοιμη την πελατεία από τον θείο ή τον πατέρα σου.

Το πόσο "παλικάρι" ή "δειλός" είναι ο καθένας στις τιμές εξαρτάται και από την προσφορά και τη ζήτηση στην περιοχή. Άλλο να είσαι σε ένα μέρος με 3 τοπογράφους και λίγες δουλειές και άλλο να είναι 15 τοπογράφοι . Οι τιμές φυσιολογικά χτυπιούνται .

Επίσης αν δεν χρειάζεται να γίνει εξάρτηση γιατί να τον πάρεις τον ανθρωπάκο παραπάνω λεφτά , και ίσως δεν ξέρω , να μπεις και εσύ σε περιπέτειες αν δεν έχεις πολυγωνομετρία εκεί κοντά. Εκτός αν δεν είναι ανθρωπάκος ... Και συ έχεις G.P.S. :)

Χρειάζεται και κάποια ευαισθησία νομίζω.

Αν ζητείται ,εννοείται πως πρέπει να εξαρτηθείς.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά Thomas αλλά αν σκεφτείς πόσα θα βγάλει ο μεσίτης απο το τοπογραφικό σου εκεί σου 'ρχεται μια κουτρουβαλιά στο κεφάλι!

Link to comment
Share on other sites

Το Κτηματολογικό γραφείο Καλαμαριάς (Θεσσαλονίκη) για κάποια χωρική μεταβολή που χρειάστηκε να γίνει πριν 15 μέρες ζήτησε τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ 87.

Επίσης, συμφωνώ με το σκεπτικό των συναδέλφων και θεωρώ ότι τελικά και στον πελάτη φθηνότερο θα βγει να πληρώσει εξαρχής ένα σωστό και πλήρες τοπογραφικό, παρά να τρέχει ξανά μετά από δυο-τρία χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.