Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασυμφωνία οικοδομικής άδειας και τίτλων ιδιοκτησίας


anka

Recommended Posts

salpigoal, αυτά συμβαίνουν όταν γίνονται αλλαγές στα σχέδια και δεν ενημερώνουν τον φάκελο στην πολεοδομία.

Ο συμβολαιογράφος είναι καλυμμένος, ο επιβλέπων όμως δεν είναι, ειδικά αν τα συμβόλαια έγιναν προ ρευματοδότησης.

Αλλά σε κάθε περίπτωση, ο εργολάβος τα έχει πάρει τα φράγκα και μην τον είδατε τον παναή.....

 

υ.γ. Καλά δυό μας μείναμε?. Προσπαθώ να ελέγξω ένα προ του 83 και με έχει σπάσει τα νεύρα και ξεσπάω στο forum :) :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχω 2 τακτοποιησεις και βαριεμαι να ξεδιπλωσω μεχρι και τα σχεδια μπροστα μου..

Χιλιες φορες να περιηγουμαι στο φορουμ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημέρα, με απασχολει περιπτωση όπου η συσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας έχει γίνει

μετά την έκδοση οικοδομικής άδειας. Με αποτέλεσμα μαγαζι υγ.ενδιαφέροντος να

εμφανίζεται σε επιμέρους καταστηματα. Πάει για τροποποίηση της Ο.Α. άδειας δόμησης

σήμερα;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχουν αλλάξει οι όψεις σίγουρα.Βέβαια έχουμε αλλαγές και στην παθητική και ενεργητική πυροπροστασία και μάλλον νέες τουαλέτες.Καλό θα ήταν να ενημερωθεί ο φάκελλος της πολεοδομίας με όλα αυτά.Δεν ξέρω τι από όλα αυτά συμβαίνουν μήπως μια άδεια μικρής κλίμακας σε καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

skeptikos η σ.ο.ι. μετά την ο.α. γίνεται. Το θέμα δεν είναι η ο.α. αλλά η σ.ο.ι. η οποία είναι λάθος και πρέπει να διορθωθεί με βάση τα σχέδια της άδειας. Αλλιώς ν.4014 και αλλαγή διαμερισμάτωσης ορόφου.

 

Άσχετο....Επειδή το ρωτάω και αλλού. Η αλλαγή διαμερισμάτωσης ορόφου πλέον με ΝΟΚ2012 πως αντιμετωπίζεται ? Αν διαβάσει κανείς το άρθρο 4 δεν βγάζει άκρη. Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στο θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα, δεν ξέρω αν απευθύνομαι στη σωστή ομάδα συζήτησης, αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας για κάτι:

Ιδιοκτήτης βιοτεχνικού χώρου από το 2000, αντιλήφθηκε το 2008 ότι ο "μηχανικός" του μόνο μηχανικός δεν ήταν και ότι η οικοδομική άδεια που του προσκόμισε ήταν προϊόν πλαστογραφίας. Τον πήγε στα δικαστήρια όπου και αποδείχθηκε η απάτη.

Το αποτέλεσμα είναι να είναι σήμερα ιδιοκτήτης ενός σύννομου κτιρίου, σε άρτιο οικοπεδο και με όλα τα ένσημα πληρωμένα ! (ο φάκελλος του ΙΚΑ έχει κλείσει). Έχουν εκδοθεί,δε, άδειες λειτουργίας και έχει πάρει και επιδότηση με τις φωτοτυπίες της οικ. άδειας που του προσκόμιζε ο "μηχανικός"! Αντιλαμβάνεστε, βέβαια, ότι και η αρμόδια Πολεοδομία ήταν μπλεγμένη.....

Του πρότεινα τα εξής:

-Να ενταχθεί στο Νόμο 4178, προς έκδοση οικ. άδειας, προκειμένου να μην αναζητηθούν πρόστιμα, και στη συνέχεια να εκδόσει μια κανονική ο.α.

Το ζήτημα είναι ότι το παράβολο (βάση τετραγωνικών) είναι μεγάλο και άδικο από τη στιγμή που ο άνθρωπος πλήρωσε και την άδεια και το μηχανικό και τα ένσημα. Είναι λογικό να θεωρήσω ότι η ΜΟΝΗ αυθαιρεσία είναι η μη ύπαρξη οικ. άδειας (1 λοιπή παράβαση) και να πάει στα 500€; Μήπως θα μπλέξω χωρίς λόγο;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Αν και το πρόβλημα μου είναι μάλλον νομικό, καθώς δεν μιλάμε για ψευδή στοιχεία και ανάκληση, αλλά για πλαστογραφία και απάτη,,,

Θα πω στον πελάτη ότι πρέπει να εκδόσουμε την άδεια σύμφωνα με τον νόμο και να κινηθεί νομικά για να διεκδικήσει ό,τι μπορεί.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.