Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασυμφωνία οικοδομικής άδειας και τίτλων ιδιοκτησίας


anka

Recommended Posts

Κ όμως................

 

Ο συμβ/φος καλύπτεται από την ημερομηνία ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗΣ του συμβ/φικού συλλόγου προς συμβ/φους.

 

Διότι για παράδειγμα μου έτυχε το εξής απίστευτο περιστατικό:μεταβίβαση ακινήτου εντός Π.Ε. το έτος 93 ή 94.Μέχρι τότε ,δεν υπήρχε απαίτηση προσκόμισης στο συμβ/φο επικυρωμένου αντιγράφου του πίνακα της Π.Ε.Γίνεται η μεταβίβαση κάποια ημ/νία μέσα στο Νοέμβριο ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΚΟΙΝΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΜΒ/ΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ η απόφαση υποχρέωσης προσκόμισης στο συμβ/φο του επικυρωμένου αντιγράφου του πίνακα της Π.Ε.ΟΜΩΣ,το συγκεκριμένο ακίνητο δεν είχε δηλωθεί κ απαιτούσε διορθωτική (κανονικά).Το ανακαλύπτω εν έτει 2009 κ ο Δήμος μου μιλάει για ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΥ!!!!!!Οι πρώην ιδιοκτήτες έχουν ΑΠΟΒΙΩΣΕΙ!!!!!!!!Τί γίνεται για διορθωτική??????Πώς λέτε να τελείωσα τη δουλειά?:lol:

 

Ως συμπέρασμα,υπάρχει μία μεταβατική περίοδος από την ισχύ του νόμου μέχρι την κοινοποίηση στους συμβ/φους........μέχρι τότε ισχύει ο προυπάρχον τρόπος.....Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο λέω ότι θα μάθω ΑΚΡΙΒΩΣ την ημ/νία κοινοποίησης στους συμβ/φους για απαίτηση προσκόμισης αντιγράφου της οικ. άδειας κ θα σας την πώ.

 

Εκτός κ αν πιστεύετε τις αηδίες περί μή δικαιολόγησης ''άγνοιας νόμου''..........ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ??????????Ποιός καμμένος διαβάζει καθημερινά την Εφημερίδα της Κυβέρνησης για να έχει έγνοια Νόμου????:lol: .........Τί να πώ ρε @#$%^ μου........:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 4 months later...

μάλλον για εδώ ειναι το post... :confused:.

 

Πρόκειται για ένα οικόπεδο με προικοσύμφωνο (ισχύει ως τίτλος?) του 64-65 και το '68 εκδίδεται άδεια ανέγερσης. Αργότερα ακολουθεί άλλη μία (?)-που δεν την έχω δει- από του συνιδιοκτήτες για προσθήκη καθ'ύψος. Ο τύπος του ισογείου τώρα πουλάει το διαμέρισμα και στον πρώτο έλεγχο που έκανα, εντοπίζω υπερβάσεις. Χώρος ακαλύπτου διαστ~3Χ3μ μετατρέπεται σε λεβητοστάσιο - το ίδιο κάνει και ο από πάνω για να έχουν αυτόνομη θέρμανση...;)- και χώρος κάτω από το εξωτερικό κλιμακοστάσιο για πρόσβαση στον υπερκείμενο όροφο, μετατρέπεται σε κύριας χρήσης.

το θεμα ειναι πως πηγαίνει μετά και το δηλώνει ΟΛΟ αυτό στο κτηματολόγιο.

~75μ2 στο κτηματολόγιο, 60κατι στην αδεια.

1.πρόκειται περί αυθαιρέτου. Σωστά? σωστά.(νομιμοποιείται?)

2.πως διορθώνεις την δηλωση κτηματολογίου?

3.τι επιπτώσεις θα έχει ο αγοραστής?

4.Δεν κανεις τίποτα και τα αγοράζει ως έχουν?

-------

λοιπόν?:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

κάτι τέτοιο σκέφτομαι κ 'γω αλλά λέω μήπως με μια κίνηση ρουα-ματ να τελειώσει το παιχνίδι. Αλλα μάλλον την κίνηση αυτήν την αντιμετωπίζω εγώ...

Οπότε δεν πειράζω τιποτα,ΟΚ.

...αλλά με το κτηματολογιο? και αυτό να το αφήσει ετσι?

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα!

 

Μου έτυχε μια περίπτωση για τακτοποίηση ημιυπαιθριων 2 διαμερισμάτων σε όροφο πολυκατοικίας. Το πρόβλημα είναι οτι τα σχέδια της άδειας εμφανίζουν διαφορετική διάταξη από τα συμβόλαια που αλλάζει και τις επιφάνειες της κάθε ιδιοκτησίας. Στα συμβόλαια εμφανίζεται η πραγματική κατάσταση, όχι όμως και στα σχέδια της άδειας.

Ο κατασκευαστής δήλωσε οτι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα και οτι αυτό συμβαίνει παντού αφού κατά τη διάρκεια της κατασκευής γίνονται αλλαγές ανάλογα με τη ζήτηση που υπάρχει σε διαμερίσματα (γκαρσονιέρα, 2άρι, 3άρι κτλ). Εγώ ξέρω οτι τα σχέδια που επισυνάπτονται στα συμβόλαια πρέπει να έχουν τη σφραγίδα της πολεοδομίας, δεν ισχυεί αυτό?

Μπορεί αυτή η κατάσταση να δημιουργήσει προβλήματα στους ιδιοκτήτες σε μελλοντική μεταβίβαση ή εφόσον οι ιδιοκτησίες αναφέρονται σωστά στα συμβόλαια καλύπτονται απόλυτα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυει αυτο που λες.

Ο συμβολαιογραφος κανει συμβολαια και με απλα σχεδια μηχανικου.ΟΧΙ αυτα της πολεοδομιας ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ.

Καποια στιγμη υποθετω θα παψει αυτο το μπαχαλο, αλλα μεχρι τοτε....

Link to comment
Share on other sites

κάτι τέτοιο σκέφτομαι κ 'γω αλλά λέω μήπως με μια κίνηση ρουα-ματ να τελειώσει το παιχνίδι. Αλλα μάλλον την κίνηση αυτήν την αντιμετωπίζω εγώ...

Οπότε δεν πειράζω τιποτα,ΟΚ.

...αλλά με το κτηματολογιο? και αυτό να το αφήσει ετσι?

 

Εγω προσωπικα τα χαρτια του κτηματολογιου σε τετοιες περιπτωσεις ουτε καν τα κοιταω...

Σαν να μην υπαρχουν...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυει αυτο που λες.

Ο συμβολαιογραφος κανει συμβολαια και με απλα σχεδια μηχανικου.ΟΧΙ αυτα της πολεοδομιας ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ.

Καποια στιγμη υποθετω θα παψει αυτο το μπαχαλο, αλλα μεχρι τοτε....

 

Και αν πχ στα σχεδια της αδειας, στη μια ιδιοκτησια φαινονται 3 ημιυπαιθριοι ενω στην αλλη ιδιοκτησια δεν φαινεται κανενας, τοτε τι γινεται? Γινονται δυο αιτήσεις και ο κάθε ιδιοκτήτης διαγραμμίζει τους ημιυπαιθριους που του αντιστοιχουν παραβλέποντας το γεγονος οτι ολοι οι ημιυπαιθριοι εμφανιζονται να ανοικουν στο ενα διαμερισμα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι...και τιθεται θεμα βεβαια, τι γινεται με την καταβολη του προστιμου, αφου πρακτικα οπως λες ο ενας δεν εχει καθολου Η/Υ, αρα δεν πρεπει να πληρωσει και τπτ...

Εικονικα θα παει να κανει την αιτηση και τα λεφτα πρεπει να του τα δωσει ο ετετος ιδιοκτητης, αλλα αντε βρες ακρη να τον πεισεις να μπει σε τετοια διαδικασια.

Αυτα ειναι τα αποτελεσματα αν γινονται συστασεις ιδιοκτησιων βασει ΜΗ θεωρημενων απο πολεοδομιες σχεδιων....

 

Η περιπτωση που περιγραφεις βεβαια ειναι τραβηγμενη...

Υπαρχουν παντως τετοιες περιπτωσεις, μου χει τυχει κι εμενα και εχω ακουσει και απο συναδελφους.

λιγες μεν, αλλα υπαρχουν..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.